Informacje różne z Lublina i regionu

 
   

OPOWIEŚCI MIASTECZKOWEJ PIWIARNI

16 grudnia 2018 r. (niedziela), w godzinach 12.00-14.30
Muzeum Wsi Lubelskiej

Wstęp do Muzeum: 12 zł/6 zł


W przedświąteczną, grudniową niedzielę, w Muzeum Wsi Lubelskiej podczas ubierania choinki w miasteczkowej piwiarni zostaną poruszone tematy poświęcone materialnym aspektom adwentuoraz świątecznemu zaopatrzeniu i tradycyjnym ozdobom choinkowym.

W niedzielę, 16 grudnia podczas Opowieści miasteczkowej piwiarni będzie można usiąść w sali bufetowej Adama i Edwarda Jaworskich z Siedliszcza i uczestniczyć w pokazach kolekcji muzealnych, prezentacjach, konkursach i zabawach. Uczestnicy spotkania wspólnie ubiorą ustawioną na ladzie lokalu choinkę używając niecodziennych, naturalnych ozdób, o które zatroszczyli się leśnicy, rzeźbiarze ludowi, poeci, koronkarki, fotografowie i kolekcjonerzy. Nie zabraknie także wspólnych zabaw dotyczących kuchennych atrybutów adwentu w czasach II Rzeczypospolitej ipodchoinkowej zabawy w grzybobranie i łowienie ryb.

Spotkanie prowadzą kustosze, Halina Stachyra i Grzegorz Miliszkiewicz, którzy na tą okazję przywdziewają stroje z epoki - adekwatne do wystroju wnętrza.EKSPOZYCJE MUZEALNE W ŚWIĄTECZNEJ ODSŁONIE
grudzień 2018, Muzeum Wsi LubelskiejKolorowe pająki z bibuły wiszące u powały, wiecznie zielone gałązki jodły, pod stopami rozrzucona słoma, w kącie snop żyta, a na dzieży przygotowana wieczerza wigilijna - tak przed dziesiątkami lat wyglądały święta w wiejskich chatach na Lubelszczyźnie.

W okresie przedświątecznym Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało bożonarodzeniowy wystrój kilku ekspozycji. W świątecznej odsłonie zobaczymy izby chałup wiejskich z Żukowa i Bukowej, salon dworu z Żyrzyna i plebanii z Żeszczynki oraz wnętrze kościoła z Matczyna. Ponadto 16 grudnia w miasteczkowej piwiarni z Siedliszcza będzie można uczestniczyć we wspólnym ubieraniu choinki.

W chałupach możemy podziwiać wystrój z początku XX wieku z tradycyjnymi dekoracjami z bibuły i słomy,czy ozdobione gałązkami wiecznie zielonej jodłyprzestrzenie między obrazami. Na stole wigilijnym pod haftowanym obrusem nie zabraknie siana,zaś w rogu izby, za łóżkiem spotkamykróla, czylisnop ze słomy żytniej, a w nim opłatek dla domowników.Glinianą polepę w izbie pokrywa warstwa słomy cosymbolizuje stajenkę betlejemską, w której narodził się Chrystus. Ponadto w chałupie z Bukowej, na środku izbyustawiona zostaładrewnianadzieża, wokół której gromadziła się niegdyś wielopokoleniowa rodzina przy wspólnej wieczerzy wigilijnej. W drewnianym kościele z Matczyna obejrzymy szopkę z zabytkowymi figurami, a we dworze z Żyrzyna choinkę ubraną w długi łańcuch oraz kolorowe i symboliczne ozdoby z szyszek, papieru, bibuły, koralików i słomy, wśród nich:pawie oczka, baletnice, grzybki iwerbenki itp.

Świąteczne dekoracje w lubelskim skansenie można podziwiać do 23 grudnia, od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-15:00, a także po Nowym Roku w styczniu.


Serdecznie zapraszamy!