Informacje o wydarzeniu w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20-122 Lublin, ul. Grodzka 21
tel./fax: 81 532 58 67
www.teatrnn.pl

   

 Modele 3D, wspomnienia i leksykon cegieł.
Powstał portal o lubelskich cegielniach. Premiera 15 listopada!

Lubelskie cegielnie. Materia miasta - promocja projektu

15 listopada 2018 r., godz. 17:00
Sala Czarna, Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN", ul. Grodzka 21, Lublin


W spotkaniu weźmie udział dwójka ekspertów: Dariusz Prażmo i Małgorzata Michalska-Nakonieczna.

Adres www portalu: http://teatrnn.pl/lubelskie-cegielnie

Model 3D cegielni, pieca Hoffmanowskiego i innych narzędzi i przyrządów używanych w cegielni, ponad 50 historii mówionych, leksykon 50 cegieł sygnowanych z terenów Lublina, w tym, modelowane w 3D, artykuły historyczne, lokalizacje cegielni na nałożonych mapach (archiwalnych i współczesnych). To tylko niektóre z elementów portalu, który zostanie zaprezentowany w najbliższy czwartek w Bramie Grodzkiej.

W 2010 r. zamknięta została ostatnia lubelska cegielnia. Wraz z nią zakończył się również pewien okres historyczny, trwający nieustannie od końca XII w. Po większości kompleksów cegielniczych nie pozostał nawet ślad, a ostatnie ruiny chylą się ku upadkowi. Obiekty, którym miasto zawdzięcza swój rozwój i rozkwit, znikły zupełnie z jego przestrzeni.

Dlatego twórcy projektu zaproponowali rekonstrukcję w technice 3D jednej z najważniejszych, nieistniejących już lubelskich cegielni – "Kalinowszczyzna" wraz z odtworzeniem zachodzących w niej procesów, możliwością poznania używanych tam narzędzi czy wysłuchania wspomnień o jej funkcjonowaniu. W wirtualnej cegielni internauci będą mogli zapoznać się z dawnym procesem produkcji cegły.

Ponadto został utworzony multimedialny szlak lubelskich cegielni w XIX i XX wieku. W ramach przygotowanego portalu powstałe i umieszczone w nim hasła, monografie cegielni, modele 3D, ikonografia oraz mapy zostały "wyposażone" w możliwość wysłuchania wspomnień świadków historii. W serwisie dostępna jest również obszerna bibliografia.

W spotkaniu weźmie udział również dwójka ekspertów zajmujących się historią lubelskich cegielni: Małgorzata Michalska-Nakonieczna oraz Dariusz Prażmo - właściciel kolekcji ponad 120 cegieł z terenu Lublina, z których najstarsze pochodzą z okresu średniowiecza. Wśród zaproszonych gości będą również świadkowi historii – m.in. byli pracownicy lubelskich cegielni.

Po spotkaniu będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach tworzenia miniatur cegieł zorganizowanych przez Małgorzatą Michalską-Nakonieczną.

Celem całego projektu jest podkreślenie wagi roli i wkładu cegielnictwa w odbudowę, tak całego kraju, jak i naszych "małych ojczyzn" po zawieruchach historii.

Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Zobacz też:
Artykuł „Helenów. Ceglana epopeja” Małgorzaty Michalskiej-Nakoniecznej w piśmie „PA.RA”:
https://teatrnn.pl/para/helenow-ceglana-epopeja/

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.