Informacje różne z Lublina i regionu

   

Międzynarodowy Dzień Muzeów w PMM Jak wyglądają przedmioty znalezione podczas badań archeologicznych i jakim zabiegom należy je poddać, zanim trafią na muzealną wystawę? Jakie dokumenty kryją się w Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku? Jakie materiały wykorzystuje się podczas lekcji muzealnych? Jak stworzyć wystawę historyczną? Odpowiedzi na te pytania udziela pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku 19 maja podczas Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Zatrzymany czas. Konserwacja muzealiów historycznych ze zbiorów PMM
godz. 10.00 / Centrum Obsługi Zwiedzających

W Muzeum przechowywane są liczne artefakty związane z funkcjonowaniem byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz byłego obozu zagłady w Sobiborze. Na spotkaniu przedstawione zostaną wybrane muzealia historyczne zarówno przed, jak i po konserwacji. Omówione będę techniki oraz metody konserwatorskie. Uczestnicy dowiedzą się, co dzieje się z obiektem, gdy trafi do muzeum, jakie etapy musi przejść, zanim zostanie poddany konserwacji, oraz jak wygląda tworzenie muzealnej bazy danych. Będzie to okazja do zobaczenia na własne oczy przedmiotów ze zbiorów Muzeum.

Spotkanie pt. „W zwierciadle historii – niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku w dokumentach”
godz. 11.30 / pracownia naukowa w Archiwum w budynku administracyjnym PMM

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane najciekawsze, zarówno pod względem treściowym, jak i wizualnym, źródła archiwalne związane z KL Lublin, a także z byłymi niemieckimi obozami zagłady w Bełżcu i w Sobiborze.
Pracownicy działu Archiwum pokażą najcenniejsze skarby z zasobu archiwalnego Muzeum – dokumenty, fotografie, fragmenty wywiadów ze świadkami historii, które dotychczas nie były udostępnione szerszej publiczności. Opowiedzą też o swojej codziennej pracy i wyjaśnią, dlaczego jest ona dla nich tak pasjonująca.

Dziennik pisany w obozie – spotkanie wokół wspomnień Jadwigi Ankiewicz
godz. 12.45 / czytelnia w budynku administracyjnym PMM

Jadwiga Ankiewicz trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku jako szesnastolatka. Niemal każdego dnia opisywała swoje przeżycia w nielegalnie prowadzonym pamiętniku. Ten drogocenny dokument przetrwał wojenną zawieruchę i jest jedynym tego typu dziennikiem powstałym w obozie.

Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się ze wspomnieniami Jadwigi Ankiewicz, a także zobaczyć oryginalny dziennik, przekazany do Muzeum przez rodzinę autorki.

Od artefaktu do wystawy - o kulisach powstawania ekspozycji „Więźniowie Majdanka”
godz. 14.00 / barak 62 Podczas oprowadzania kuratorskiego uczestnicy dowiedzą się o tym, jak w oparciu o różne źródła historyczne powstaje multimedialna wystawa historyczna. Będzie to dla nich okazja do zapoznania się z historią obozu koncentracyjnego na Majdanku, poprzez losy konkretnych osób, ofiar prowadzonych przez Niemców polityki prześladowań i eksterminacji.


W godzinach 9.00–17.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających odbędzie się kiermasz książek muzealnych, które będzie można nabyć w cenach promocyjnych.


Na poszczególne wydarzenia obowiązuje rejestracja (zapisy do 17 maja) pod numerem 81 710 28 33 lub na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .