Informacje o wydarzeniu w Galerii Labirynt


Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.labirynt.com


Wykład:
Zuzana Štefková – Moja dalsza rodzina. Matki, ojcowie, dzieci, płody, wózki
i inne nieludzkie aktanty w sztuce opisującej rodzicielstwo

21 września 2016 r, godz. 17.00

Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5

Wstęp wolnyWykład będzie poświęcony różnym aspektom rodzicielstwa, które pojawiają się w sztuce współczesnej, widzianym przez pryzmat nowej myśli materialistycznej. Zakorzeniony w tradycji teorii i praktyki feministycznej wykład bada polityczne wymiary zagadnień związanych z ucieleśnionym doświadczeniem rodzicielstwa i jego materialnym przełożeniem na język sztuki oraz rozważa następstwa posiadania dzieci – w życiu, sztuce i podmiotowości ludzkiej.

Otrzymujemy analizę uwikłań materii i znaczeń otaczających kwestie macierzyństwa, ciąży, porodu, aborcji, wychowywania dzieci i procesu stawania się rodzicem w całej jego rozciągłości.

Łącząc przykłady macierzyńskiego aktywizmu, analizy twórczego procesu nadawania znaczeń opartego na wizerunkach ciał podczas porodu, ciał urodzonych i nienarodzonych dzieci, a także nieludzkich aktantów w interakcji z kosmosem ich specyficznych kontekstów społeczno-historycznych, wykład podsumowuje różne sposoby, w jakie ucieleśnione strategie twórcze obnażają wzajemne powiązania pomiędzy materią i umysłem, zasypując przepaść w tym, co wyobrażalne pomiędzy naturą i kulturą w wymiarze osobistym, społecznym i symbolicznym.

Wykład wygłosi dr Zuzana Štefková (Uniwersytet Karola w Pradze). Badania, na których opiera się prelekcja, wsparł grant sieci COST IS1307 i Fundacja Katarzyny Kozyry.

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.