Informacje różne z Lublina i regionu

 


XIII edycja
ogólnopolskiego konkursu włoskiej sztuki kulinarnej
Arte Culinaria Italiana

Mistrz kuchni włoskiej z Lublina


Na zdjęciu od lewej: Dariusz Ratuszniak – Jury, Karolina Dmochowska – Ekspert marki Barilla,
Paweł Gałecki – Master of Pasta, Zygmunt Chajzer.

 

 

XIII edycja ogólnopolskiego konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana – rozstrzygnięta. Nagrodę specjalną „Master of Pasta“ za najlepsze danie z wykorzystaniem makaronu Barilla, otrzymał Paweł Gałecki z restauracji Piano w Lublinie. Kucharz weźmie udział w eliminacjach do Pasta World Championship – prestiżowego międzynarodowego konkursu kulinarnego, organizowanego przez Academię Barilla w Mediolanie.

W ubiegłą sobotę, 10 marca 2018 roku, w Trzebownisku koło Rzeszowa, w hotelu Blue Diamond Active Spa odbyło się wielkie święto kuchni włoskiej. Organizatorem i pomysłodawcą Arte Culinaria Italiana jest znany szef kuchni, Giancarlo Russo. Wydarzenie patronatem objęła między innymi Ambasada Republiki Włoskiej w Warszawie, a sponsorem strategicznym była marka Barilla.


Specjalne wyróżnienie „Master of Pasta” dla kapitana zespołu, który stworzył najciekawsze danie z wykorzystaniem makaronu Barilla, wręczane było w ramach Arte Culinaria Italiana po raz pierwszy.Mistrzem włoskiej pasty został Paweł Gałecki z restauracji Piano w Lublinie. Jego spaghetti aglio olio z aromatyzowaną bułką tartą odzwierciedla kwintesencję kuchni włoskiej – proste składniki skomponowane z odrobiną fantazji. Master of Pasta weźmie udział w eliminacjach do Pasta World Championship – prestiżowego międzynarodowego konkursu kulinarnego, organizowanego przez Academię Barilla w Mediolanie.

Kuchnię włoską charakteryzuje przede wszystkim prostota, ale osiągnięcie mistrzostwa w tej prostocie, to prawdziwa sztuka. Danie przygotowane przez Pawła Gałeckiego oczarowało jury Arte Culinaria Italiana i będziemy mu gorąco kibicować podczas Pasta World Championship – mówi Karolina Dmochowska, ekspert Barilla w jury Arte Culinaria Italiana.

Polska po raz drugi została zaproszona do udziału w Pasta World Championship. W ubiegłym roku nasz kraj reprezentował Sebastian Olma zwycięzca m.in. II edycji programu Top Chef. W roku konkurs odbędzie się w październiku, kiedy to do Włoch zjadą kulinarni mistrzowie z całego świata. Kibicujmy reprezentantowi Polski Pawłowi Gałeckiemu z restauracji Piano
w Lublinie.

Arte Culinaria Italiana

W konkursie wzięło 12 profesjonalnych ekip z całej Polski. Zadaniem było przygotowanie dwóch potraw: pierwszej na bazie makaronu Barilla i drugiej – mięsnej. Popisowe dania oceniało juryzłożone z największych autorytetów kulinarnych, takich jak Andrzej Polan, Kurt Sheller, Teofilos Vafidis, Wiesław Bober, Jarosław Uściński, pod przewodnictwem prezesa Stowarzyszenia Kucharzy Polskich Krzysztofa Szulborskiego.


Jury i laureaci konkursu Arte Culinaria Italiana 2018

Jurorzy nie mieli łatwego zadania, wszyscy uczestnicy bowiem prezentowali niezwykle wysoki poziom. Zwycięska drużyna została jednak wybrana jednogłośnie. Konkurs Arte Culinaria Italiana 2018 wygrała reprezentacja hotelu Lemon Spa z Gródka nad Dunajcem – Iwona Tomasiak i Teresa Salamon. Jedyne panie biorące udział konkursie zachwyciły jury swoim spaghetti z langustynkami i rostbefem z pieczonym fenkułem. Drugie miejsce zajęli Przemysław Bednarz i Łukasz Fabiszewski z hotelu Bonifacio z Sochocina, na trzecim zaś uplasował się Jakub Hołota i Rafał Kuźniar z restauracji KUKNUK w Rzeszowie.


Konkurs miał charakter otwarty dla zwiedzających, którzy licznie przybyli by podziwiać prawdziwych szefów kuchni w akcji lub też spotkać znane postacie ze świata telewizji i sportu. W ramach Arte Culinaria Italiana odbył się także konkurs gwiazd, które także miały okazję sprawdzić się w roli kucharzy. Mieliśmy okazję podziwiać kulinarne popisy dziennikarza i prezentera Zygmunta Chajzera, aktora Tomasz Kozłowicza, wokalisty Pawła Stasiaka czy mistrza świata z 2014 roku w siatkówce – Krzysztofa Ignaczaka. Wśród gwiazd triumfował team Tomasza Kozłowicza. Drugie miejsce zajęła drużyna Zygmunta Chajzera, trzecie zaś zajął Paweł Stasiak i jego siostra Daria.

***
Barilla to włoski producent najwyższej jakości makaronów i sosów dystrybuowanych na terenie całego świata od ponad 140 lat. W Polsce dostępne są makarony w wersji klasycznej, takie jak na przykład: Farfalle, Penne Rigate, Fusilli, Spaghetti, po bardziej wyszukane z linii Collezione: Castellane, Orecchiette, Casarecce, Tagliatelle, Pappardelle czy Lasagne. Oprócz odmian klasycznych, Barilla stworzyła również makarony pełnoziarniste. Aby skomponować idealne dania, Barilla oferuje wiele rodzajów sosów i pesto, od znanych i popularnych, jak na przykład Bolognese, Arrabbiata czy Pesto alla Genovese, po bardziej unikalne receptury, takie jak Pecorino i Ricotta.