Restauracja ATRIUM

 

 

Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl


VI edycja Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną


Diabolus In Musica

27 stycznia 2015, godz. 13:00

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

Wstęp wolnypowiększ


Istnieje w muzyce takie współbrzmienie dwóch dźwięków, które od średniowiecza nosi nazwę Tritonus. Powstaje on ze złożenia trzech całych tonów, czyli interwałów zgodnie i miło dla ucha brzmiących, stąd ma wszelkie znamiona do muzycznej reprezentacji Trójcy Świętej. Ale niestety, brzmi paskudnie, przynajmniej według średniowiecznej i późniejszej słuchowej miary i dlatego przylgnęło doń określenie J. J. Fuxa z 1725 r. – diabolus in musica.

Jak brzmi diabolus? Jak wielu (a wielu!) kompozytorów korzystało z tego diabelskiego brzmienia i po co? Dlaczego interwał ten wzbudzał takie kontrowersje? Czy i w jakiej postaci dotrwał do naszych czasów ? Odpowiedzi na te pytania będą fascynującą podrożą po historii muzyki kilku stuleci.

Przygotowanie i prowadzenie koncertu Iwona Agnieszka Siedlaczek, prof. Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

Zorganizowane grupy proszone są o rezerwację pod nr tel 81 466 62 02

 

Zapraszamy!!!

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.