Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna 
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
www.mbp.lublin.pl

Miejska Biblioteka Publiczna 
zaprasza
na IX edycję wykładów otwartych 
z historii sztuki 2017/2018
pod hasłem 

Boticcellowskie rozpryski. 
Idea renesansu w dziejach sztuki.

 

28 marca 2018 r., godz. 17.00

 

wykład Katarzyny Szymańskiej

 

Inspiracje malarstwem renesansu w twórczości Jerzego Tyburskiego.

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

 
powiększ

Wykład dotyczyć będzie twórczości Jerzego Tyburskiego związanego z zamojskim środowiskiem artystycznym. Malarz nieustannie prowadzi dialog z dawnymi mistrzami oraz ze znanymi motywami, tematami i stylami, nie tracąc przy tym swojej wyjątkowości. Artysta niestrudzenie poszukuje piękna w sztuce i otaczającym go świecie, dlatego stara się łączyć w swych dziełach sferę materialną i duchową. Bliska jest mu poetyka średniowieczna przepełniona skupieniem i modlitwą oraz sztuka renesansu odwołująca się do antycznego wzoru piękna, harmonii i uniwersalności. Inspiracje malarstwem renesansu są w jego sztuce dosłowne, np. w pojawiającym się często temacie „Narodziny Wenus” oraz w portretach, ale także subtelnie ukryte w kompozycji oraz ukazaniu postaci i uczuć im towarzyszących.

 

Katarzyna Szymańska
Urodzona w 1989 roku w Lublinie. Ukończyła studia z historii sztuki ze specjalizacją muzealnictwo i ochrona zabytków na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Praca dyplomowa „Dialog tradycji z nowoczesnością w twórczości Jerzego Tyburskiego” rozpoczęła trwającą do chwili obecnej współpracę z artystą oraz prowadzoną przez niego BWA-Galerią Zamojską. Publikowała m. in. w czasopiśmie „Akcent” oraz „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”. Jest autorką tekstów zamieszczanych w katalogach wystaw Jerzego Tyburskiego. Była wolontariuszem
w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie oraz stażystką w Warsztatach Kultury. Dwukrotnie brała udział w Salonie Jednego Obrazu w towarzystwie artystów: Katarzyny M. Rymarz oraz Krzysztofa Rubacha. Obecnie jest doktorantką historii sztuki KUL oraz pracuje w Filii nr 37 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, w której regularnie organizuje wystawy malarstwa, grafiki, rysunku i fotografii artystów środowiska lubelskiego.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.