Informacje o wydarzeniu w Teatrze Starym

Teatr Stary w Lublinie
ul. Jezuicka 18, 20-113 Lublin
tel: 81 466 59 25
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www: http://teatrstary.eu

 

Koncert zespołu "Osjan"

5 grudnia 2018 r, g. 19:00

Bilety:
I - 100 zł, II - 85 zł, III – 40 zł, stojące - 15 złzespół w składzie:

  • Jacek Ostaszewski – flety, głos, instr. perk.
  • Wojtek Waglewski – gitary, głos, instr. perk.
  • Milo Kurtis – instrumenty perkusyjne, głos
  • Radek Nowakowski – conga, instr. perk.


Legendarny już zespół Osjan powstał w 1971 roku w Krakowie i jest uważany za prekursora Word Music w Polsce. Niezmiennie od lat elektryzują słuchaczy wyjątkową, awangardową muzyką, w której obecny jest niemal cały świat. Brzmienia i frazy hinduskie zjawiskowo przeplatają się z afrykańskim i bliskowschodnim folklorem, a fragmenty przywodzące na myśl średniowieczne misteria z klasyką i jazzem. W ich muzyce centralne miejsce od zawsze zajmuje rytm - najbardziej pierwotny i obecny we wszystkich kulturach i wyznaniach element ekspresji. Ten ich niezwykły, charakterystyczny Korowód, znany z utworu Marka Grechuty w wykonaniu Jacka Ostaszewskiego, porywa swoją energią, wprowadzając słuchaczy w trans.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Nazwę grupy zaczerpnięto z tytułu utworu Bolesława Leśmiana Jam - nie Osjan. Według muzyków słowo „Osjan” brzmiało egzotycznie i, aby zapobiec skojarzeniom z utworem Leśmiana, zapisywali je w różnych wariantach np. Ossian, po latach powrócono do oryginalnej wersji Osjan.

Osjan powstał jesienią 1971 roku, a utworzyli go Jacek Ostaszewski, Marek Jackowski (dwóch członków grupy Anawa) oraz Tomasz Hołuj, który był też odpowiedzialny za literacką i wizualną stronę koncertów grupy. Trio występowało regularnie w Piwnicy „Pod Baranami”, przez następne półtora roku używając nazwy „Teatr Naturalnego Dźwięku – Ossian”. W 1972 muzycy wzięli udział w „Musicoramie” zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz w Jazz Jamboree. W 1973 roku podczas kilku koncertów w Teatrze Żydowskim w epizodycznych rolach wystąpiły też Olga „Kora” Jackowska oraz Małgorzata Ostaszewska.

W 1973 dali szereg występów w kraju u boku amerykańskiego muzyka free jazzowego Dona Cherry'ego. W tym samym roku Poljazz opublikował pierwsze nagrania grupy – na winylowym splicie z brytyjską grupą Deep Purple.

Gdy w 1975 wytwórnia Polskie Nagrania „Muza” wydała debiutancki album pt. Ossian, grupę opuścił Jackowski (który później założył z Milo Kurtisem Maanam) i na miejsce Jackowskiego dołączył do grupy Milo Kurtis, muzyk greckiego pochodzenia, który już wcześniej okazjonalnie współpracował z Osjanem, a następnie skrzypek Zygmunt Kaczmarski. Między wrześniem a listopadem 1978 grupa we współpracy z Tomaszem Stańko, bez Kaczmarskiego, nagrała drugą płytę pt. Ossian.

W styczniu 1979 wraz z Zygmuntem Kaczmarskim i Radosławem Nowakowskim (bębny) dokonano nagrań na kolejny album Księga chmur.

31 maja 1980 muzycy wystąpili w ramach „V Festiwalu Muzyki Jazzowej”. Koncert ten został zarejestrowany i wydany na płycie po raz kolejny opatrzonej tytułem Ossian.

W tym okresie do zespołu dołączyli Wojciech Waglewski i Jacek Wolski. W grudniu 1982 Osjan w składzie: Waglewski, Ostaszewski, Kurtis i Nowakowski nagrał album Roots.

W 1983 roku z Osjanem rozstał się uczestniczący do tego czasu w koncertach Tomasz Hołuj, który w 1984 wyemigrował do Szwecji.
Po 1985 (wyjazd Kurtisa do USA) aktywność zespołu zaczęła spadać. Do muzyków Osjana dołączyli w tym okresie m.in. Karol Szymanowski (wibrafon), Antymos Apostolis, Sarandis Juvanidis (perkusista) oraz Jorgos Skolias.
2 i 3 sierpnia 1987 grupę zarejestrowano na żywo w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Materiał został wydany na płycie Rytuał dźwięku i ciszy.

W listopadzie 1991 Ostaszewski, Waglewski i Nowakowski nagrali album Głową w dół, wydaną rok później przez Polton.
W lutym 1996 Milo Kurtis zorganizował koncert poświęcony Donowi Cherry'emu (zmarłemu kilka miesięcy wcześniej), po którym grupa wznowiła działalność (dwa utwory Cherry'ego Osjan umieścił na nagranym w Teatrze Małym albumie Tribute to Don Cherry). W 1998 ukazał się kolejna płyta Muzyka fruwającej ryby – nagrana w warszawskim Teatrze Buffo.

W 2005 wydawnictwo Ferment wypuściło na rynek dwupłytowy album Księga liści / Drzewo Osjan, na który składają się nagrania z koncertów zespołu z 2004 i 1980 oraz nagrania grup Monodrum, Freak Drums i Voo Voo (w których udzielają się Nowakowski, Kurtis i Waglewski). W 2008 Ostaszewski, Nowakowski i Waglewski przy pomocy harfistki Anny Sikorzak - Olek nagrali album Po prostu.

Osjan tworzy muzykę intuicyjną, głównie instrumentalną, zdradzającą wpływy muzyki etnicznej. Improwizacje inspirowane jazzem i folkiem grane przez Jacka Ostaszewskiego i Marka Jackowskiego wzięły swój początek jeszcze ze współpracy z Grechutą i Pawluśkiewiczem w czasie powstawania płyty Korowód.

W muzyce Osjana zyskały już swój autonomiczny przebieg. Od początku istnienia zespołu muzycy wykorzystują bogate instrumentarium z różnych kultur (flety proste, ligawa, sitar, gayageum, tabla, gongi, bongosy, garnki z Olkusza, ksylofon i wiele innych). Określani są mianem prekursorów world music w Polsce, w grze zespołu obecna jest niemalże cała światowa kultura muzyczna. Muzyka zespołu ewoluuje z koncertu na koncert, a kolejne płyty odzwierciedlają tylko wycinek muzycznej drogi. W muzyce Osjana centralne miejsce zajmuje rytm, ważnym elementem jest też cisza pomiędzy dźwiękami.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.