Informacje o wydarzeniu w Centrum Kultury


Centrum Kultury w Lublinie
ul. Narutowicza 32, 20-016 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . www.ck.lublin.pl


Sławomir Brzoska - Centra i Peryferia - otwarcie wystawy

23 stycznia 2015, godz. 18.00

Galeria Biała

wstęp wolny

wystawa czynna do 27 lutego 2015,
pon.-sob. 12.00-18.00

 Motywem przewodnim sztuki tworzonej przez Sławomira Brzoskę jest droga i wędrowanie.

Samotne podróże do obcych kulturowo miejsc, odległych od cywilizacji oraz kontakt z ludźmi żyjącymi w archaicznych społecznościach egzotycznych krajów są próbą włączenia się artysty w uczestniczenie w pierwotnym i zastanym rytmie życia. Osobiste przeżycia i stany, jakich doświadcza w odwiedzanych zakątkach świata, są nierozerwalnie związane z procesem owej podróży. W ich konsekwencji powstają fotografie, obiekty, teksty, performances i filmy, które dotykają tematów drogi, natury, rytmu, przemijania i poszukiwania porządku mistycznego.

Artysta znany jest również z misternych, efemerycznych instalacji, zbudowanych z wełnianego sznurka i światła UV. Wówczas na przeciwległych ścianach przestrzeni galeryjnej zaznacza punkty, które stają się celem jego żmudnej, wielogodzinnej trasy „prowadzenia” wełnianej linii od jednej ściany do drugiej. W efekcie wielokilometrowej wędrówki w pomieszczeniu pojawiają się lewitujące, świetliste formy. Ich tworzenie ma dla artysty wymiar medytacyjny i staje się kolejną odsłoną metafizyki podróżowania.

Sławomir Brzoska (ur. 1967) jest absolwentem Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego (filia w Cieszynie). Autor dziesiątek wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i na świecie oraz kilku rzeźb w przestrzeniach miejskich. Odbył między innymi podróż dookoła świata (czerwiec 2007 – czerwiec 2008) w ramach projektu "Rok Wędrującego Życia", podczas której odwiedził 23 kraje, realizując wiele działań artystycznych. Pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wystawie Sławomira Brzoski towarzyszą warsztaty dla dzieci i młodzieży.

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.