Informacje o wydarzeniu w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20-122 Lublin, ul. Grodzka 21
tel./fax: 81 532 58 67
www.teatrnn.pl

VI Międzynarodowy Festiwal
„Spotkania z opowiadaczami świata”

21-24 czerwca 2018 roku

Wszystkie spektakle odbywają się w sali Ośrodka,
przy ul. Grodzka 21

WSTĘP WOLNY

 

 

Ośrodek "Brama Grodzka Teatr NN" od 2012 roku organizuje w Lublinie Międzynarodowy Festiwal "Spotkania z Opowiadaczami Świata". Festiwal stanowi cykl corocznych prezentacji żywej tradycji opowiadania z różnych obszarów Europy i Świata. Dotychczas występowali na festiwalu wybitni opowiadacze z Włoch, Francji, Grecji, Ukrainy, Izraela, Maroka, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Polski, prezentując różnorodność zarówno klasycznych, jak też najnowszych form współczesnej opowieści autorskiej.
Festiwal, którego artystyczną dyrektorką jest mieszkająca we Włoszech wybitna polska aktorka Ewa Benesz, ma poza artystycznym aspektem także długofalowy cel - popularyzację sztuki opowiadania historii. Tegoroczna, VI edycja Festiwalu, prezentuje wyjątkowo szerokie spektrum opowieści, konfrontując w jednym miejscu i czasie tradycję, nowoczesność, wielką światową literaturę, a także świadectwa historii mówionej.PROGRAM

* 21 czerwca(czwartek)
godz. 18.00 – Otwarcie festiwalu przez Ewę Benesz i Tomasza Pietrasiewicza

Jacob Olesen (Dania/Włochy)
PRIMO
- Opowieść według książki „Czy to jest człowiek” Primo Levi’ego - Spektakl w języku włoskim z polskim tłumaczeniem


* 22 czerwca (piątek)
godz. 18.00 – Bruno de La Salle (Francja) i LéonidKarev (Rosja/Francja)
LA CHANSON DES PIERRES
/ Pieśń kamieni - Autorski poemat epiczny z muzyką skomponowaną i wykonaną przez LéonidaKareva w języku francuskim z polskim tłumaczeniem


godz. 20.00 – Andrea Gabriele (Włochy)
ZOT ZICHRON / To jest Pamięć - Opowieść autorska z muzyką na skrzypce. Tytuł jest cytatem z nauk Widzącego z Lublina - Spektakl w języku włoskim z polskim tłumaczeniem

* 23 czerwca (sobota)
godz. 18.00 – Małgorzata Litwinowicz (Polska)
SÓL ZIEMI. OBYWAWATELE 1918.

Widowisko narracyjne w języku polskim z muzyką Jolanty Kossakowskiej (Polska)

godz. 20.00 – Helena Szmuness (Polska/Anglia)
RAKOWE SZYJKI
- Opowieść autorska w języku polskim


* 24 czerwca (niedziela)
godz. 16.00 – ChiaraTabaroni (Włochy)
Nata didi Marzo / Urodzona w marcu
- Opowieść inspirowana starą baśnią włoską w języku włoskim z polskim tłumaczeniem

Dla dorosłych i dla dzieci od 10 lat

godz. 17.30 – Witold Dąbrowski (Polska)
SZTUKMISTRZ Z LUBLINA
według I.B. Singera


godz. 19.00 – Ewa Benesz (Polska/Włochy)
PAN TADEUSZ
Adama Mickiewicza, VIIII księga RADA
Informacje o Festiwalu na stronie: http://teatrnn.pl/opowiadacze/spotkania-z-opowiadaczami-swiata-2018/
Jacob Olesen

Szwedzko-duński aktor, muzyk i reżyser mieszkający od ponad trzydziestu lat we Włoszech. Rozpoczyna swoją edukację w The Commedia School w Szwecji, kontynuując ją w paryskiej L’ÉcoleInternationale de Théâtre Jacques Lecoq. Dyplomowany nauczyciel metody Feldenkreisa. W 1981 roku zakłada Donati Olesen Company i realizuje dwadzieścia różnych spektakli z wieloma artystami, m.in.: Giorgio Donati, Ted Keijser, Giovanni Calo i IaonGunn. W ramach tej inicjatywy spektakle prezentowane były ponad 2500 razy. W 2014 roku tworzy monodram „Primo” (na podstawie książki Primo Levi’ego), który prezentuje nieustannie na festiwalach i w teatrach na całym świecie. Współpracuje z radiem i telewizją, uczy sztuki aktorskiej we Włoszech i w Nowym Jorku.

Bruno de La Salle

Jeden z najciekawszych i najbardziej znanych opowiadaczy we współczesnym świecie. Odnowiciel sztuki opowiadania. Pierwsze spotkania opowiadaczy organizuje już w 1977 roku. W parę lat później tworzy Konserwatorium Sztuki Oralnej CLIO w Chartres, potem w Loir-et-Cher Vendôme. Nazwa konserwatorium pochodzi ze skrótu Centre de LittératureOrale i jest także imieniem mitologicznej starogreckiej muzy historii Klio. Odnawia sztukę opowiadania wierszem, powracając do źródeł uniwersalnej literatury mówionej i sztuki średniowiecznych trubadurów południowej Francji. Jest współzałożycielem projektu MONDORAL Autor wielu publikacji i książek.

LéonidKarev

Kompozytor, pianista i organista. Studiował w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym imienia Piotra I. Czajkowskiego, w Konserwatorium Paryskim (ConservatoireNationalSuperieur de Paris). Jego symfonia „Dulce Memoriae” zdobyła nagrodę francuskiego narodowego stowarzysznia autorów i kompozytorów „Sacem” oraz nagrodę włoską Gina Contilli w międzynarodowym konkursie we Włoszech, a jego utwór na chór „Ave Maria” dostał nagrodę specjalną w konkursie międzynarodowym kompozycji Fundacji Guido. Jest również zdobywcą I Nagrody Honorowej paryskiego konkursu międzynarodowego UFAM. Obecnie jest profesorem w Konserwatoriach w Paryżu i w Brunoy,i organistą katedry Notre Dame w Paryżu. W swojej muzyce kontynuuje tradycję rosyjską.

Andrea Gabriele

Uczy się języka hebrajskiego i studiuje Kabałę od czternastego roku życia. Kończy studia pedagogiczne na uniwersytecie Roma Tre oraz terapię sztuki na kursie podyplomowym Master na uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. W latach 2002 – 2006 uczestniczy w pracach aktorów wrocławskiego Instytutu Aktora – Teatru Laboratorium: Reny Mireckiej, Ewy Benesz, JairoCuesta, AbaniBiswais. Uczestniczy w wieloletnim projekcie „Genesis. Śródziemnomorskie mity” stworzenia świata prowadzonym przez Ewę Benesz. Aktor w musicalu „Israel, dovevai” („Izrael, dokąd zmierzasz?”). Kieruje pracownią terapii sztuką w Ośrodku A.Palomba dla osób niepełnosprawnych. W 2016 roku tworzy monodram „Filozof” według tekstów PinoPieri. Organizuje spotkania dedykowane lekturze poezji i prozy. Mieszka w Nettuno pod Rzymem.

Helena Szmuness

Absolwentka teatrologii na uniwersytecie w Nowym Jorku, była aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Emigruje z Polski w 1968 roku. Dziennikarka nowojorskiej polonijnej gazety „Nowy Dziennik” i redaktorka naczelna miesięcznika angielskiego „New Horizon”. Publikuje w dodatku kulturalnym „Tydzień Polski”. W latach 70-tych pomaga ruchom demokratycznym polskiego podziemia, organizuje zbiórki pieniędzy na poligrafię. W 1981 roku, wraz z narodzinami „Solidarności”, otrzymuje propozycję pracy w polskiej sekcji i gościnnie w sekcjach angielskiej i rosyjskiej Światowego Serwisu BBC w Londynie. Autorka i realizatorka radiowa tysięcy programów z historii, polityki i kultury. Udziela jej wywiadu Jan Paweł IIII, jest także pierwszą dziennikarką Światowego Serwisu, która przeprowadza wywiad z Borysem Jelcynem. W latach stanu wojennego opracowuje do druku materiały przychodzące z Polski w biuletynie “Uncesored Poland”. Urodzona na Syberii. Mieszka w Londynie.

Małgorzata Litwinowicz

Opowiadaczka, adiunkt Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, animatorka kultury. Współzałożycielka Stowarzyszenia Grupa „Studnia O”, od 2006 roku kuratorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie. Autorka scenariuszy i wykonawczyni widowisk narracyjnych odwołujących się do epiki Homera, ballad Mickiewicza, tekstów Białoszewskiego, baśni Andersena i twórczości Cervantesa. Występuje na międzynarodowych festiwalach w Szkocji, Turcji i Niemczech. Uczy historii kultury polskiej XIX wieku, prowadzi warsztaty.

Jolanta Kossakowska

Wokalistka grająca także na instrumentach smyczkowych (fidel, skrzypce, gęśle). Frontmenka zespołu Mosaik, łączącego polską muzykę tradycyjną z Orientem. Tworzy i wykonuje muzykę z folk-punkową grupą Pochwalone. Bierze udział w nagrodzonym Paszportem Polityki projekcie R.U.T.A. Jest laureatką Złotych Gęśli, nagrody specjalnej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. Autorka muzyki teatralnej, filmowej i piosenek.

Chiara Tabaroni

Opowiadaczka, twórczyni projektów kulturalnych, spektakli, laboratoriów. Absolwentka teatrologii na uniwersytecie w Bolonii. Studiuje i praktykuje dyscypliny związane z ekspresją ciała i głosu: z Pippo Del Bono, Cesarem Brie, Jimem Slowiakiem i JajroCuesta; staroindyjskie tańce Cchau i gotipua, sztukę marcjalną kalaripayattu, taniec butoh z Masaki Iwana, śpiew z GermanąGianini, interpretację tekstu z MariangeląGualtieri. Uczestniczy w projekcie „Cena Pasolini” (Virgilio Sieni) i w spektaklu Gola pod kierunkiem ChiaryGuidi (SocietasRaffaelloSanzio). Specjalizuje się w opracowaniu scenariuszy adaptacji tekstów w Teatrze TestoniRagazzi w Bolonii. W 2004 roku tworzy Stowarzyszenie Baba Jaga, w 2011 roku Ośrodek Ca Colmello na Apeninie pomiędzy Emilią Romanią i Toskanią.

Witold Dąbrowski

Aktor, opowiadacz, muzyk, menedżer kultury, zastępca dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Od ośmiu lat organizuje wędrowny festiwal „Śladami Singera”, który poprzez działania artystyczne stara się upominać o pamięć o dawnych mieszkańcach małych miasteczek Lubelszczyzny opisywanych przez noblistę. Współtwórca i wykonawca szeregu spektakli odwołujących się do żydowskiego folkloru, często adaptacji opowiadań Singera. „Był sobie raz”, „Tajbełe i jej demon”, „Ostatni demon”, „Ole i Trufa”, „Opowieści z Bramy”, „Opowieści z Nocy” to niektóre tytuły spektakli prezentowanych w Bramie Grodzkiej, oraz w teatrach, domach i centrach kultury w Polsce i za granicą. Często na scenie aktorowi towarzyszą muzycy.

Ewa Benesz

Aktorka, pedagog, tłumaczka. Związana z teatrami kontynuującymi tradycję „Reduty” Osterwy, z teatrem Ireny i Tadeusza Byrskich w Gorzowie i Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Współtwórca Puławskiego Studia Teatralnego (1970 – 1973), potem Studia Dramatycznego w Warszawie. Po likwidacji Studia przez UB występuje gościnnie w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Bierze udział w programie Uniwersytetu Teatru Narodów we Wrocławiu, uczestniczy w stażu Petera Brooka. Wędruje po kraju z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza, głównie wzdłuż granicy wschodniej kraju. Program nosi tytuł: „W poszukiwaniu reżysera epopei narodowej”. Równocześnie tworzy całodniowy spektakl do „Elegii Duinejskich” R. M. Rilkego we współpracy z Mirą Żelechower-Aleksiun w plenerze miejskim. Mówi „Psalmy Przyszłości Narodu Polskiego” Z. Krasińskiego. Od 1983 współpracuje z Reną Mirecką w trzech kolejnych projektach realizowanych poza krajem. Współorganizuje Międzynarodowe Centrum Pracy na Sardynii. Od 1997 prowadzi gościnnie doświadczenia z pogranicza teatru i parateatru w Europie i w Ameryce Łacińskiej.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.