Informacje różne z Lublina i regionu

 
Rowerowy ranking miast 2018:

Lublin na 2. miejscu!


 powiększ


Tego się nie spodziewaliśmy. W rowerowym rankingu miast Polski Lublin zajął drugie miejsce, ustępując tylko Warszawie! Co zadecydowało o tak świetnym wyniku?

Ze swoją infrastrukturą rowerową Lublin ociera się o ścisłą krajową czołówkę – przynajmniej pod względem zagęszczenia dróg dla rowerów. Miasto posiada łącznie 142 kilometry ścieżek, pasów rowerowych, kontrapasów i ciągów pieszo-rowerowych, co w przeliczeniu daje niemal 1 kilometr dróg rowerowych przypadający na każdy kilometr kwadratowy powierzchni miasta. Z takim wynikiem Lublin ustępuje tylko Warszawie, Katowicom i Wrocławiowi.

Stolicę Dolnego Śląska Lublin wyprzedza za to pod względem bezpieczeństwa. Według policyjnych statystyk, w 2017 r. w Lublinie doszło do zaledwie 30 wypadków z udziałem rowerzystów, co przekłada się na współczynnik ok. 9 incydentów na 100 tys. mieszkańców. W tej kategorii miasto uplasowało się w środku stawki.

Morizon sprawdził również, jak wypada Lubelski Rower Miejski w porównaniu z podobnymi rozwiązaniami z innych miast. Okazuje się, że pod kilkoma względami to drugi najlepszy system w kraju! Jeden miejski rower przypada w Lublinie na 358 mieszkańców. Krótsza kolejka do wypożyczenia jednośladów ustawia się tylko w Warszawie. Podobnie jest z zagęszczeniem stacji.

Więcej informacji o rankingu oraz wybrane trasy rowerowe dla okolic Lublina znajdują się w artykule: https://www.morizon.pl/blog/rowerowy-ranking-miast-2018-lublin/