Informacje o wydarzeniu w Teatrze Starym


Teatr Stary w Lublinie
ul. Jezuicka 18, 20-113 Lublin
tel: 81 466 59 25
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www: http://teatrstary.eu

Ruby” Teatr WARSawy

10 października 2015 r, g. 17:00

Bilety: I - 70 zł, II - 50 zł, III - 30 zł, stojące – 15 złautorka: Zoe Kazan (na motywach scenariusza filmowego „Ruby Sparks")
adaptacja i reżyseria: Adam Sajnuk
muzyka: Michał Lamża
stylizacja: Ewa Kania
wizualizacje: Martyna Spryszyńska
występują: Mateusz Banasiuk, Maja Bohosiewicz, Sonia Bohosiewicz, Sławomira Łozińska, Edyta Olszówka

Czas trwania spektaklu: 75 minut

Znacie te fabuły – licealista zakochuje się w manekinie ze sklepowej wystawy, wypowiada życzenie i dziewczyna jego marzeń ożywa. Licealistka wpisuje do superkomputera ojca pracującego dla NASA dane idealnego chłopaka i nocą z cyfrowej macicy wychodzi obiekt jej westchnień. To są takie opowieści o niespodziewanym akcie kreacyjnym, ktoś otrzymuje boski dar, stwarza sobie człowieka, a potem musi zrozumieć, co to znaczy wziąć za niego odpowiedzialność, albo naprawić krzywdę mu wyrządzoną przez sam fakt powołania go do życia.

Bohater „Ruby” ma na imię Calvin, jeszcze jako licealista napisał wielką powieść, nazywano go geniuszem, ale teraz gdy zbliża się do trzydziestki nie potrafi już nic napisać. Zablokowało go. Przestał być twórcą. Czeka na wenę, chodzi do terapeutki. Podczas jednych z zajęć dostaje polecenie opisania wymarzonej dziewczyny. Wieczorem w domu stuka z zapałem w klawiaturę, a rano budzi go jego dzieło. Ma 24 lata i jest malarką z prowincji. Jak teraz z nią żyć, jak przestać kochać, jak powstrzymać się przed udoskonalaniem jej cech przez kolejne opisy. Czy można manipulować drugą osobą? Gdzie kończy się nasza władza nad własnym dziełem? Adam Sajnuk opowiada w swoim spektaklu o tym, jak nie radzimy sobie z byciem Bogiem w mikroskali. Nie mówiąc już o pisaniu. Lekkie, zabawne warszawskie przedstawienie produkuje więcej trudnych pytań niż niejedna premiera progresywnych reżyserów. Matusza Banasiuka otaczają same kobiety – siostry Bohosiewicz, Edyta Olszówka i Sławomira Łozińska.


Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym„Ruby” to historia pisarza Calvina Weira – autora dotychczas jednej bestsellerowej powieści – która poruszyła w posadach amerykański świat literacki. Po dziesięciu latach od premiery książki pozostaje on jednak autorem „jednej powieści”. Neurotyczny Calvin, będąc w głębokim twórczym kryzysie, szuka natchnienia i pomocy u swojej pani psycholog, pod której wpływem zaczyna pisać historię romansu z dziewczyną swoich marzeń. Autor powoli zakochuje się w napisanej przez siebie postaci. Pewnego ranka spotyka dziewczynę przygotowującą śniadanie w jego kuchni…

„Ruby” to swoista komedia romantyczna pełna Allenowskiego humoru i futurystycznych kontekstów. Nawiązuje do współczesnych trendów, zapoczątkowanych w kinie przez Charliego Kaufmana i Spike’a Jonze’a. To właśnie ich „Zakochany bez pamięci”, „Jak we śnie” czy niedawne „Her” przecierają szlak dla nowego gatunku, w którym obyczajowość miesza się z science fiction.

Premiera: 11 lutego 2015 r.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.