Informacje o wydarzeniu w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20-122 Lublin, ul. Grodzka 21
tel./fax: 81 532 58 67
www.teatrnn.pl


Spotkanie z Wojciechem Nowickim

"Odbicie" i inne eseje o fotografii

27 września 2015 r. godz. 18:00

Ośrodek „Brama Grodzka -Teatr NN”
Sala czarna

odbicie m
powiększ


Myślę sobie, że bycie Wojciechem Nowickim jest na pewno pasjonujące, ale i wyczerpujące. Widzieć tak szczegółowo, w takim mikroskopijnym zbliżeniu, a jednocześnie ogarniać wzrokiem cały horyzont – to nie może być łatwe.

Filip Springer

Dlaczego gdy patrzymy na ludzi na starych fotografiach, przejmuje nas jedna myśl – oni wszyscy już nie żyją? Skąd siła tych niepozornych papierowych odbitek? Światło? Czułość? Może ta książka pozwoli nam to zrozumieć. Wojciech Nowicki jak nikt potrafi patrzeć na fotografie.

Maria Poprzęcka

Nowicki zatrzymuje się i pochyla się nad zniszczonymi czasem, przybrudzonymi historią obrazami. Zdejmuje z nich wierzchnią warstwę emulsji, słowem przywraca magię medium. Poszukuje, błądzi, odkrywa. W kilku esejach prześwietla nie tylko losy bohaterów zdjęć i ich autorów, lecz także ponad 170 lat istnienia fotografii.

Agnieszka Warnke, culture.pl

Wszystkich fanów fotografii zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Nowickim, pisarzem, publicystą i kuratorem wystaw fotograficznych. Spotkanie będzie poświęcone jego najnowszej książce - "Odbicie" (Wydawnictwo Czarne, 2015).

O książce "Odbicie"
:

Eseje Wojciecha Nowickiego dotyczą uniwersalnego narzędzia, fotografii, która – bywa – zawodzi albo z upływem czasu zmienia znaczenie, lecz przez to staje się bardziej dotkliwa. Jednak nie o samych obrazach tu mowa, ale i o bohaterach zdjęć, tych znanych i tych bezimiennych, a także o autorach, artystach, rzemieślnikach, dokumentalistach. To swoista kontynuacja "Dna oka. Esejów o fotografii", tym razem skupiona na portrecie: w jej centrum jest człowiek, obnażony, odbity w lustrze, wydany na pastwę spojrzenia.

Wojciech Nowicki
(1968) jest pisarzem, kuratorem wystaw fotograficznych i recenzentem kulinarnym. Jego książka "Dno oka. Eseje o fotografii" (2010) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011. Wydane w 2013 roku "Salki" otrzymały Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej. W "Tygodniku Powszechnym" publikuje eseje dotyczące fotografii. Jest członkiem rady Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.