Informacje różne z Lublina i regionu


„Bezpiecznie - Chce się żyć!” z De Mono w Lublinie

Warsztaty prawidłowego zapinania pasów,

seminarium, konkursy i koncert

27 września 2016 r, godz. 19.00

Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego

ul. Akademicka 15

 

powiększ


27 września br. , w Lublinie, „Mistrzowie w pasach” inaugurując nowy rok szkolny wraz z lubelską policją przy koncertowym wsparciu De Mono zadbają o mieszkańców, by „bezpiecznie chciało się żyć!”. Podczas tego wydarzenia zaplanowano prezentacje poświęcone bezpieczeństwu pieszych oraz mini PIT STOP, gdzie będzie można uczestniczyć w warsztatach PRAWIDŁOWEGO zapinania pasów i montażu fotelików dla dzieci w pojazdach. Wydarzenie zakończy niezwykły koncert zespołu De Mono.

„Bezpiecznie - Chce się żyć!
to cykliczny program prewencyjny Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, z którym eksperci BRD jeżdżą po Polsce. Lublin jest ulokowany na mapie wyjazdów przynajmniej raz każdego roku. Tym razem specjalnie z okazji inauguracji nowego roku szkolnego opracowano akcję zarówno pod kątem niechronionych uczestników ruchu drogowego jak i podróżujących w pojazdach. Dla tych ostatnich eksperci kampanii „Lotos-Mistrzowie w pasach” przygotowali specjalne warsztaty i instruktaże oczywiście z konkursami i nagrodami.


Oprócz przesłania o zwiększeniu uwagi, opartego na prezentowanych aktualnych statystykach i zdarzeniach z regionu, zebranych przez lubelską policję, zaplanowano instruktaże praktycznych zachowań.

Biorąc pod uwagę fakt, iż liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych wśród pieszych stanowi ? ogółu zabitych problematyka związana z ich bezpieczeństwem stała się zagadnieniem wymagającym niezwykle istotnych poszukiwań różnego rodzaju rozwiązań zarówno w sferze prawnej jak i działań poprawiających infrastrukturę oraz programów profilaktyczno-edukacyjnych.

Ważnym punktem spotkania będzie zaprezentowanie kontynuowanej po raz trzeci ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mistrzowie w pasach” (2014-2016). Głównym celem kampanii jest edukacja w zakresie PRAWIDŁOWEGO ZAPINANIA PASÓW BEZPIECZEŃSTWA W POJAZDACH. Pośrednie cele eskalują wokół przekonania do zmiany postaw tych, którzy w ogóle nie chcą zapinać pasów podczas jazdy ryzykując życie swoje i innych.

Niezwykle ważne przesłanie kampanii to dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach, zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa. Co istotne – w kwietniu 2015 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w tym zakresie, a rodzice do tej pory nie mają stosownej wiedzy. Często wysyłając dzieci do szkoły z sąsiadami czy z dalszą rodziną, rodzice nawet nie przekładają do samochodów fotelików, nie mówiąc już o braku przekazywania wytycznych, jak zapiąć pasy. Eksperci kampanii „Mistrzowie w pasach” podczas spotkania zarówno na scenie jak i bezpośrednio w kontaktach z uczestnikami spotkania poprowadzą specjalistyczne instruktaże montażu fotelików i zapinania dzieci.

Miłym akcentem spotkania będzie koncert zespołu De Mono, wielokrotnie włączającego się w promowanie bezpieczeństwa na drogach z apelem o uważność przekazywanym na scenie pomiędzy prezentowanymi utworami.


***
Już 11 lat Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego realizuje cele statutowe, by na polskich drogach było bezpieczniej. W programach profilaktycznych m.in.: „Bezpiecznie – chce się żyć!”, „Moda na odblaski”, „Motopozytywni”, „Daj znak”, „Lotos-Mistrzowie w pasach” przybliża uczestnikom ruchu drogowego tą ważną problematykę. Realizowane rokrocznie działania gromadzą ok. 80 tys. osób w prawie 100 miastach polski. KCBRD współpracuje z Komendami Policji, Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, Państwową Strażą Pożarną, Kuratorium Oświaty, Towarzystwem Trzeźwości Transportowców. Wspólnie zrealizowano filmy: „Zabójcy”, „Idź tak, abyś doszedł”, „Cisza”, „Jedna sekunda, całe życie”. Dla dzieci KCBRD opracowało materiały edukacyjne m.in.: „Kodeks rowerzysty i motorowerzysty”, „Elementarz bezpieczeństwa”, „Poradnik rowerzysty” czy kolorowanki „Zapnij pasy po mistrzowsku”.