Informacje o wydarzeniu w Centrum Kultury


Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-004 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . www.ck.lublin.pl

   

LUBELSKI SALON ARTYSTYCZNY ZAPRASZA NA
5. PREZENTACJE FORM MUZYCZNO-TEATRALNYCH „DŹWIĘKI SŁÓW”
13-17 czerwca 2018


13.06.2018 - ŚRODA

  * GALiro / „Gracias a la vida” – widowisko uliczne, godz. 15:00 / plac Litewski / wstęp wolny


Widowisko typu One man band shows w wykonaniu Lorenzo Gianmario Galli’ego – ekscentrycznego Włocha, który gra i śpiewa niczym zespół w pełnym składzie. W ciągu ostatnich czterech lat, GALiro brał udział w ponad 120 festiwalach w różnych zakątkach świata. W swoich barwnych widowiskach wykorzystuje utwory m.in. Amy Winehouse, Beatles’ów, czy Edith Piaf, angażując przy tym publiczność w energetyczną, muzyczną zabawę.


  * Maja Kleszcz i IncarNations / „Wieszcze”, godz. 18:00 / Sala Widowiskowa / bilety: 30/20 zł

Premierowy repertuar akcentujący 100. rocznicę odzyskania Niepodległości


Specjalnie na potrzeby festiwalu "Dźwięki słów" przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkowy koncert, na który składają się utwory napisane przez nas dla teatrów, na przestrzeni lat, do tekstów klasyków narodowych. Zaprezentujemy zatem pieśni stworzone na potrzeby legendarnych już "Dziadów" Adama Mickiewicza (Teatr Polski we Wrocławiu). Praca ta miała szczególny charakter ponieważ po raz pierwszy dramat ten wystawiono w całości, uwzględniając uwagi Mickiewicza dotyczące fragmentów śpiewanych. Mieliśmy zatem okazję napisać utwory do wszystkich pieśni i piosenek wzmiankowanych w "Dziadach". Usłyszymy również utwory napisane do utworów Stanisława Wyspiańskiego ("Wyzwolenie" słuchowisko z okazji 90'lecia Radia Kraków), Juliusza Słowackiego ("Lila Weneda" Teatr Powszechny w Warszawie) czy Gombrowicza ("Iwona księżniczka Burgunda" Teatr Jaracza w Łodzi). A wszystko to zabrzmi w unikalnym, 6 osobowym składzie będącym połączeniem polskich instrumentów tradycyjnych (cymbały, suka biłgorajska) z instrumentami charakterystycznymi dla muzyki rozrywkowej.
Maja Kleszcz, Wojtek Krzak

Maja Kleszcz – dawniej znana z Kapeli ze Wsi Warszawa, to artystka-eksperymentatorka wykorzystująca rozmaite techniki wokalne i elementy teatru. W marcu 2010 r. została laureatką wyróżnienia konkursu 31. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obecnie wraz z Wojtkiem Krzakiem współtworzy projekt IncarNations. W 2010 r. wydali album "Radio Retro", a następnie w 2012 „Odeon”, za który Maja otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii wokalistka roku. W 2016 r. ukazał się ich ostatni album zatytułowany ”Romantyczność”. Maja Kleszcz jest też autorką muzyki teatralnej i filmowej oraz występuje w spektaklach Agaty Dudy-Gracz.  * Etnos Ensemble / „Brzmienie serca”, godz. 20:00 / Wirydarz / wstęp wolny

Etnos Ensemble tworzy czterech instrumentalistów, którzy w swojej twórczości łączą tradycyjne inspiracje ludowe, słowiańskie, bałkańskie oraz klezmerskie. Z nich starają się wydobyć to, co unikatowe, prawdziwe i poruszające. Ich muzyka łączy tradycyjną energię i elegancję z pierwotnym, pradawnym pulsem. Zespół powstał przez spotkanie artystów poszukujących przestrzeni do samorealizacji, których połączyła miłość do folkloru, a więc tego co piękne, proste, tętniące życiem i najbliższe duszy każdego człowieka. Połączyli tę pasję z mistrzostwem gry na instrumentach, tworząc zupełnie wyjątkowy projekt: wyrafinowany i uniwersalny w swym przekazie. W 2016 ukazała się debiutancka płyta zespołu.


  * Duberman z gościnnym udziałem Hornsmana Coyote’a / „W jedności siła” / PREMIERA, godz. 21:30 / Wirydarz / wstęp wolny

Duberman – polski zespół grający muzykę roots reggae, rozpoczął swoją działalność wiosną 2002. Rok 2006 był rokiem przełomowym dla Dubermana, czasem nagrania nowej płyty „King Of The Day” i licznych koncertów w Polsce i zagranicą. Potem zespół zamilkł na kilka lat grywając sporadycznie. W roku 2013 wydał epkę zapowiadającą nowy album "Duberman is back" oraz powrócił w nieco odmienionym składzie.

W lipcu 2014 ukazał się pierwszy klip do piosenki "Moving Around" z gościnnym udziałem Magdy Sobczak (Kapela ze Wsi Warszawa), nakręcony w Gruzji. Premiera płyty miała miejsce w 2014 r.

W Lublinie wystąpi z Hornsmanem Coyotem – serbskim muzykiem reggae. W ostatnich miesiącach Coyote nagrywał z wielkimi nazwiskami brytyjskiej sceny roots - Jah Works oraz Ghetto Priestem. Coyote jest również uznanym muzykiem sesyjnym i pojawiał się jako puzonista, gitarzysta oraz wokalista w wielu belgradzkich oraz ex-jugosławiańskich zespołach jak Discord, Skarps, Irie FM, Dub Rebellion, KKN, Darkwood Dub, Block Out, E Play, Hain Teny, PKS, Juice, Raspect itp.

Podczas 5. edycji „Dźwięków Słów” będzie miał miejsce wspólny koncert serbskiego puzonisty i wokalisty Hornsmana Coyote oraz muzyków z polskiej grupy Duberman. Wykonają premierowy materiał muzyczny z akcentami polskimi, bałkańskimi i jamajskimi.

 14.06.2018 / CZWARTEK

  * GALiro / „Gracias a la vida” – widowisko ulicznegodz. 15:00 / plac Litewski / wstęp wolny


Widowisko typu One man band shows w wykonaniu Lorenzo Gianmario Galli’ego – ekscentrycznego Włocha, który gra i śpiewa niczym zespół w pełnym składzie. W ciągu ostatnich czterech lat, GALiro brał udział w ponad 120 festiwalach w różnych zakątkach świata. W swoich barwnych widowiskach wykorzystuje utwory m.in. Amy Winehouse, Beatles’ów, czy Edith Piaf, angażując przy tym publiczność w energetyczną, muzyczną zabawę.

  * Dakh Daughters (Ukraina) / „Roses”godz. 18:00 / Sala Widowiskowa / bilety: 50/40 zł

Ukraińskie Dakh Daughters to czarny kabaret, czy raczej miks burleski, baletu, elektroniki i folku z punk-rockowym pazurem, podparte finezją i umiejętnościami siedmiu dziewczyn, tworzących skład od 2012 roku. Przede wszystkim są aktorkami, co sprawia, że każdy ich utwór jest mini-performance’em. Dakh Daughters to projekt muzyczno-teatralny, stanowiący mieszankę różnych stylów i gatunków; łączący ludyczność, pop, kicz, dark cabaret i wyrafinowaną salonowość z tekstami ukraińskich klasyków, rapem i folklorem. Zespół składa się z grających na piętnastu instrumentach, śpiewających w kilku językach i dialektach, siedmiu młodych dziewczyn, które w swej twórczości odwołują się do tekstów pisarzy takich jak William Szekspir, Josif Brodski czy Charles Bukowski. Członkinie grupy powiązane są z zespołami Dakha Brakha i Perkalaba. Nazwa nawiązuje do założonego przez Vlada Troickiego Teatru Dakh, związanego z projektem.

Prezentowany podczas „Dźwięków Słów” spektakl „Roses” to sztuka o miłości, wolności i pięknie, które potrafią uratować świat. Tworząc atmosferę francuskiego salonu, artystki w „Roses” wstrząsają publicznością, szybko zmieniają gniew na życzliwość, rytm wolny na szybki, czy pauzujący, manipulują emocjami publiczności. Dakh Daughters wraz z publicznością tworzą rockową operę, demonstrując chęć nie tylko odkrywania nowych form muzyki popularnej, ale także rozwijania kontekstu potrzebnego dzisiejszemu światu.


  * Pablopavo i Ludziki / „Ladinola gra”, godz. 20:00 / Wirydarz / bilety: 30/20 zł – bilet na dwa koncerty na Wirydarzu 14.06.2018

Pablopavo śpiewa, komponuje, pisze teksty i jest znakomitym „opowiadaczem”. Pierwszy zespół założył z przyjaciółmi ze szkoły. Początkowo występował jako gitarzysta i wokalista.

Od roku 1996 do dziś Pablopavo jest członkiem Antikonsjum rekords – nieformalnej grupy muzykujących przyjaciół, która okazała się szkołą muzyki i nie tylko muzyki. W roku 1999 powstała Magara – zespół w którym Pablo był wokalistą i gitarzystą. W międzyczasie powstało Zjednoczenie Sound System, z którym Pablo związany jest do dziś. Zagrali razem kilkaset koncertów.

W roku 2003 powstał zespół Vavamuffin, w którym Pablo jest jednym z trzech wokalistów.
Pablopavo występował również w zespole Sedativa oraz projekcie/sound systemie Ba-Lan.

Przez wszystkie te lata Pablo współpracował też z różnymi zespołami i solistami, śladem po tej działalności jest około 40 płyt i niezliczona ilość koncertów. Od 2007 roku Pablo pracował nad solową płytą pt. „Telehon”, która pod szyldem Pablopavo i Ludziki ukazała się we wrześniu 2009 roku. 30 marca 2011 ukazała się płyta – 10 Piosenek „Pablopavo i Ludziki”. 28 listopada 2011 pojawił się krążek – „Głodne Kawałki” Pablopavo i Praczas. To nowe przedsięwzięcie z producentem i autorem Rafałem "Praczasem" Kołacińskim. Od niedawna Pablo ma też audycje w radio Roxy -"Tramwaj z Pragi" .


  * Świetliki / „Srebrne gody, czyli 25 lat bliżej”, godz. 21:30 / Wirydarz / bilety: 30/20 zł – bilet na dwa koncerty na Wirydarzu 14.06.2018

Świetliki to grupa muzyczna zaliczana do nurtów alternatywnego rocka, poezji śpiewanej i piosenki literackiej. Wokalistą zespołu jest, posługujący się charakterystyczną manierą melorecytacji, poeta Marcin Świetlicki. Zespół został założony właśnie przez Świetlickiego oraz członków zespołu TRUPA WERTERA UTRATA w 1992 roku w Krakowie. Ideą, która przyświecała założeniu formacji, było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy Świetlickiego, których mroczne piękno i żarliwość, wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą. Stworzenie "nowej", piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji, ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy, było artystycznym celem powstającego zespołu.

Zespół wydał do tej pory sześć płyt długogrających: „Ogród koncentracyjny” ( 1995), „Cacy cacy Fleischmaschine” (1996), „Perły przed wieprze” (1999), „Złe misie” (2001), „Las putas melancolicas” (2005) oraz „Sromota” (2013).15.06.2018 / PIĄTEK

  * GALiro / „Gracias a la vida” – widowisko uliczne godz. 15:00 / plac po Farze / wstęp wolny


Widowisko typu One man band shows w wykonaniu Lorenzo Gianmario Galli’ego – ekscentrycznego Włocha, który gra i śpiewa niczym zespół w pełnym składzie. W ciągu ostatnich czterech lat, GALiro brał udział w ponad 120 festiwalach w różnych zakątkach świata. W swoich barwnych widowiskach wykorzystuje utwory m.in. Amy Winehouse, Beatles’ów, czy Edith Piaf, angażując przy tym publiczność w energetyczną, muzyczną zabawę.

  * Teresa Drozda / „Poeci piosenki – Marek Grechuta”, godz. 16:00 / Sala Czarna / wstęp wolny

Teresa Drozda – dziennikarka radiowa, od 1992 r. związana z Polskim Radiem. W radiowej Trójce od 1997 do 2000 r. prowadziła m.in. „Powtórkę z Rozrywki”, „Pół perfekcyjnej płyty”, „Trójkę pod Księżycem”. Od 1997 r. na stałe jest związana z audycją Janusza Deblessema „Gitarą i piórem”. W Polskim Radio RDC prowadziła m.in. autorską audycję „Strefa Piosenki”, a z Andrzejem Poniedzielskim współtworzyła audycję „Chyba już można...”. Specjalistka w dziedzinie piosenki literackiej, od 1998 r. prowadzi poświęcony jej autorski portal: strefapiosenki.pl oraz jest współautorką teatralnego bloga: chodzimydoteatru.blox.pl. Od 2013 r. spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, lecz także prowadząc gawędy poświęcone twórczości mistrzów słowa.

Marek Grechuta – wokalista, autor tekstów, kompozytor i poeta, urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu, zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie.

Grechuta to mistrz polskiej poezji śpiewanej, nie ulegał modom – czarował słowem i dźwiękiem jakby z innego świata. W grudniu 1966 roku wraz Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył grupę Anawa. W 1971, w rozszerzonym składzie, nagrał płytę „Korowód”, śmiało łącząc muzykę kameralną z ludową, rock progresywny z elementami jazzu, jednak jeszcze w tym samym roku Grechuta opuścił Anawę, a w 1972 roku wraz z gitarzystą Pawłem Ścierańskim, powołał do życia nową formację Wiem. Próbując znaleźć oryginalny sposób na ubranie w dźwięki wierszy współczesnych poetów: Moczulskiego, Śliwiaka, Krynickiego, nagrał albumy „Droga za widnokres” (1972) i „Magia obłoków” (1974).

W roku 1977 Grechuta ponownie nawiązał współpracę z Pawluśkiewiczem, przygotowując materiał oparty na tekstach Stanisława Ignacego Witkiewicza – musical „Szalona lokomotywa”.

W 1979 roku nagrał płytę opartą na wierszach Tadeusza Nowaka. Kolejny album „Śpiewające obrazy” z roku 1981 poza oryginalnymi utworami zawierał także fragmenty muzyki skomponowanej do inscenizacji szekspirowskiego „Otella”. W latach osiemdziesiątych Grechuta nagrywał rzadko. Wydał dwa tomiki poezji i zajmował się malarstwem. Do studia powrócił w 1989 roku, kiedy to ukazał się jego „Krajobraz pełen nadziei” z całkowicie nowymi kompozycjami. Grechuta konsekwentnie pozostawał poza głównym nurtem muzyki popularnej, aczkolwiek w 2003 roku nagrał utwór „Kraków” wspólnie z młodszym o pokolenie zespołem Myslovitz. Ze względu na ciężką chorobę, koncertował coraz rzadziej.

  * Teatr Piosenki „Odpowiedzi spłonęły” / PREMIERA na okoliczność 100-lecia odzyskania Niepodległości i roku Zbigniewa Herberta
godz. 18:00 / Sala Widowiskowa / bilety: 15/10 zł

Spektakl muzyczny na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta i Josepha Conrada

Teksty: Joseph Conrad, Zbigniew Herbert

Scenariusz: Agata Klimczak, Roman Kołakowski

Muzyka: Roman Kołakowski, Aranżacja: Grzegorz Bukowski, Wizualizacje: Krystian Andrzejewski

Reżyseria: Agata Klimczak

Wykonawcy:

CONRAD – Roman Kołakowski

HERBERT – Damian Łukawski

MUZA – Agata Klimczak

CHÓR i ORKIESTRA – Bartłomiej Abramowicz, Grzegorz Bukowski, Rafał Konieczny

Twórcy spektaklu zwracają uwagę na ciągłość myśli i inspiracji twórczej dwóch wielkich twórców – Zbigniewa Herberta i Josepha Conrada.

Joseph Conrad umiera w sierpniu 1924 r. Dwa miesiące później na świat przychodzi Zbigniew Herbert. Twórczość Conrada będzie miała ogromny wpływ na twórczość Herberta. Herbert przetłumaczył przecież opowiadanie ,,Jutro” Conrada, które stało się inspiracją dla wielu twórców. Tradycja humanistyczna, tak silnie obecna w dziełach Conrada, przemówiła potężnie również w twórczości Herberta. Z tej bowiem tradycji wyrosło ,,Przesłanie pana Cogito” (1974) – przesłanie twarde, tragiczne, dumne i wyzywające. Podobnie jak esej Conrada ,,Zbrodnia rozbiorów”, napisany ponad pół wieku wcześniej, z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości – obecnie zupełnie zapomniane dzieło. Joseph Conrad pozostał pisarzem przez wielu Polaków nieodkrytym. Zbigniew Herbert zagłębił się w jego twórczości, by na nowo odczytać jej filozoficzne, historiozoficzne i zwyczajnie ludzkie przesłanie w swoich dziełach.

Ubiegłoroczne obchody Roku Josepha Conrada i tegoroczne Roku Zbigniewa Herberta wspólnie wpisują się w kalendarz 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspólnota myśli i etyki zainspirowały Teatr Piosenki do stworzenia prapremierowego spektaklu muzycznego ,,Odpowiedzi spłonęły”.

Co by się wydarzyło, gdyby Herbert miał szansę spotkać się z Conradem? Jak przebiegłaby ich rozmowa? Jaki to miałoby wpływ na twórczość obu geniuszy literatury? Nie dowiemy się tego nigdy, jednak pozostają nam poetyckie dociekania. W spektaklu ,,Odpowiedzi spłonęły”, posługując się poezją Herberta i zarazem wchodząc w świat prozy i esejów autora „Lorda Jima”, zaaranżowana zostanie rozmowa dwóch twórców poprzez ich dzieła. Z fragmentów prozy Conrada wydobyte zostaną tematy wierszy twórcy „Pana Cogito”. Spektakl ,,Odpowiedzi spłonęły” ukaże również wątki historyczne i zaskakującą wspólnotę autobiografii dwóch wielkich twórców. Spektakl będzie wykorzystywał multimedialne, animowane wizualizacje, nie zabraknie w nim również wątków marynistycznych oraz motywów podróży obecnej u obu twórców.

  * Yellow Sisters / „Labyrint hlasů” godz. 20:00 / Wirydarz / wstęp wolny

Czeski, żeński kwartet z męskim beatboxerem, swobodnie poruszający się w rozmaitych stylach muzycznych: funky, r`n`b, world music, jazz i reggae. Niczym dźwiękowi iluzjoniści eksperymentują głosami w swoich autorskich utworach, szukając oryginalnego sposobu na wyrażenie melodii i rytmu. Yellow Sisters komponuje i wykonuje własne utwory, podróżując przez różne gatunki muzyczne. Ich muzyka odzwierciedla ich życie, życie kobiet w ogóle i ich podróże po całym świecie.

Yellow Sisters są liderami wielu czeskich festiwali i często występują za granicą. W 2015 roku wzięli udział w słynnym londyńskim festiwalu A cappella. Zespół rozpoczął karierę po wygraniu konkursu talentów, organizowanego przez wytwórnię Indies Records w 2006 roku, a wkrótce potem wydał debiutancki album "Singalana". Od tego czasu grupa wydała już 5 albumów.

  * Dagadana / „List do Ciebie”, godz. 21:30 / Wirydarz / wstęp wolny


DAGADANA od 2008r. znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. W grudniu 2008 roku zespół wydał EP “Wygadana” z pięcioma utworami. Na debiutancki album „Maleńka” trzeba było czekać do 2010 roku. Płyta została doceniona przez wielu recenzentów i otrzymała nagrodę Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata.

W 2011 roku DAGADANA wydała drugi krążek „Dlaczego nie” który doczekał się nominacji do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz został doceniony w Wielkiej Brytanii.

Artyści inspiracji szukają w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Od samego początku ich filozofią było spotykanie, dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz bycie ambasadorami polskiej i ukraińskiej kultury. Stąd efekty w postaci nagrań, czy koncertów z muzykami z całego świata. Jedno z tych spotkań doprowadziło do nagrania najnowszego albumu “Meridian 68”.

W Lublinie zaprezentują materiał z albumu „List do ciebie” – w 2014 r. zespół postanowił odkryć zapomnianą poezję polską i nagrał płytę z lirykami Janusza Różewicza (brata Tadeusza i Stanisława). Płyta urzeka pięknem słów poety i muzyką, która stopiła się z nimi w sposób idealny. Utwory w elektroniczno-jazzowo-folkowo-soulowych brzmieniach zostają w pamięci na długo.

16.06.2018 / SOBOTA

Teresa Drozda / „Poeci piosenki – Jonasz Kofta”, godz. 15:30 / Sala Czarna / wstęp wolny

Teresa Drozda – dziennikarka radiowa, od 1992 r. związana z Polskim Radiem. W radiowej Trójce od 1997 do 2000 r. prowadziła m.in. „Powtórkę z Rozrywki”, „Pół perfekcyjnej płyty”, „Trójkę pod Księżycem”. Od 1997 r. na stałe jest związana z audycją Janusza Deblessema „Gitarą i piórem”. W Polskim Radio RDC prowadziła m.in. autorską audycję „Strefa Piosenki”, a z Andrzejem Poniedzielskim współtworzyła audycję „Chyba już można...”. Specjalistka w dziedzinie piosenki literackiej, od 1998 r. prowadzi poświęcony jej autorski portal: strefapiosenki.pl oraz jest współautorką teatralnego bloga: chodzimydoteatru.blox.pl. Od 2013 r. spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, lecz także prowadząc gawędy poświęcone twórczości mistrzów słowa.

Jonasz Kofta – jeden z najwybitniejszych polskich tekściarzy, poeta, satyryk, piosenkarz, dramaturg, malarz, współzałożyciel Hybryd (1962) i Kabaretu pod Egidą (1968). Urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie.

W latach sześćdziesiątych Kofta rozpoczął studia na wydziale malarstwa warszawskiej ASP. W tym okresie objawił się jego talent literacki i kabaretowy. W kolejnych latach współpracował m.in. z Teatrem Syrena, był też współzałożycielem i wykonawcą w kabarecie "Pod Egidą". Najbardziej znany pozostaje jednak jako jeden z najwybitniejszych polskich autorów tekstów piosenek: "Wakacje z blondynką","Radość o poranku", "Śpiewać każdy może", "Jej portret", "Pamiętajcie o ogrodach", "Szary poemat", "Kwiat jednej nocy" czy "Do łezki łezka". Jego piosenki, znane przez całe pokolenia, śpiewały tłumy wykonawców.


 * Olsztyński Teatr Lalek „Pan Lampa” / muzyczny spektakl familijny, godz. 17:00 / Sala Widowiskowa / bilety: 20/10 zł

Sztuka dla małych dzieci i dużych dorosłych

Autor: Malina Prześluga

Reżyser: Helena Radzikowska

Choreografia: Anna Sawicka-Hodun, Muzyka: Natasza Topor, Scenografia: Sylwia Maciejewska

Pan Lampa to przemiły staruszek, który od zwykłych przemiłych staruszków różni się tylko tym, że jego głowa świeci jak lampa. Z zupełnie niewiadomych powodów. Pewnego dnia, bardzo dawno temu, głowa Pana Lampy po prostu zaczęła świecić i już. Pan Lampa mieszka – w dużym, starym, skrzypiącym i drewnianym domu zwanym Domczyskiem – ze swoją wierną towarzyszką Piesą. Długo mieszkali sami, ale odkąd głowa Pana Lampy zaczęła świecić, do ich domu schodzą się dziwne stworzenia i postacie, które w normalnym świecie nie mogły znaleźć sobie miejsca. Zwykle są uprzejme i tylko czasami sprawiają kłopoty, dlatego Pan Lampa i Piesa nie mają nic przeciwko nowym lokatorom.

  * Teatr Rampa „Rapsodia z Demonem”, godz. 19:00 / Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur / bilety: 85/75/55/20 zł

scenariusz: Katarzyna Kraińska

scenariusz i reżyseria: Michel Driesse

kierownictwo muzyczne i aranżacja: Jan Stokłosa

występują: Jakub Wocial, Sebastian Machalski, Kuba Molęda, Barbara Gąsienica-Giewont / Anna Kędroń, Natalia Piotrowska / Wiktoria Jabłońska, Agnieszka „Fajka” Fajlhauer, Brygida Turowska, Maciej Pawlak, Daniel Zawadzki, Robert Tondera, Dominika Łakomska, Ewelina Kruk, Natalia Kielan, Nika Warszawska-Ratajczak, Patryk Gładyś, Michał Cyran, Santiago Bello, Monika Majewska i inni.

Teatralno-koncertowe widowisko stworzone do przebojów legendarnej grupy Queen. Zainscenizowane z kluczową rolą światła i dźwięku, z muzyką graną na żywo przez najlepszych muzyków sesyjnych. Dynamiczna i perfekcyjna choreografia Santiago Bello znakomicie ożywiła zjawiskową scenografię.

„Rapsodia z Demonem” to opowieść o perypetiach młodego wokalisty, który dla kariery jest gotowy zawrzeć ryzykowny pakt z demonem. Przeżycia bohaterów zostały zręcznie zilustrowane najsłynniejszymi hitami zespołu Queen. Nowe aranżacje utworów oraz wybitne interpretacje młodych wokalistów sprawiają, że słynne przeboje brzmią porywająco jak oryginały. Zwłaszcza przeboje śpiewane przez Kubę Molędę - wokalistę i aktora musicalowego oraz Jakuba Wociala - występującego na wielu scenach Europy - wywołują wrzawę i aplauz widowni.

  * Beata Bocek / „Piosenki z szafy pana Klosa”, godz. 20:30 / Wirydarz / wstęp wolny

Beata Bocek to czeska pieśniarka polskiego pochodzenia, śpiewająca autorka urodzona i wychowana w czeskim Cieszynie. Śpiewa i pisze swoje piosenki po polsku, czesku i w gwarze śląskiej, ale jest też świadomą obywatelką Europy – ma więc w repertuarze teksty angielskie, szwedzkie, czy też francuskie. Jej twórczość można wpisać w konwencję world folk, art folk, współczesny folk rock.

Beata śpiewa głównie o miłości i wolności, czyli o wszystkim co wydaje się najważniejsze w życiu. Miłość, wolność i tęsknota za nimi są nie tylko w słowach, ale też w sposobie śpiewania. Teksty złożone z prostych słów ujmują prawdą. Beata Bocek potrafi też zaskakiwać niekonwencjonalnością, śpiewa o zwykłych sprawach i najzwyklejszych przedmiotach, marzeniach, ale w sposób niezwykły, ujmujący...

Na swoim koncie ma już trzy wydane albumy: „Ja tutaj mieszkam” z 2012 r., „O Tobje” z 2016 r. i „One moment” z 2017 r.


  * Kalina / „Czyste szumienie - Kryształowy Hippie Pop”, godz. 22:00 / Wirydarz / wstęp wolny

Kalina Hlimi-Pawlukiewicz, choć debiutuje jako wokalistka i autorka zarówno muzyki, jak i tekstów, jako aktorka od wielu lat z powodzeniem występuje w produkcjach telewizyjnych, teatralnych, czy kinowych. Gra na harfie i fortepianie, swoją debiutancką płytę wydaną w 2017 r. określa jako „muzykę rozrywkową z poetyckim backgroundem”. „Czyste Szumienie” – bo tak zatytułowany jest album – wyróżnia się na wielu poziomach: porywa lekkością, imponuje rozmachem, wzrusza i zachwyca – przede wszystkim zaś jest oryginalną, muzyczną propozycją najwyższej próby, wymykającą się klasyfikacjom i pomimo przebojowego potencjału zdecydowanie odmienną od przeważającej większości krajowych produkcji.

W wersji koncertowej „Czyste Szumienie” rozbudowane jest o siłę brzmienia żywych instrumentów i oczywiście harfę, której akustyczne brzmienie tworzy baśniowy, melodyjny przekaz. Lirykę elektroniczną dominuje band, dający autentyczność i w ten sposób powstaje „zasilane miłością stworzenie świata, metafizyczna podróż po zakamarkach wspomnień drzemiących w zbiorowej podświadomości, wyjście z mroku do światła” - jak ilustrują sami artyści.

17.06.2018 / NIEDZIELA

„Dźwiękowisko” – spotkanie z Grażyną Lutosławską, godz. 15:00 / Sala Kinowa / wstęp wolny

Grażyna Lutosławska - dziennikarka i pisarka, autorka książek dla dzieci („Leon i Kotka, czyli jak zrozumieć mowę zegara”, „Wielkie zmiany w dużym lesie”, „Jak Arni i Dobek ratowali świat”), sztuk teatralnych („O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata”, „Anioł za lodówką”), a także kilkudziesięciu słuchowisk radiowych (dla dorosłych i dla dzieci) oraz esejów, opowiadań i felietonów. Jej opowiadania ukazały się w międzynarodowym zbiorze „Fremd sein”. Pisze teksty piosenek – również do spektakli teatralnych, prowadzi spotkania literackie.

Co da się usłyszeć w ciszy? Do czego może zaprowadzić nas dźwięk otwieranych drzwi? Czy to możliwe, że ucho widzi czasem więcej niż oko? O historii słuchowisk, pracy nad nimi, świecie, który da się zbudować z dźwięków, opowie Grażyna Lutosławska. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną fragmenty słuchowisk w jej reżyserii zrealizowanych w Radiu Lublin, m.in. „Anioła za lodówką”, „Obrony Sokratesa” i „Bazarku”.


  * Teatr Maska w Rzeszowie „Akademia Pana Kleksa” / muzyczny spektakl familijny, godz. 16:30 / Sala Widowiskowa / bilety 20/10 zł

autor: Jan Brzechwa

adaptacja: Jerzy Jan Połoński

teksty piosenek: Jan Brzechwa, Jerzy Jan Połoński, Krzysztof Gradowski

reżyseria: Jerzy Jan Połoński

scenografia: Justyna Bernadetta Banasiak, muzyka: Łukasz Damrych, Andrzej Korzyński, choreografia: Jarosław Staniek

Spektakl familijny, opowiadający o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa, w której nauka jest przyjemnością i niesamowitą przygodą. Kolorowy i roztańczony musical będzie niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni...

Akademia pana Kleksa to magiczna szkoła dla chłopców, znajdująca się na końcu ulicy Czekoladowej. Już z daleka widać jej ogromny, trzypiętrowy budynek z czerwonej cegły. Szkoła położona jest w ogromnym parku, w którym ukryto przejścia do wszystkich znanych baśni. Odwiedzenie świata wymyślonego przez braci Grimm czy Andersena jest tam tak samo proste i zwyczajne, jak pójście po bułki do sklepu po drugiej stronie ulicy. Jest tylko jedna trudność – aby znaleźć się w Akademii trzeba być chłopcem, którego imię zaczyna się na A…

  * „Lifting” / spektakl muzyczny, godz. 18:00 / Sala Czarna / 20/10 zł

Autor: Alice Burt, Teksty piosenek: Ewa Zelenay

Reżyser: Andrzej Jakimiec

Muzyka i akompaniament: Piotr Golla

Występuje: Jolanta Żółkowska

„…Moje życie – jak wielka walizka co nieść ciężko i zostawić szkoda…”

Ujmujący i zabawny monodram - „Liffitg” to historia pięćdziesięcioletniej kobiety, która stanęła na zakręcie życiowym. Jak mówi bohaterka „życie zaczęło mi się po pięćdziesiątce, wszystko się spartaczyło, zdrowie nie to, poziom hormonów nieco rozchwiany”, dodatkowo odkrywa, że mąż spotyka się z kimś dużo młodszym. Na pozór banalna historia…. Autorka w zabawny, lekki, ale i wzruszający sposób, opowiada o życiu kobiety, która pomimo wszystko odnajduje wiarę w sens życia.

Brawurowa kreacja Jolanty Żółkowskiej, piękne teksty piosenek Ewy Zelenay, wzbogacone muzyką Piotra Golli powodują, że spektakl ogląda się z wielką przyjemnością, a jednocześnie wielu z widzów znajduje tu kawałek swojego własnego życia.

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

  * Karolina Skrzyńska / „Palcem po wodzie”, godz. 19:30 / Wirydarz / bilety: 30/20 zł – bilet na dwa koncerty na Wirydarzu 17.06.2018

Karolina Skrzyńska – wokalistka, autorka muzyki i tekstów, wielokrotnie nagradzana na najważniejszych festiwalach w Polsce w tym: Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Międzynarodowym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Swój niemal czterooktawowy głos rozwijała na wiele sposobów: trenowała śpiew klasyczny, rozrywkowy, śpiewokrzyk (biały głos), chłonęła również specy?kę śpiewu orientalnego w Turcji.

Gdyby szukać słów opisujących muzykę Karoliny, byłyby to: wrażliwość na świat dokoła i niepohamowana siła głosu zakorzenionego głęboko w naturze. Autorska muzyka Karoliny i jej zespołu jest nierozerwalnie związana z rdzenną kulturą polską. W każdym dźwięku słychać jej silny związek ze słowiańskością. Nie jest to typowy polski folk, tylko balansowanie na granicy tego co rdzenne, a tego co współczesne.

Pierwszy album Karoliny „W oddali” ukazał się w czerwcu 2013 roku i zagościł w największych rozgłośniach radiowych w Polsce. W 2017 r. pojawił się natomiast drugi album „Palcem po wodzie” – swoją treścią silnie nawiązuje do żywiołu wody utożsamianego z energią kobiecą. Żywiołu z jednej strony ulotnego i subtelnego, z drugiej nieujarzmionego o ogromnej sile. Muzyka artystki i zespołu przenosi słuchacza w przestrzenie odległe od pędzącej codzienności, gdzie natura i siła tego co rdzenne wciąż mają głos.

  * Sona Jobarteh, godz. 21:00 / Wirydarz / bilety: 30/20 zł – bilet na dwa koncerty na Wirydarzu 17.06.2018

Sona Jobarteh to instrumentalistka, piosenkarką, ale przede wszystkim przedstawicielka tradycji Griotów, obejmującej kraje środkowej Afryki, której korzenie sięgają siedem wieków wstecz. Sona Jobarteh pochodzi z Gambii, gdzie tradycje i umiejętności griotów przekazywane są z pokolenia na pokolenia w pięciu klanach. Jest pierwszą kobietą, która profesjonalnie gra na korze – świętym instrumencie griotów. W dawny repertuar i historię kory wprowadził ją ojciec, zgodnie z tradycją griotów. Jednak Sona Jobarteh ukończyła także szkoły muzyczne w Wielkiej Brytanii – Royal College of Music oraz Purcell School of Music. Dziś jest instrumentalistką, piosenkarką, kompozytorką, producentką. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata. Jej głos można usłyszeć w przeboju filmowym z 2013 roku „Nelson Mandela: droga do wolności”.

Nad swoim ostatnim albumem, zatytułowanym „Fasiya”, Sona Jobarteh pracowała w Gambii i Wielkiej Brytanii. Połączyła muzykę obu tych kultur. Jej twórczość bazuje na tradycyjnych instrumentach i dźwiękach w nowoczesnej aranżacji. Oprócz kory, Sona Jobarteh wykorzystuje na przykład djembe – to rodzaj bębna z jedną membraną, popularny zwłaszcza w Afryce Zachodniej. Harmonijna kombinacja melodii i rytmu, a także jej mocny, krystaliczny głos powodują, że ma fanów na całym świecie.

Sona Jobarteh doskonale odnajduje się w szerokim nurcie muzyki światowej, łącząc elementy tradycji afrykańskich i europejskich.BILETY DOSTĘPNE W KASIE CENTRUM KULTURY W LUBLINIE ORAZ NA WWW.TIKETTO.PL

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.