Informacje różne z Lublina i regionu

 

Zrób pierwszy krok do zdrowia!

przyjdź na darmowe konsultacje dietetyczne!

8- 9 grudnia


 powiększ
 
W najbliższy weekend, 8-9 grudnia, w Świdniku i Łukowie odbędą się bezpłatne konsultacje dietetycznepod nazwą „Zrób pierwszy krok do zdrowia – Pikniki edukacyjne NCEŻ”.Porady ekspertów w zakresiezdrowej diety i aktywności fizycznej, specjalnastrefa dla najmłodszych, możliwość sprawdzenia składu ciała – to przykładowe atrakcje, jakie czekać będą na odwiedzających. Realizowanyprzez Narodowe Centrum Edukacji ŻywieniowejInstytutu Żywności i Żywienia ze środków Ministerstwa Zdrowia cykl piknikówjest odpowiedzią na wzrost występowania nadwagi i otyłości w Polsceoraz wszelkich innych chorób dietozależnych.
Darmowe konsultacje dietetyczne w województwie lubelskim

Już w najbliższy weekend, 8-9 grudnia,eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia odwiedzą dwie lubelskie miejscowości – Świdnik i Łuków – by podzielić się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem, które każdego dnia wykorzystują w swojej pracy. Na odwiedzających pikniki edukacyjne NCEŻ czekać będą także trenerzy fitness i animatorzy, organizujący gry i zabawy dla dzieci.Uczestnicy, oprócz konsultacji dietetycznych, będą mogli poznać skład swojego ciała i wiek metaboliczny, dowiedzieć się jak ćwiczyć w domu bez zakupu drogich sprzętów, spróbować ćwiczeń z kijkami do nordic walking i piłką do pilatesu, czy wreszcie skosztować pożywnych i zdrowych smoothies.

Pikniki edukacyjne NCEŻ zorganizowane zostaną w następujących terminach i miejscach:
* 8 grudnia (sobota), Świdnik – godz. 10:00-18:00, Miejski Ośrodek Kultury, Aleja Lotników Polskich 24
* 9 grudnia (niedziela), Łuków – godz. 11:00-18:00, Łukowski Dom Kultury, ul. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 20
Darmowe konsultacje dietetyczne są elementem cyklu ogólnopolskich pikników edukacyjno-poradniczych pod hasłem „Zrób pierwszy krok do zdrowia –Pikniki edukacyjne NCEŻ”, których celem jest budowanie świadomości Polakóww zakresie zdrowego stylu życia. Poprzez bezpośrednie działania edukacyjne prowadzone w rejonach o najwyższym odsetku nadwagi i otyłości, chcemy pokazać, że stosowanie prawidłowo zbalansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej, jest najlepszym lekarstwem na choroby dietozależne. Prowadzenie zdrowego stylu życia nie jest trudne, często wystarczą niewielkie zmiany pewnych nawyków, aby poprawić nasze samopoczucie, zwalczyć nadwagę i zapobiec groźnym chorobom – mówi prof. dr hab. n.med. Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Wydarzeniarealizowane są przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ ze środków finansowych Ministerstwa Zdrowiaw ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Trwająca do końca 2018 roku akcja edukacyjna obejmuje swoim zasięgiem 10 polskich miast: Iławę, Puławy, Reszel, Radomsko, Sieradz, Nową Sól, Świdnik, Łuków, Zgierz i Zduńską Wolę.

Edukacja odpowiedzią na otyłość Polaków


Akcja jest odpowiedzią na problem nadwagi i otyłości, z którym mierzy się coraz więcej Polaków. Według danych Instytutu Żywności i Żywienia, aż 64 proc. mężczyzn w naszym kraju ma nadmierną masę ciała. W przypadku kobiet odsetek ten sięga 49 proc. Obecnie, pod względem występowania nadwagi i otyłości u osób dorosłych, Polska zajmuje niechlubne piąte miejsce w Europie. Największa jednak dynamika wzrostu zaburzeń odżywiania dotyczy dzieci i młodzieży.Odsetek chłopców oraz dziewcząt z nadwagą i otyłością sięga kolejno 22 proc. i 18 proc., przez co polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie.

Jednocześnie, jedynie 19 proc. Polaków wie, co powinni jeść, ale trudno im to zastosować w codziennym życiu. Bez ulubionego, niezdrowego jedzenia może obejść się tylko 16 proc. społeczeństwa, a 15 proc. uważa, że ciężko pracuje i jest zbyt zajęta, by pozwolić sobie na zdrową dietę i aktywność fizyczną. Ponadto, jedynie co dziesiąty Polak przyznaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat korzystał z usługi dietetyka lub poradni dietetycznej, którzy mogliby pomóc wyznaczyć osiągalny plan działania1.

Więcej informacji o programie oraz szczegółowy harmonogram lokalnych imprez edukacyjnychznajdują się na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) www.ncez.pl.Serdecznie zapraszamy!