Informacje o wydarzeniu w Filharmonii LubelskiejFestiwal Muz Słowiańskich


Koncert Kameralny

17 września 2016r g. 17.00powiększ
fot.Dariusz Jaremek„Taniec słowiański”
ŚWIATOWEJ SŁAWY DUET
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
Georgij Agratina - fletnia Pana, cymbały koncertowe
Ewa Wołoszkiewicz - sopran
Robert Grudzień – organy

Program:
Henry Purcell – Trumpet Tune
Wojciech Kilar – Polonez z filmu “Pan Tadeusz”
Francesco Veracini – Largo
Georgij Swiridow – Romans h-moll
Jan z Lublina - Hayducki
Antonio Vivaldi - Koncert IV “Zima”
Gaetano Pugnani – Karnawał Wenecki
Antoni Dworzak – Taniec Słowiański e-moll
Georgij Agratina – Melodie węgierskie Roberta Grudzień – Intrada966
Tomasso Albinoni – Adagio g-moll Gabriel Faure - Pie Jesu from Requiem
Francesco Geminiani – Affettuoso i Gigue z Sonaty na skrzypce solo
Georgij Agratina – Suita rumuńska: Doina i Skowronek /opracowanie/ Henryk Wieniawski – Kujawiak Vincenzo Monti - Czardasz

bilety wstępu: http://filharmonialubelska.pl/21-al-bilety.html


Konstanty Andrzej Kulka
naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana i kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w 1971). Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera. Od 1966 koncertował na obu półkulach (we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Japonii i Australii). Jest zaliczany do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr (m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Leningradzkej Filharmonii), uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Pradze, Barcelonie. Szczególne miejsce w tournées artystycznych skrzypka zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, z którą w 1971 odbył najdłuższą podróż - po krajach Afryki i Azji oraz po Australii. Od 1968 Konstanty Andrzej Kulka występował w duecie z Jerzym Marchwińskim. Uprawiał też kameralistykę jako członek Kwartetu fortepianowego Polskiego Radia i Telewizji (razem ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim). Artysta ma na koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Polskich Nagrań. Wśród nagrań płytowych szczególne uznanie zyskały Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego z Orkiestrą Kameralną Karola Teutscha, koncerty skrzypcowe Felixa Mendelssohna-Bartholdy i Aleksandra Głazunowa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jerzego Katlewicza, Koncert Skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego, a także Sonaty na Skrzypce Solo Johanna Sebastiana Bacha.

Konstanty Andrzej Kulka nagrywa też dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych. Jego nagranie II Koncertu Skrzypcowego Karola Szymanowskiego dla EMI zostało w 1981 nagrodzone Grand Prix du Disque. W ogromnym repertuarze artysty ważne miejsce zajmuje muzyka współczesna. Jest znakomitym interpretatorem utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego (m.in. Koncertu Skrzypcowego, który wykonywał wielokrotnie z różnymi orkiestrami pod dyrekcją kompozytora), Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Augustyna Blocha, Eugeniusza Knapika. Źródło: Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, lipiec 2002.

Georgij Agratina

Profesor Akademii Muzycznej w Kijowie, światowej sławy multiinstrumentalista, dyrygent, kompozytor. Koncertuje w całej Europie, Azji, USA i Kanadzie. Ma w swym dorobku liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne.
Laureat nagród i odznaczeń państwowych. Jeden z dwóch w Europie wirtuozów gry na fletni Pana.
Największy autorytet na świecie w grze na cymbałach węgierskich koncertowych. Jest częstym gościem wielu polskich festiwali muzycznych. Od lat współpracuje z Robertem Grudniem, z którym nagrał sześć wysoko ocenianych płyt CD. Występował min. z: Krzysztofem Pendereckim, Jerzy Maksymiukiem, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Konstantym Andrzejem Kulką, Małgorzatą Walewską, [Krzysztofem Kolbergerem].

Robert Grudzień -
muzyk, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej. Producent prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Jest absolwentem Liceum Muzycznego w Lublinie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w Europie oraz na kilku kontynentach. Posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. W roku 2006 w Bazylice w Trzebnicy zrealizował nagranie dla Polskiego Radia z Chórem PR i z Krzysztofem Pendereckim. W 2008 Polskie Radio zrealizowało Album "Wołyń 1943" z wykorzystaniem kompozycji Roberta Grudnia Misterium Dźwięku "Dolorosa" i "Człowiek". Utwór "Dolorosa" w 2013 roku otwierał koncert w ramach oficjalnych obchodów tragedii wołyńskiej w Łucku /Ukraina/.


Działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły Robertowi Grudniowi szereg nagród i wyróżnień, m.in.: w 1990 r. otrzymał nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową a w 2006 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej. Otrzymał również medal Bp Jana Chrapka, Pro Patria oraz Towarzystwa Brata Alberta.
Honorowy obywatel Stromca, Lipska, Leżajska, Zelowa, Stalowej Woli i Jędrzejowa.
Występował wielokrotnie m.in. z: Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Poznańskimi Słowikami, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Małgorzatą Walewską, Alicją Węgorzewską, Konstantym Andrzejem Kulką, Jerzym Zelnikiem, Zbigniewem Zamachowskim, Maciejem Zakościelnym, [Krzysztofem Kolbergerem].
Pierwsze koncerty muzyki sakralnej jako licealista zainaugurował w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie w roku 1980-81 co spotkało się z niezadowoleniem ówczesnych władz politycznych.
W roku 2016, w 1050 rocznicę chrztu Polski skomponował Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.