Informacje o wydarzeniu w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20-122 Lublin, ul. Grodzka 21
tel./fax: 81 532 58 67
www.teatrnn.pl

 

 


 Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”

16 - 28 lipca 2018 r.


Festiwal "Śladami Singera" wyrusza w podróż po Lubelszczyźnie. W tym roku zawita do 12 miejscowości

Miejsca: Chełm, Piaski, Szczebrzeszyn, Krasnobród, Józefów, Biłgoraj, Tyszowce, Janów Lubelski, Bychawa, Kraśnik, Lublin

Wstęp bezpłatny, Strona festiwalu: http://teatrnn.pl/sladamisingera/Po raz ósmy artyści z całego świata (m. in. z Chorwacji, Izraela, Czech, Włoch, Polski i Martyniki) wyruszą w wyprawę z Jaszą Mazurem – głównym bohaterem "Sztukmistrza z Lublina", mistrzem akrobacji i niezrównanym magikiem. Podróżnicy odwiedzą miejscowości, w których rozgrywa się akcja opowiadań noblisty Icchoka Baszewisa Singera. W tym roku będzie to aż 12 miast i miasteczek.

Swoje umiejętności zaprezentuje 13 sztukmistrzów: żonglerze, mim, tancerze, muzycy, aktorzy oraz mistrz hula-hoop. Stworzą widowisko łączące taniec, cyrk, teatr, fire-show i muzykę z opowieścią o tradycji przedwojennego sztetlu. Pokazy (w reżyserii Arkadiusza Ziętka) odbędą się na rynkach oraz ulicach miast. Dzięki temu artyści nawiązują zarówno do prozy Singera, jak i do historii tych miejsc oraz do stylu życia dawnych mieszkańców. Ostatni ze spektakli odbędzie się 28 lipca w Lublinie podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

W każdej z odwiedzanych miejscowości festiwalowe wydarzenia odbywać się będą przez dwa dni. Dzień pierwszy to gra miejska, czytanie opowiadań noblisty poświęconych danemu miejscu, projekcja filmu i spektakl „Gimpel głupek” w wykonaniu izraelskiego artysty. Drugiego dnia widowiska zostaną podzielone na dwie części: po południu sztukmistrze będą występowali w różnych punktach miasta. Wtedy można z nimi porozmawiać i dopytać o tajniki sztuki. Wieczorem zaś odbędzie się widowisko "Przyjaciele Sztukmistrza" - w czasie spektaklu plenerowego artyści dadzą wspólny pokaz do akompaniamentu muzyki na żywo i fragmentów opowiadań Singera.

Tradycją stało się, że w każdej z miejscowości festiwalowi towarzyszy gazeta „Sztukmistrz” (np. „Sztukmistrz chełmski”, „Sztukmistrz józefowski”), która ma na celu nie tylko prezentację festiwalu; znajdą się w niej także artykuły poświęcone wielokulturowej historii miast i miasteczek Lubelszczyzny. Artykuły były pisane przez mieszkańców miejscowości znajdujących się na trasie festiwalu. Większość autorów uczestniczyła wcześniej w warsztatach z Mikołajem Grynbergiem.

Witold Dąbrowski o festiwalu: To w zamyśle bardzo nietypowe przedsięwzięcie. Możliwe jedynie tu, w tym regionie. Jego celem jest nie tylko zabawa, jak w większości tego typu kulturalnych wydarzeń. Dlatego właśnie zaprosiliśmy aktorów, muzyków, tancerzy, cyrkowców… Innym ważnym celem naszego festiwalu jest także, a może przede wszystkim, wywołanie refleksji dotyczącej naszej indywidualnej i zbiorowej Pamięci.

Idea Festiwalu "Śladami Singera"

Członkowie Akademii Szwedzkiej, przyznając Icchokowi Singerowi Literacką Nagrodę Nobla, napisali w uzasadnieniu: „za pełną uczucia sztukę prozatorską, która, wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza jednocześnie odwieczne problemy”. Idea festiwalu powstała z chęci popularyzacji twórczości noblisty i pragnienia uświadamiania mieszkańcom Lubelszczyzny tego polsko-żydowskiego dziedzictwa.

Głównym partnerem projektu jest Województwo Lubelskie. Festiwal wspiera także Ambasada Izraela w Polsce.

Icchok Bashevis Singer

Urodził się 14 lipca 1904 roku w Leoncinie pod Warszawą, był synem Batszeby Zylberman, córki rabina z Biłgoraja oraz Pinkasa Mendela Singera, żarliwego wyznawcy chasydyzmu. Tworzył przede wszystkim w języku jidysz, akcja dużej części jego dzieł rozgrywa się na Lubelszczyźnie. W 1978 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Zmarł 24 lipca 1991 roku w Miami na Florydzie.

TRASA FESTIWALU

 • 16 - 17 lipca: Chełm
 • 17 - 18 lipca: Piaski
 • 18 - 19 lipca: Szczebrzeszyn
 • 19 - 20 lipca: Krasnobród
 • 20 - 21 lipca: Józefów
 • 21 - 22 lipca: Biłgoraj
 • 22 - 23 lipca: Tyszowce
 • 23 - 24 lipca: Janów Lubelski
 • 24 - 25 lipca: Bychawa
 • 25 - 26 lipca: Kraśnik
 • 26 - 27 lipca: Kock
 • 28 lipca: Lublin, Carnaval Sztukmistrzów

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.