Informacje o wydarzeniu w Teatrze im. H. Ch. Andersena


Teatr im. H. Ch. Andersena
w Lublinie

tel. (81) 532 16 28
tel. (81) 532 32 25
tel. (81) 534 36 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.teatrandersena.pl


"Tymoteusz i Psiuńcio"

25 stycznia 2015, godz. 12.00  - scena dolna

dla widzów od lat 3

bilety: 20zł

Teatr im. H. Ch. Andersena
ul. Dominikańska 1powiększ


Scenariusz: Jan Wilkowski
Reżyseria: Arkadiusz Klucznik
Scenografia i kostiumy: Eva Farasova
Muzyka: Marcin Partyka
Asystent reżysera: Roma Drozdówna


W najbliższą niedzielę, zapraszamy naszych małych widzów na spotkanie z wielkim białym psem. Nasz psiak nie ma domu ani swego pana. Przyjazną dłoń wyciąga do niego Miś Tymoteusz, który znudzony ciągłym przebywaniem z Tatą Misiem, marzy o przyjacielu i towarzyszu zabaw. Jednak jak przekonać rodziców do tego, że już jesteśmy gotowi na to, aby odpowiedzialnie zająć się domowym zwierzakiem. Spektakl, który prezentujemy to jedna z trzech części naszego serialu teatralnego o Tymoteuszu i jego Tacie autorstwa Jana Wilkowskiego. Reżyserem spektaklu jest Arkadiusz Klucznik, scenografia to dzieło Evy Farkasovej. Muzyczną oprawą zajął się Marcin Partyka.Rodzice o naszym spektaklu:

(...) Mamy tu odwieczny dylemat: pozwolić, czy nie pozwolić dziecku na posiadanie psiego przyjaciela (Miś Tymoteusz czuje się samotny, ale kiedy znajduje pieska, tata nie pozwala go przygarnąć), a także codzienne, „kryzysowe” sytuacje pod tytułem jedzenie zupy i przygotowywanie się do snu. Wszystko oswojone i dobrze znane, zatem niegroźne.

(...) Dzieci poznają czym jest odpowiedzialność i przywiązanie (również za sprawą rodziców wyjaśniających im do ucha wszelkie zawiłości fabuły oraz świetnych aktorów, którzy rewelacyjnie wchodzili w interakcję z maluchami ). Największe emocje wywołał Psiuńcio. Pluszowa lalka w rękach animatorów ożyła i, jak stwierdziły mamy 5,5 - letniej Kingi oraz 2,5 – letniej Tosi, a także same maluchy (teatralne debiutantki), był to najmocniejszy i najprzyjemniejszy element spektaklu. Na pytanie:

„- Co podobało ci się najbardziej?” odpowiedź była jedna:„- Piesek”.


A także piosenki (aż dziewięć w ciągu jednej godziny!) i ogromne jaja na jajecznicę, które wywołały salwę śmiechu nie tylko dzieci, ale także rodziców. Dodatkowy plus za światło (zielone), rekwizyty (pomysłowe) i treści dopasowane do wieku widza (2 – 5 lat). Spektakl gorąco polecam.


/ Iwona Bednarczyk, kulturoznawca, bibliotekoznawca i filmoznawca, portal www.czasdzieci.pl

Gro Dahle i Svein Nyhus

"Zły Pan"

25 stycznia 2015, godz. 16.00 - scena górna

dla widzów od lat 6

bilet: 20zł


 powiększ

Scenariusz i reżyseria: Simone Thiis (Norwegia)
Scenografia i kostiumy: Caroline Berg (Norwegia)
Muzyka: Andreas Mjos (Norwegia)
Asystent reżysera: Daniel Arbaczewski
Tłumaczenie scenariusza: Agnieszka Jagiełło

Występują:

  • Mama - Mirella Rogoza-Biel
  • Tato - Konrad Biel
  • Boj - Kacper Kubiec
  • Sąsiadka - Wioletta Tomica
  • Król - Daniel Arbaczewski
  • Pies - Mateusz Kaliński


Autorem oryginału – książki – "Zły Pan" jest norweska pisarka Gro Dahle. Chyba po raz pierwszy w literaturze dla dzieci tak mocno i dokładnie opisano sytuację rodziny obciążonej problemem agresji. Mama, tato i Boj – syn – borykają się z problemem agresji ojca, z którego w momentach "trudnych" wychodzi "zły pan", a dokładnie "źli panowie": ten co krzyczy, ten co bije, ten co niszczy meble, ale i ten, co płacze i potem przeprasza... .Książka Gro Dahle zrobiła międzynarodową karierę, bowiem okazało się, że problem agresji w rodzinie dotyczy dzieci pod każdą szerokością geograficzną.

Lubelski spektakl "Zły pan" jest polską prapremierą, a reżyserii podjęła się Simone Thiis, norweska aktorska i reżyser, szefowa Teater Nova z Tonsberg. We współpracy ze scenografką Caroline Berg i kompozytorem Andreasem Mjosem przygotowali materiał spektaklu, który nie jest w swym temacie ani łatwy, ani miły. Ale ważny! Jak mówi sama Gro Dahle, jej książka nie jest książką, którą babcie będą kupować swoim wnukom pod choinkę. Ale ważne jest by właśnie ta książka znalazła swoje miesjce na półkach szkolnych czy osiedlowych bibliotek.


Projekt przygotowywany we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie, Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin oraz Wydawnictwem Ene Due Rabe, wydawcą polskiej wersji książki "Zły pan" oraz innych książek Gro Dahle.

Honorowy patronat na projektem "Zły pan" objęła Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie, Rzecznik Praw Dziecka w , oraz Lubelski Kurator Oświaty.


Bilety na wydarzenia do nabycia w kasie Teatru oraz poprzez system sprzedaży online: bilet.teatrandersena.pl


Kasa biletowa czynna od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz na 2 godziny przed spektaklem. Tel. 81-532 32 25Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.