Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl


Przedwojenny Lublin i XIX-wieczne Tibilisi –  wystawy fotografii w Zaułku Hartwigów
"Przedwojenny Lublin" - Stefan Kiełsznia – dokumentalista Lublina


Kiedy: do 27 czerwca 2018, bez ograniczeń godzinowych
Gdzie: Zaułek Hartwigów, Stare Miasto w Lublinie
wystawa plenerowa, dostępna dla każdego spacerowicza

Stefan Kiełsznia (1911-1987) był fotografem, a przede wszystkim dokumentalistą przedwojennego Lublina. W dwudziestoleciu międzywojennym posiadał największy w Lublinie księgozbiór dotyczący fotografii. Był członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. O swoim fotografowaniu mówił: „…na wieczną rzeczy pamiątkę. Nie miałem ciągot do modnego przed wojną artyzmu. W fotografowaniu widziałem doskonały instrument zatrzymywania czasu.”

W okresie międzywojennym Stefan Kiełsznia zdokumentował ulice znajdujące się w śródmieściu Lublina: Nową, Lubartowską, Świętoduską, oraz ulice znajdujące się na terenie nieistniejącej dzielnicy żydowskiej: Kowalską, Szeroką, Krawiecką. Zdjęcia zostały wykonane prawdopodobnie około 1934 roku. Praca fotografa charakteryzowała się wielką precyzją i ogromną systematycznością. Kamienica po kamienicy zostały utrwalone kolejne budynki. Na fotografiach, oprócz architektury, szyldów, typowej dla tamtych czasów nawierzchni ulic, kiosku z gazetami widoczni są ludzie przemierzający miasto. Kilka postaci powtarza się na zdjęciach, możemy prześledzić drogę ich wędrówki po mieście.

Nieznana jest liczba wykonanych przez Stefana Kiełsznię zdjęć. W jednym z udzielonych wywiadów autor wspomina, że do wybuchu II wojny światowej wykonał około 600 fotografii. Wiadomo na pewno, że ze względu na zbyt duże koszty, fotograf nie miał możliwości wykonania odbitek ze wszystkich klisz. Zachowana do dziś kolekcja zdjęć zawierających motywy lubelskich ulic liczy 145 fotografii. Nie są znane okoliczności przechowywania negatywów i odbitek w czasie okupacji. Wiadomo natomiast, że po wojnie Stefan Kiełsznia był wielokrotnie nachodzony przez UB za współpracę z Armią Krajową. Wtedy musiał zniszczyć część swojego dorobku. Większość zdjęć znajduje się w zbiorach syna Stefana Kiełszni – Jerzego.

Informacje na temat autora pochodzą od Joanny Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Wystawa zrealizowana w ramach Nocy Kultury.

***

Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii D. Jermakowa

Kiedy: 28 czerwca - 31 lipca 2018, , bez ograniczeń godzinowych
Gdzie: Zaułek Hartwigów, Stare Miasto w Lublinie
wystawa plenerowa, dostępna dla każdego spacerowicza

Dmitrij Iwanowicz Jermakow
(1846-1916) to rosyjski fotograf, który uważany jest za pioniera fotografii etnograficznej. Po ukończeniu studiów topograficznych w szkole wojskowej w Tbilisi, w 1866 roku zaczął studiować fotografię. W latach 1877-1878, podczas wojny rosyjsko-tureckiej, był korespondentem wojskowym. Działalność fotograficzną rozpoczął w latach 1882-1883, otwierając własne studio fotograficzne w Tbilisi. Głównym tematem jego zdjęć było uliczne życie gruzińskich miast. Jego zdjęcia lokalnych rzemiosł, bazarów oraz sceny miejskie dają żywy obraz XIX-wiecznego życia na Kaukazie. Jermakow dużo podróżował. Jedna z pierwszych podróży jaką odbył był wyjazd do Konstantynopola, gdzie skupił się na fotografowaniu architektury i życia miasta. W kolejnych latach nadal podróżował po Kaukazie i okolicach, odwiedzając Armenię, Azerbejdżan i Persję (Iran).


Wystawa „Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii Dmitrija Jermakowa” prezentuje fragment kolekcji z archiwum fotografa, której właścicielem jest Gruzińskie Muzeum Narodowe. Szczególnie ciekawe są prezentowane na wystawie zdjęcia z serii poświęconej miastu Tbilisi, które zawsze było twórczym celem fotografa. Kolekcja Jermakowa ma szczególną wartość historyczną, dokumentalną, ale również wielką wartość artystyczną. Podczas fotografowania zabytków, Jermakow starał się pokazać charakter miejsca, nie tylko po to, aby je uwiecznić, ale jednocześnie stworzyć wrażenie na tych, którzy chcieliby je zobaczyć. Jego bogate archiwa są jednymi z nielicznych archiwów fotograficznych z tego okresu, zawierają 25819 wydruków, 15536 negatywów ze szkła oraz 119 albumów.

Wystawa zrealizowana w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

 

 

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.