Informacje o wydarzeniu w Muzeum Lubelskim


Recital fortepianowy
pianisty Eugene'a Indjiča

17 września 2016, godz. 19.00

Zamek Lubelski

Wstęp wolny

 
powiększ

Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Muzyka na Lubelskim Zamku na Recital fortepianowy znakomitego pianisty Eugene'a Indjiča.

Eugen Indjič
urodził się 11 marca 1947 w Belgradzie. Jego matka była Rosjanką, a ojciec Serbem. W wieku czterech lat wyemigrował do USA, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie.

Muzyką zainteresował się przypadkowo pod wpływem wysłuchania płyty z nagraniem Impromptu cis-moll i Poloneza As-dur Chopina. Ponieważ zapragnął zagrać te utwory, mając osiem lat rozpoczął systematyczną naukę fortepianu pod kierunkiem Gruzinki Lubow Stephani. Po dwóch latach nauczycielka przedstawiła go Aleksandrowi Borowskiemu, który przez następne pięć lat był jego mistrzem fortepianu (1959-1964).

Po raz pierwszy Indjic wystąpił publicznie w wieku niespełna dziesięciu lat – z orkiestrą szkolną, w Bostonie, wykonał Koncert fortepianowy d-moll Mozarta. Mając jedenaście lat grał już Campanellę i XII Rapsodię węgierską Liszta, a dwa lata później wykonał wraz z Washington National Symphony Orchestra Koncert fortepianowy Es-dur Liszta (1959). W wieku 14 lat, pierwszy raz w życiu zagrał II Koncert fortepianowy B-dur Brahmsa. Pierwsze tournée artystyczne Indjic odbył w Danii (1963) wspólnie z profesorem Aleksandrem Borowskim.

Studia rozpoczął w 1965r. Studiował pianistykę w nowojorskiej Juilliard School (1965–1968) oraz teorię i kompozycję na Harvard University (1965–1969). Przez wiele lat kształcił się na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Artura Rubinsteina i Nadii Boulanger.

Pianista jest laureatem trzech międzynarodowych konkursów pianistycznych. IV nagrodę zdobył w Warszawie (Konkurs Chopinowski, 1970), III nagrodę w Leeds (1972) II nagrodę w Tel Awiwie (konkurs im. Artura Rubinsteina, 1974).

Grał i jurorował na licznych konkursach i festiwalach, w tym kilkukrotnie wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. W 1999 dał wiele koncertów z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.

W swoim dorobku artystycznym Eugen Indjić ma płyty z muzyką Fryderyka Chopina, Igora Strawińskiego, Claude'a Debussy'ego i Roberta Schumanna.

Krytycy muzyczni podkreślają jego wielki talent, dzięki któremu „Chopina gra jak Polak, Débussy'ego jak Francuz, a Prokofiewa jak Rosjanin”.

Artysta koncertował i koncertuje we wszystkich państwach europejskich, Ameryce Północnej i Środkowej, Afryce oraz krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

W Polsce Indjić jest częstym i lubianym gościem. W Lublinie, na Lubelskim Zamku, zagra już w najbliższą sobotę 17 września 2016 r.

Pianista wykona następujące utwory:

  • L. Van Beethoven - Sonata C-dur op 53 („Waldsteinowska”),
  • F. Chopin - II Sonata b-moll op 35, Cl. Debussy - 5 Preludiów, Feuille mortes, Les fée sont d'exquises danseuses, Générale Lavine "eccentric", Ondine, Feux d'artifice,
  • F. Chopin - 4 Mazurki op. 30
  • F. Chopin - Scherzo b – moll op. 31.


Słowo o muzyce wygłosi Teresa Księska – Falger.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.