Informacje różne z Lublina i regionu

  Premiera „Bajek od rzeczy”
w 30-lecie pracy twórczej Grażyny Lutosławskiej


20 kwietnia 2018 r., godz. 18:00
Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21

 


Spotkanie poprowadzi Agata Tuszyńska.

30-lecie pracy twórczej Grażyna Lutosławska świętuje wydaniem nowej książki - Bajek od rzeczy (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, 2018). W Bramie Grodzkiej książka lubelskiej pisarki i dziennikarki radiowej będzie miała swoją premierę. Wcześniej Bajki... ukazywały się w wydaniu dźwiękowym na antenie Radia Lublin. Spotkanie poprowadzi Agata Tuszyńska.

Co się stanie, gdy but prawy pokłóci się z butem lewym? Albo gdy telefon zakocha się w sznurku? Jak się potoczą losy guzika, który nie traci nadziei i nieco przesadnie kłótliwych garnków? Bajki od rzeczy Grażyny Lutosławskiej to bajki z podwójnym dnem. Dla dzieci, ale i dla dorosłych. Autorka pisze o rzeczach małych i dużych, potrzebnych i już niepotrzebnych, których historie odsłaniają prawdę o świecie - to, co filozofowie zwykli nazywać istotą rzeczy.
 
Książka uznanej lubelskiej autorki i dziennikarki sama w sobie jest rzeczą piękną. Nad jej fizyczną formą pracowali Idalia Smyczyńska, Robert Zając i Paweł Szarzyński z kolektywu kilku.com, (m. in. nagroda 50 Books | 50 Covers 2017 za Teatr w Budowie. Dziennik podróży). Twórcy oprawy graficznej tak pisali w założeniach projektowych:

„Naszym celem jest zakomponowanie każdej strony książki tak aby tekst harmonizował z narracją obrazem. Inspiracją są publikacje typu picture book oraz powieści graficzne, gdzie to co opowiadane i pokazywane stanowi skrupulatnie wyreżyserowaną sekwencję. Bajki od rzeczy to zbiór opowieści w których w odróżnieniu od typowego picture booka to tekst jest nadrzędną narracją. Postanowiliśmy dać temu wyraz mocnymi rozwiązaniami typograficznymi, natomiast każdy obraz zawarty w książce wynika z analizy treści. Cześć obiektów składających się na ilustracje jest wykonana techniką skanowania 3D. Dzięki temu dysponujemy hiperrealistycznymi, wirtualnymi modelami wybranych przedmiotów – bohaterów bajek. Praca nad obrazem w takiej technice przypomina bardziej plan filmowy niż tradycyjne techniki ilustracyjne”. 
 
Grażyna Lutosławska (lutoslawska.teatrnn.pl)

(do 2008 roku Ruszewska) Dziennikarka radiowa, pisarka, autorka słuchowisk radiowych, książek dla dzieci, sztuk teatralnych, esejów, tekstów piosenek, wykładowczyni, moderatorka wydarzeń kulturalnych. Urodziła się 14 września 1964 roku w Siedlcach. Ukończyła Wydział Filozofii UMCS. Od 1988 roku jest związana z Polskim Radiem Lublin.
 
Idalia Smyczyńska, Robert Zając i Paweł Szarzyński (www.kilku.com)

Kolektyw kilku.com to graficy zajmujący się projektowaniem w szczególności wydawniczym, systemów identyfikacji wizualnej i informacji kierunkowej, animacją, projekcjami multimedialnymi i scenografią. Należą do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.
 
Wydawcą Bajek od rzeczy jest Ośrodek „Brama Grodzka -Teatr NN”.Opinie o książce:

Grażyna Lutosławska jest poetką codzienności. W jej bajkowej prozie rzeczywistości rosną skrzydła.


Agata Tuszyńska, pisarkaDrodzy Młodzi Czytelnicy, wyobraźcie sobie podczas lektury tej wspaniałej książki samych siebie. Zobaczcie, jacy jesteśmy niedoskonali, zagubieni, zabawni... Zobaczcie i pokochajcie drugiego człowieka. 


Katarzyna i Andrzej Sewerynowie


 
"Super, jeszcze!", wołały moje przedszkolaki po każdej bajce. (…) Dzieci słuchały "Bajek od rzeczy" w czasie poobiedniego odpoczynku, przytulając się do swoich jaśków. Pojawiły się pytania o to, czy jest bajka o poduszce? Bo może ona wcale nie lubi mocnego przytulania i szarpania za rogi?


Iwona Dudek, przedszkolanka


 
To bajki z podwójnym dnem: niby dla dzieci, ale i bardzo dla nas, dorosłych.


Kasia Bryda, mama Tymka, autorka bloga mama&tymek kreatywniWięcej opinii o książce (m. in. Jarosława Cymermana, Ingi Iwasiów i prof. Jadwigi Mizińskiej): http://teatrnn.pl/kalendarium/node/2579Zapraszamy!