Informacje o wydarzeniu w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20-122 Lublin, ul. Grodzka 21
tel./fax: 81 532 58 67
www.teatrnn.pl

"Misterium dzwonu", czyli imieniny dawnego patrona miasta - św. Michała Archanioła

29 września 2015 r, godzina 12:00

Wieża Trynitarska


 powiększ

29 września, jak co roku, zapraszamy na imieniny dawnego patrona miasta św. Michała Archanioła. W czasie „Misterium dzwonu”, punktualnie o 12.00, uderzymy w dzwon na Wieży Trynitarskiej noszący imię świętego. Dzwon ten pochodzi z nieistniejącego już kościoła farnego, który również nosił to samo wezwanie. Dzień ten świętujemy w ten sposób już od 2001 roku, kiedy to dzwon odzyskał głos. Ufundowane zostało wtedy nowe serce, dawne bowiem przed laty zaginęło. Pierwszy raz dzwon ponownie przemówił na placu po Farze upamiętniając w ten sposób nieistniejącą świątynię. Kolejne edycje misterium odbywają się już w Wieży Trynitarskiej.

Zapraszamy więc, wspólnie z Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej na wieżę punktualnie o 12.00 by własnoręcznie uderzyć w dzwon. Warto wspomnieć że taka okazja zdarza się tylko raz do roku.

Prezentacja nowego poziomu gry platformowej o Lublinie podczas „Misterium dzwonu” W tym roku w ramach „Misterium dzwonu” odbędzie się też premiera kolejnego poziomu gry komputerowej przygotowywanej przez Lubelską Trasę Podziemną na 700-lecie Lublina. Poziom noszący tytuł „Miasto renesansowe”, przenosi gracza w zabytkową przestrzeń lubelskiego Starego Miasta. Rozpoczyna się przy kościele farnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła, najważniejszej wówczas, a nieistniejącej dziś świątyni miasta.

Podczas gry, jej bohater Antoś (tu nawiązanie do obecnego patrona Lublina - św. Antoniego) wędruje wśród staromiejskich kamienic, poznając przy okazji ich historię. Antoś będzie na swojej drodze mijał takie zabytkowe obiekty jak: Brama Grodzka, Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej – jedyny lubelski zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; kościoły, które reprezentują renesans lubelski: kościół Matki Boskiej Zwycięskiej (kościół pobrygidkowski) czy kościół bernardynów (Kościół Nawrócenia św. Pawła); Brama Krakowska, budynek Starego Ratusza i Trybunału Koronnego, Kościół OO. Dominikanów. W mieście renesansowym Antoś spotka legendarne postacie w tym: jednodniowego króla Polski Saula Wahla i sąd diabelski.

Aby pomyślnie ukończyć ten poziom gry gracz będzie musiał nie tylko pokonać przeszkody wśród których są m.in. duchy trzech czechowskich panien w Wielkim Stawie Królewskim, ale również po drodze będzie musiał zebrać trzy rozety symbolizujące lubelski renesans.

Klimat miasta renesansowego współtworzy również interesująca ścieżka dźwiękowa gry nawiązująca do muzyki tamtej epoki.

Pierwszy poziom gry "Anioły i Diabły. Zaczarowany Lublin" został udostępniony w czerwcu bieżącego roku podczas festiwalu legend lubelskich „Zaczarowany Lublin”. 6 grudnia 2015 r. odbędzie się premiera kolejnego poziomu gry, w którym Antoś z ul. Jezuickiej zmierzać będzie w kierunku Wieży Trynitarskiej na spotkanie z Michałem Archaniołem. Pozostałe dwa poziomy gry zostaną przygotowane w 2016 roku tak, aby cała gra była gotowa na obchody 700-lecia Miasta Lublina w 2017 roku.

ANIOŁY I DIABŁY. ZACZAROWANY LUBLIN - informacje ogólne o grze

Gra "Anioły i Diabły. Zaczarowany Lublin" to podróż pełna przygód po świecie lubelskich legend. Fabuła gry nawiązuje do niezwykłego położenia Lubelskiej Trasy Podziemnej, która łączy przestrzenie związane z dwiema najważniejszymi dla Lublina opowieściami: Legendą o Czarciej Łapie i Legendą o śnie Leszka Czarnego.

Podziemna trasa zaczyna się w piwnicach dawnego Trybunału Koronnego, w którym obradował sąd diabelski, a kończy się na placu Po Farze, gdzie dawno temu księciu Leszkowi Czarnemu przyśnił się Archanioł Michał.

Gracz ma za zadanie przeprowadzić bezpiecznie Antosia przez lubelskie podziemia, miasto renesansowe aż na Wieżę Trynitarską, gdzie znajduje się dzwon św. Michała Archanioła. Inspiracją dla imienia głównego bohatera gry jest patron Miasta Lublina – św. Antoni.

Aby przejść na kolejne poziomy, gracz musi zebrać na każdym z nich po 3 artefakty. Po drodze czeka na niego jeszcze wiele przeszkód takich jak kamień nieszczęścia czy psotne czarty, które może ominąć bądź pokonać za pomocą lubelskich cebularzy.

W trakcie podróży graczowi dyskretnie kibicuje lubelski Żmij.

Pierwszy z pięciu poziomów gry został udostępniony 15 czerwca 2015 roku na stronie Lubelskiej Trasy Podziemnej i stronie internetowej projektu "Zaczarowany Lublin" w ramach finału wydarzenia.Gra "Anioły i Diabły. Zaczarowany Lublin" była prezentowana 19 czerwca w lubelskich podziemiach podczas przeglądu Animacji Legend Lubelskich.

Tytuły poziomów:

I Siedziba czartów
II Składy kupieckie
III Lubelska Trasa Podziemna
IV Miasto
V Miecz Michała Archanioła

 
powiększ

 powiększPREMIERA POZIOMU GRY "MIASTO RENESANSOWE"

Premiera "Miasta renesansowego" kolejnego poziomu gry "Anioły i Diabły. Zaczarowany Lublin" odbędzie się 29 września 2015 r. podczas Misterium Dzwonu na Wieży Trynitarskiej. Ten poziom gry przenosi gracza w zabytkową przestrzeń Starego Miasta Lublina, a rozpoczyna się przy kościele farnym pw. św. Michała Archanioła – pierwszego patrona miasta. Dziś przy placu po Farze znajduje się wyjście z Lubelskiej Trasy Podziemnej. Podczas swojej wędrówki Antoś obok kamienic Starego Miasta będzie na swojej drodze mijał takie zabytkowe obiekty jak: Brama Grodzka, Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej – jedyny lubelski zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; kościoły, które reprezentują renesans lubelski: kościół Matki Boskiej Zwycięskiej (kościół pobrygidkowski) czy kościół bernardynów (Kościół Nawrócenia św. Pawła); Brama Krakowska, bydunek Starego Ratusza i Trybunału Koronnego, Kościół OO. Dominikanów.

W mieście renesansowym Antoś spotka legendarne postacie w tym: jedniodniowego króla Polski Saula Wahla i sąd diabelski.

Aby pomyślnie ukończyć ten poziom gry gracz będzie musiał nie tylko pokonać przeszkody wśród których są m.in. duchy trzech czechowskich panien w Wielkim Stawie Królewskim, ale również po drodze będzie musiał zebrać trzy rozety symbolizujące lubelski renesans.

Klimat miasta renesansowego współtworzy również interesująca ścieżka dźwiękowa gry nawiązująca do muzyki tamtej epoki.

6 grudnia 2015 r. odbędzie się premiera kolejnego poziomu gry, w którym Antoś z ul. Jezuickiej zmierzać będzie w kierunku Wieży Trynitarskiej na spotkanie z Michałem Archaniołem.

Pozostałe dwa poziomy gry zostaną przygotowane w 2016 roku tak, aby cała gra była gotowa na obchody 700-lecia Miasta Lublina w 2017 roku.

www.podziemia.tnn.pl

www.zaczarowanylublin.teatrnn.pl


TWÓRCY GRY "ANIOŁY I DIABŁY. ZACZAROWANY LUBLIN"

Dizajnerzy gry:
Anna Dubis – przewodnik w Lubelskiej Trasie Podziemnej; historyk o specjalizacji kolekcjonersko-krajoznawczej; od roku 2000 związany z grupą rekonstrukcji historycznej odtwarzającą kulturę materialną i duchową okresu średniowiecza.

Monika Krzykała – przewodnik w Lubelskiej Trasie Podziemnej ; animator kultury, filozof, koordynatorka wydarzenia „Zaczarowany Lublin" i "Spotkań z Opowiadaczami Świata" w latach 2013-2014. Korespondentka Polskiego Towarzystwa Estetycznego.

Konsultacje:
Maria Kowalczyk – koordynator Lubelskiej Trasy Podziemnej; plastyk, historyk sztuki w zakresie sztuki tradycyjnej.

Marcin Waciński – przewodnik w Lubelskiej Trasie Podziemnej; politolog, animator kultury, współzałożyciel Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki "Cytadela Syriusza", twórca punktów programu podczas kolejnych edycji lubelskiego festiwalu fantastyki "Falkon", współtwórca lubelskiego oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Irlandzkiej, redaktor zina "The Outsider" poświęconego twórczości H.P. Lovecrafta, popularyzator wiedzy o historii techniki, badacz dziejów lubelskiego przemysłu.

Programista:
Piotr Rząd – mgr inż., grafik 3D, programista, web developer, instruktor. Autor publikacji dotyczących druku 3D i technik multimedialnych w medycynie. Twórca gier i programów w silniku Unity.

Grafika:
Monika Chylińska – psycholog i doktorantka filozofii (KUL) specjalizująca się w problematyce filozofii edukacji i kreatywności. Zajmuje się ponadto ilustrowaniem i dydaktyką twórczości. Autorka ilustracji lubelskich legend i podań ludowych do puzzli w projekcie: "Zaczarowany Lublin – Festiwal Opowiadaczy" 2013.

Muzyka:
Paweł Dudzikowski – gitarzysta, wokalista związany m.in. z zespołem Backbeat i Miss Papima; autor ścieżki dźwiękowej do animacji "Legenda o Czarciej Łapie" (z cyklu Animacje Legend Lubelskich); autor wielu utworów muzycznych (dla potrzeb własnych), a także muzyk współpracujący przy wielu płytach i koncertach z różnymi artystami.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.