Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna 
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
www.mbp.lublin.pl

Miejska Biblioteka Publiczna 
zaprasza
na IX edycję wykładów otwartych z historii sztuki 2017/2018
pod hasłem 
Boticcellowskie rozpryski. Idea renesansu w dziejach sztuki.


21 marca 2018 r., godz. 17.00

 

wykład Pauliny Kempisty

 

Eksperymenty z formą czy chorobliwa fascynacja? Przedstawienia ciała w sztuce
XX i XXI wieku.

 

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12


Historia ciała pokazuje jak bardzo zmieniło się jego znaczenie i funkcja w XX wieku na tle poprzednich epok. W procesie tej przemiany na pierwszy plan wysunęła się jego materialność:
„(…) nigdy wcześniej organizm nie był tak dokładnie penetrowany, jak będą to robić technologie wizualizacji medycznej, nigdy ciało intymne, obdarzone płcią, nie zaznało tak obsesyjnie przesadnego eksponowania, nigdy obrazy brutalnej przemocy, jakiej doznawało ono podczas wojen i w obozach koncentracyjnych, nie miały odpowiednika w naszej kulturze wizualnej, nigdy spektakle, których było obiektem, nie zbliżyły się do wstrząsów, jakie współczesne malarstwo, fotografia, kino wywołają w jego obrazie”*

Ciało stało się podmiotem, narzędziem praktyk społecznych. Wpłynęły na to przemiany światopoglądowe, postęp techniczny, rozwój medycyny, Wojny Światowe. XX-wieczny przełom dotyczył również sztuki, żywo reagującej na te zjawiska, której nowa era nastała po powstaniu Fontanny Marcela Duchampa. Nowy sposób obrazowania ciała wyraźnie odznaczył się w sztukach wizualnych: w malarstwie, rzeźbie, rozwijającej się na początku wieku fotografii, aż po bardziej współczesnych mediach jak wideo, obiekt, czy performance.
Wykład będzie się opierał na wybranych dziełach sztuki współczesnej, od klasycznych prac artystów awangardowych, po najnowsze przykłady prac. Przyglądając się przedstawieniom ciała, sięgniemy do klasycznego tematu aktu, przeanalizujemy w jaki sposób i dlaczego artyści wykorzystują ciało jako materię, podnoszą do rangi dzieła sztuki lub zaglądają do jego wnętrza.


*Jean Jacques Courtine, Historia ciała, t. 3. Różne spojrzenia. Wiek XX, wyd. słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2014, s. 7

 

Paulina Kempisty – historyczka sztuki, kuratorka. Ukończyła UJ, jest uczestniczką studiów doktoranckich na kierunku historia sztuki na KULu. Od 2010 r. pracuje w Galerii Labirynt i prowadzi Fundację Sztuki Performance. Jej zainteresowania obejmują sztukę najnowszą, szczególnie performance i jego pogranicza, a także formy eksperymentalne łączące różne dziedziny sztuki. Autorka wystaw, tekstów w czasopismach i publikacjach z zakresu sztuki performance, wykładów.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.