Informacje o wydarzeniu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej   

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie
zapraszają czytelników i sympatyków,
mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny
z rodzinami, przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi, indywidualnie i grupowo na


IV OGÓLNOPOLSKĄ NOC BIBLIOTEK

9 czerwca (sobota) 2018 r.

WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, ul. Narutowicza 4Noc Bibliotek to ogólnopolska, wieczorno-nocna akcja, która w niekonwencjonalny sposób promuje czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Tej nocy czekamy na czytelników z mnóstwem atrakcji – u nas każdy znajdzie coś dla siebie!

A w programie:
* 15.30 - Muzyczny podwieczorek – Lubloco
– grupa perkusyjna (dziedziniec WBP)

Lubloco to warsztatowa grupa perkusyjna działająca w Lublinie od 2016 roku. W jej repertuarze znajdują się gorące brazylijskie rytmy - congo, côco, samba reggae oraz samba funk. Grupa Lubloco jest prowadzona przez Rafała Maja, członka zespołu Sambasim. Lubloco to energetyczna bomba w miejskiej dżungli!


* 16.00–21.00 - Noc Gier Planszowych – rozgrywki dla małych i dużych
- (Czytelnia Naukowa, Informatorium, I p.)

Z okazji Nocy Bibliotek, wspólnie z naszym partnerem Fundacją Animatorów i Twórców Kultury TRACH, przygotowaliśmy dla Państwa aż 5 godzin dobrej zabawy. Spotkanie będzie okazją do zagrania w gry planszowe oraz wzięcia udziału w turnieju z nagrodami. Pojawią się takie tytuły jak: „Literaci Lubelszczyzny”, „Lublin 1317-2017”, „Talizman”, „Wsiąść do Pociągu”, „Carcassonne”, „Dixit", „Azul”, „Magic Maze”, „Tajniacy”, „Decrypto”, „Cyklady”, „Sen”, „Dobble”, „NMBR9”, „Odlotowy wyścig”, „Klask”, „Przebiegłe wielbłądy”, „5 sekund” i wiele innych. Łącznie na imprezie będzie można zagrać w 70 różnych gier, zarówno dla graczy zaawansowanych, jak i amatorów, do grania w pojedynkę i grupowo.
W sposób szczególny zapraszamy całe rodziny. Gry planszowe to fantastyczna forma spędzania wolnego czasu i integracji. To jednocześnie okazja do ćwiczenia posiadanych umiejętności i zdolności oraz sposób na zdobycie zupełnie nowych doświadczeń. Planszówki rozwijają, uczą i bawią. Nie wierzysz? Sprawdź sam!


* 16.00 – 18.30  - Nocą w bibliotece buszują Indianie – przyjdź i zobacz, co się stanie (Oddział dla Dzieci, parter)
- zostań Indianinem – malowanie twarzy, tworzenie pióropusza

- budowanie tipi
- poznaj swoje zmysły – słuch, dotyk, wzrok – gry i zabawy
- pokonaj strach – nocna wyprawa po bibliotece
- zajęcia plastyczne
- nocne czytanie


-* 17.00 – 18.00 Photony i ozoboty – edukacyjne roboty – pokazy (hol, parter)
Photon to stworzony w Polsce robot-zabawka, laureat wielu prestiżowych nagród m.in. Microsoft Imagine Cup 2015, Technotalenty 2015. Robot, którym steruje się za pomocą aplikacji zainstalowanej na tablecie lub smatfonie,

w bardzo prosty sposób uczy dzieci programowania oraz logicznego myślenia. Photon potrafi wykrywać przeszkody, wyczuwać dotyk, wydawać dźwięki
i reagować na nie. Dzięki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Photony uczą dzieci programowania w bibliotekach województwa lubelskiego.
Ozobot - mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Zdobywca tytułu Zabawka Roku 2016 w Polsce, a także zdobywca głównych nagród w kategorii „Best Robot” na międzynarodowych targach w USA: „Consumer Electronics Show” w 2015 r. oraz „International Toy Fair” w 2014 r. Ozobot zabiera dzieci (w wieku od 5 lat) w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru lub tablecie) dzieci programują zadania, które wykonuje robot.


* 17.00 – 19.00 English Club Paddington – zabawa, nauka, quizy (hol, parter)

English Club Paddington to szkoła języka angielskiego z kawiarnią, bawialnią, miejscem na warsztaty, szkolenia, kursy specjalistyczne, organizowanie urodzin i innych imprez. Podczas Nocy Bibliotek będzie można spróbować swoich sił w zabawach i quizach językowych.* 18.30  Gwiazda wieczorową porą – Tomasz Zimoch – dziennikarz i komentator sportowy (Galeria Biblioteki, II p.)

Tomasz Zimoch – jeden z najbardziej rozpoznawanych komentatorów sportowych. Znany z żywiołowych relacji z imprez sportowych i bardzo emocjonalnych komentarzy. Zapamiętany szczególnie z meczu między Widzewem Łódź a Brondby Kopenhaga z 1996, kiedy w końcówce spotkania krzyczał do tureckiego sędziego Ahmeta Çakara – „Panie Turek, niech pan tu kończy to spotkanie!”. W 2009 roku otrzymał najważniejszą dla radiowca nagrodę - Złoty Mikrofon.* 20.00   Męskie gadanie… o literaturze. Kaliszuk – Niewiadomski – Szczerbakiewicz (Galeria Biblioteki, II p.)

Andrzej Niewiadomski, Rafał Szczerbakiewicz oraz Przemysław Kaliszuk w sobotni wieczór przeprowadzą męską rozmowę o najnowszej literaturze polskiej. Porozmawiają o tym, co się wydaje, co się sprzedaje, a co się czyta. O poezji, literaturze popularnej i wysokiej, esejach, reportażach, biografiach, a także o nagrodach literackich Powiedzą, co ich zauroczyło, zaskoczyło, czego się spodziewali, a co ich rozczarowało.

dr Przemysław Kaliszuk
– znawca prozy nowoczesnej i najnowszej. Interesuje go pogranicze kultury wysokiej i popularnej. Zajmował się twórczością Stanisława Lema. Pracuje w Zakładzie Literatury XX i XXI wieku.


dr hab. Andrzej Niewiadomski
– poeta, eseista, krytyk, badacz literatury, redaktor. Pracownik naukowy UMCS w Lublinie, kierownik Zakładu Literatury XX i XXI wieku. Autor dziesięciu tomów poezji, książek literaturoznawczych, eseju „Mapa. Prolegomena” (Lublin, 2012), licznych artykułów i szkiców. Współzałożyciel i redaktor literacki Kwartalnika Literackiego „Kresy” w latach 1989–2010.

dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
– pracuje w Zakładzie Literatury XX i XXI wiek. Kierownik Studiów Doktoranckich IFP UMCS. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu literatury, eseistyki nowoczesnej i szeroko pojętej kultury popularnej. Interesuje go obecność mitu śródziemnomorskiego w kulturze (m.in. monografia o Janie Parandowskim). Zajmuje się pograniczem między tzw. literaturą wysoką a kulturą popularną (utopia, fantastyka, kryminał)

i ideologią. Bada wpływ kina i muzyki popularnej na nowoczesną kulturę.Atrakcje:

* dostępność agend Biblioteki
* gra w klasy (dziedziniec)
* studnia literacka (dziedziniec i hol)
* upominki od Dyskusyjnych Klubów Książki (Wypożyczalnia i hol)
* wystawa publikacji sportowych (hol)
* skąd Jesteś? – zaznacz swą obecność na mapie! (hol)
* „Flirt z Niepodległą” (hol)
* XIV Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli (Galeria Biblioteki)
* małe co nieco (hol)

   

Dział Informacji i Promocji WBP

im. H. Łopacińskiego w Lublinie
8
1-52-87-417
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.