Informacje o wydarzeniu w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20-122 Lublin, ul. Grodzka 21
tel./fax: 81 532 58 67
www.teatrnn.pl

   

Misterium Dzwonu św. Michała

29 września 2016 r.

Początek: godz. 19.00 na Placu po Farze: Spacer śladami pamiątek fary

Zakończenie: 21.00: uderzenie w dzwon na Wieży Trynitarskiej29 września to dla Lublina dzień szczególny - święto pierwszego patrona miasta. Także i w tym roku chcemy uczcić ten moment w wyjątkowy sposób, ale tym razem nieco inaczej niż w latach ubiegłych.

Misterium Dzwonu jest wydarzeniem organizowanym przez Lubelską Trasę Podziemną (Ośrodek "Brama Grodzka Teatr - NN"). Pierwsze Misterium odbyło się w 2001 roku. Wtedy to, w dzień dawnego patrona miasta – św. Michała Archanioła, na Placu po Farze na nowo zabrzmiał dzwon jego imienia na co dzień wiszący w Muzeum Archidiecezjalnym na Wieży Trynitarskiej. Od tamtego momentu staramy się przypominać o nieistniejącej już lubelskiej Farze i jej patronie.

Z jakiego powodu właśnie św. Michał został opiekunem miasta? Dlaczego także jemu poświęcono najważniejszy lubelski kościół – Farę? Jakie było znaczenie tego kościoła dla Lublina? Dlaczego Fary już nie ma i gdzie znajdują się pamiątki po niej?

Jeżeli chcecie poznać odpowiedź chociaż na jedno z tych pytań zapraszamy 29 września!
O godzinie 19.00 zaczynamy wędrówkę szlakiem pamiątek lubelskiej Fary! Kto wie, może sam św. Michał pojawi się aby odpowiedzieć na kilka pytań...

Centrum misterium jest jak zwykle uderzenie w dzwon św. Michała. znajdujący się na Wieży Trynitarskiej. Także tym razem dzięki Muzeum Archidiecezjalnemu będziemy mogli wejść na wieżę i punktualnie - w tym roku, o godzinie 21.00 - poruszyć znowu serce św. Michała i przypomnieć miastu o jego historii.

Dzień wcześniej na Wieżę Trynitarską spróbują wejść, co prawda wirtualnie, młodzi ludzie z Gimnazjum nr 9 w Lublinie. Miło nam bowiem poinformować, że 28 września odbędzie się premiera kolejnego poziomu gry "Anioły i Diabły. Zaczarowany Lublin". Trzecia część przygód Antosia (św. Antoni jest obecnym patronem Lublina) przemierzającego przez historyczne miasto nosi tytuł: "Miecz Michała Archanioła".

Pierwszymi graczami tego poziomu będą właśnie uczniowie z Gimnazjum nr 9 w Lublinie. To do nich wybierzemy się z warsztatami, w czasie których będą próbować, zmagając się z różnymi przeciwnościami, dostać się aż na sam szczyt Wieży Trynitarskiej.

Nowy poziom już niedługo będzie dostępny na naszej stronie internetowej. Zapraszamy!

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.