Informacje o wydarzeniu w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20-122 Lublin, ul. Grodzka 21
tel./fax: 81 532 58 67
www.teatrnn.pl


Pokaz filmu "Dybuk"

20 września 2015 r. godz. 19.00

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Sala czarna

Wstęp wolny

sklad afisz1 m
powiększ


Najsłynniejszy film w jidisz „Dybuk” (1937) miał premierę w Lublinie, a nie w Warszawie. Projekcja filmu w rocznicę premiery
.

We wrześniu 1937 roku na ekrany wszedł najsłynniejszy przedwojenny film w języku jidysz - “Dybuk”. Uważa się powszechnie, że jego premiera odbyła się w Warszawie (29 września 1937). Z najnowszych ustaleń Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN” wynika, że został on pokazany publiczności w lubelskim kinie „Bałtyk” 20 września 1937 roku.

W związku z tym odkryciem w 78. rocznicą światowej premiery “Dybuka” zapraszamy na projekcję filmu, która odbędzie się na Sali Czarnej w siedzibie Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN” 20 września o godzinie 19:00. Pokaz poprzedzony będzie prelekcją Piotra Nazaruka, przybliżającą kulisy powstania filmu i jego lubelskiej premiery.

Dla uczestników przewidzieliśmy specjalny prezent: druk ulotny wykonany na przygotowanym specjalnie w tym celu czerpanym papierze, wydrukowany ze składu ręcznego w nakładzie 120 sztuk.

“Dybuk”
to ekranizacja dramatu Szymona An-skiego pod tym samym tytułem. Film, osadzony w mistycznej scenerii chasydzkiego sztetla, opowiada historię niespełnionej miłości młodego talmudysty Chonena i pięknej Lei, których połączyła dopiero śmierć. Za scenografię filmu posłużył przedwojenny Kazimierz Dolny.


Pierwsza zapowiedź filmu “Dybuk”, która ukazała się 14 września 1937 roku na łamach dziennika “Lubliner Tugblat”:

Kino Bałtyk. Już od 20-go tego miesiąca prezentowana będzie w naszym kinie słynna legenda dramatyczna na podstawie Sz. An-skiego w reżyserii M. Waszyńskiego. “Dybuk”, dramatyczna legenda An-skiego przewyższa wszystkie dzisiejsze dzieła mające związek z żydowskim życiem. Pieśni religijne w wykonaniu Gerszona Siroty. W rolach głównych Morewski, Samberg, Lili Liliana, Dina Halpern, Liebgold, Bożyk, Lipman.

afisz1 m
powiększ

druk-ulotny1 m
powiększ

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.