Informacje o wydarzeniu w Galerii Labirynt


Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.labirynt.com

 

Sławomir Marzec „Walka dobra ze złem”

Otwarcie wystawy: 24 stycznia 2015 , godz. 18.00
Czynna do 8 lutego 2015

Galeria Labirynt

 

wstęp wolny

 


 powiększ

Walka dobra ze złem od wieków inspiruje artystów. W sztuce pojawia się jako dramat fundamentalnych sił kształtujących nasze życie, naszą ostateczność, choć w każdej epoce przybiera nieco odmienną postać. Jak dzisiaj rozumiemy walkę dobra ze złem? Jak dostrzec ją w zgiełku radykalnych przemian, gdy wszystko zmienia się nieustannie we wszystko, nierzadko też w swoje przeciwieństwo? Czy jest już ona tylko mitem, czy trwa nadal, choć często nie jest dostrzegana? A może w międzyczasie walka ta została już rozstrzygnięta? Dla tych pytań i dylematów staram się stworzyć miejsce i czas.

Sama wystawa jest dość nietypowa. Ogromna sala Galerii Labirynt jest na pierwszy rzut oka pusta. Później dostrzegamy pojedyncze przedmioty dyskretnie ustawione pod ścianami. Przy każdym z nich widnieje narysowana ołówkiem na ścianie tabliczka z autentycznymi internetowymi newsami sprzed kilku tygodni, czy miesięcy – np. „Na Sycylii jest 30 tys. strażników leśnych, mimo, że już Rzymianie wycięli tam lasy”; „Widzowie teatralni w Londynie oklaskują walący się sufit, bo myślą że to część przedstawienia”; „W boskość gubernatora Czukotki Abramowicza wierzy 25% jej mieszkańców”… Potem dostrzegamy majaczącą na ścianie delikatnymi błyskami i cieniami przezroczystą taśmę, która tworzy sylwety postaci „uwikłanych” w te sytuacje. Nieustannie zanikające kontury rysowane w skrajnie uproszony sposób na pograniczu graffiti, komiksu i instrukcji obsługi.

Wystawa oparta jest na zasadzie wyważania nieadekwatności, absurdów i paradoksów. Pojawia się podejrzenie, że ich gra równie dobrze kreuje rzeczywistość - a przynajmniej naszą aktualność - jak racjonalna przyczynowość, ideały czy wartości.


Sławomir Marzec - ur. 1962; absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Kunstakademie Düsseldorf. Od 1988 r. pedagog ASP Warszawa, obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki; od 2013 także profesor Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Praktykuje malarstwo, rysunek, instalację, fotografię przetworzoną i film. Ma na swoim koncie około 70 wystaw indywidualnych (m.in. Ośrodek Propagandy Sztuki - Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Galeria Foksal, CSW Zamek Ujazdowski), jest autorem licznych publikacji (m.in. w „Art Inquiry”, „NY Arts Magazine”, „Obieg”, „Contemporary”, „Format”), w tym książek z pogranicza teorii i krytyki sztuki (m.in. „Sztuka polska 1993-2014. Arthome versus artworld”, „Wszystko, czyli obraz i obrazy”).

wystawa czynna : wt.-niedz., 12.00-19.00

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.