Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl

Miejska Biblioteka Publiczna

zaprasza na wernisaż

Dariusz Płecha - Barwy Lubelszczyzny. Akwarela, akryl, olej.

17 lutego 2018 r., godz. 17.30

Wystawa czynna do 9 marca 2018 r.

Galeria OKNA MBP, ul. Peowiaków 12

Wstęp wolny. Wydarzenie dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

 

 
powiększ
Dominikańska, akryl

 
powiększ
Kraśnik, Widok na farę, akwarela

 powiększ
Jezuicka, akwarela
Dariusz Płecha
urodził się w Kraśniku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie i studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (obecnie Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS). Zajmował się grafiką warsztatową i malarstwem sztalugowym. Uprawia malarstwo olejne i akrylowe, a od niedawna także akwarelę. Najchętniej maluje architekturę i pejzaże. Często są to malownicze zakątki Lublina. Na wystawie Barwy Lubelszczyzny w Galerii OKNA MBP w Lublinie zobaczymy zarówno jego obrazy akwarelowe, akrylowe  jak i olejne.


"Sztuka w Oknach"
to projekt związany z obchodami 700 - lecia Lublina. Założeniem cyklu jest zaprezentowanie dorobku artystów lubelskich i zaproszonych gości, którzy pokażą w swoich pracach jak widzą nasze miasto. Zaplanowano udział sześciu artystów, których cechą wspólną jest to, że wszyscy uprawiają sztukę przedstawieniową. Realizm ich prac jest daleki od fotograficznego naśladowania natury. Są wyrazem indywidualnego stosunku do rzeczywistości i wybieranych tematów. Każdy z artystów ma także duży szacunek do tradycyjnego malarstwa i warsztatu.

Dariusz Płecha


Lubelskie Spotkania Akwarelowe (2016, 2017)
zainicjowały na nowo wspólną obecność twórców akwareli w naszym mieście. Galeria Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie stała się przyjaznym miejscem dla artystów akwarelistów. Potwierdziła to realizacja z okazji obchodów jubileuszu – 700 lecia miasta Lublina projektu Sztuka w oknach, którego pomysłodawcami byli Renata Filipiak i Dariusz Płecha. Znakomitym efektem projektu były indywidualne ekspozycje malarstwa Minha Dama, Artura Gołębiowskiego, Tatiany Majewskiej, Bartłomieja Michałowskiego, Artura Przybysza. Kolejna, kończąca projekt wystawa Dariusza Płechy zatytułowana Barwy Lubelszczyzny to swoisty hołd oddany rodzimemu regionowi przez artystę.

Malarstwo akwarelowe, starożytna technika wodnych farb, daje szerokie możliwości wydobycia efektów światła, koloru, faktury. Transparentność farb akwarelowych jest cechą charakterystyczną, wyróżniającą technikę spośród innych mediów malarskich. Lawowanie miękkich plam wydobywających z bieli papieru jasność światła, dzięki któremu żyje kolor, może być zderzany z graficzną strukturą plamy oraz kreską podkreślającą formę. Tak jest również w przypadku malarstwa akwarelowego Dariusza Płechy, absolwenta Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (obecnie Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS).

Muzyczność tej techniki związana z melodią linii, lekkością plamy, grą barw i światła oswaja logikę prezentowanych kadrów pejzażu miejskiego zaczerpniętych z rzeczywistości architektury. Ujmujące i czytelne jest poszukiwanie przez artystę właściwej kompozycji nie mniej ważnej aniżeli poszukiwania harmonii barw czasem opartej na analogii, innym razem na kontraście i różnicach temperaturowych w obrębie jednej jakości barwnej.

Na efekt bardzo duży wpływ ma profesjonalizm w stosowaniu techniki, jakość użytego materiału. Wyczuwalne jest podążanie artysty ku doskonalszemu, ciągła droga doświadczeń i otwarcie na eksperymentowanie. Obecne jest poszerzanie tematyki o analizy natury, studiowanie pejzażu, gdzie architektura jest tylko sztafażem.
Na wystawie prezentowane jest również malarstwo olejne i akrylowe Dariusza Płechy. Bardziej dynamiczne, swobodniejsze w formie malarskiej, nasycone różnicami fakturalnymi. We wszystkich prezentowanych pracach dla artysty ważny jest kolor. Powstały one w ciągu ostatniego roku, dokumentują poszukiwania własnej wypowiedzi artystycznej, warunkowanej wrażliwością i pogodnym, afirmującym stosunkiem do życia.dr hab. Anna Boguszewska
Wydział Artystyczny UMCS

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.