KRAINA KONIAKÓW I MISTYCZNYCH MONASTYRÓW

TERMIN: 09 - 16.09.2019
8 dniową wycieczkę oferuje

Informacje o wydarzeniu w Teatrze im. H. Ch. Andersena


Teatr im. H. Ch. Andersena
w Lublinie

Sala Kameralna Centrum Spotkania Kultur,
Plac Teatralny 1

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.teatrandersena.pl


"Alicja w krainie czarów"
/dla widzów od lat 7 /

22 stycznia 2017 r, g. 12:00

czas trwania: 1 godz. 15 minut z przerwą /

 


„Alicja w krainie czarów” Lewisa Carolla to utwór ikona: z wielowątkowej historii teatralni twórcy zazwyczaj sięgają po jeden lub kilka motywów, łącząc je, mieszając, by na nowo odczytać historię dziewczynki, która wpadła do nory królika.
Za każdym razem zastanawiamy się – kim jest Alicja? Ile ma lat? Jak traktować te wszystkie surrealistyczne obrazy i postacie, które – wydawałoby się – znamy tak dobrze z kolejnych ilustrowanych wydań utworu? Jako zabawę dziecka? Marzenie senne? Jak pisze Maciej Słomczyński w przedmowie do swojego przekładu Alicji: Jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych…”.

Mnogość kontekstów oraz odczytań przygód Alicji sprawia, że każda kolejna ich interpretacja – malarska, filmowa czy teatralna – daje możliwość zbudowania nowego, unikatowego dzieła.

Wersja przygotowywana przez zespół „Andersena” to wynik kolejnej międzynarodowej współpracy: tym razem z holenderskim teatrem tańca i ruchu deStilte z Bredy pod przewodnictwem Jacka Timmermansa. Zespół ten, jako jeden z nielicznych w Europie specjalizuje się w tworzeniu spektakli tańca współczesnego dla młodych widzów. Stąd w lubelskiej Alicji ruch będzie podstawowym środkiem wyrazu. W połączeniu z naszym doświadczeniem teatru plastycznego powstaje wersja, w której ciało, ruch, symbol na scenie są równoważne i dają możliwość wypracowania uniwersalnego języka teatru. Forma zabawy scenicznej zaproponowana przez twórców sprawia, że na chwilę każdy może zostać Alicją, jak i każdy może przemienić się w białego królika.

TWÓRCY:
Pomysł, reżyseria i choreografia – Jack Timmermans (deStilte, Holandia)
Scenografia – Einstein Design, Pink Steenvoorden (Holandia)
Reżyseria światła – Marek Ciunel
Kostiumy – Wiktoria Czakon (deStilte, Holandia)
Muzyka – Paul van Kemenade (alto saxophone), Stevko Busch (piano) (Holandia)
Asystent reżysera – Urszula Pietrzak, Wiktoria Czakon (deStilte, Holandia)


OBSADA:
Mirella Rogoza-Biel, Roma Drozdówna, Bożena Dragun, Gabriela Jaskuła, Urszula Pietrzak, Wioletta Tomica, Maria Wąsiel, Ilona Zgiet, Daniel Arbaczewski, Konrad Biel, Bogusław Beniu Byrski, Jacek Dragun, Mateusz Kaliński, Kacper Kubiec, Bartosz Siwek, Katarzyna Borek, Piotr Bublewicz.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.