Informacje o wydarzeniu w Wojewódzkiej Bibliotece PublicznejStowarzyszenie OTWARTA PRACOWNIA w Lublinie
oraz
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

zapraszają na wystawę

SYSTEM
Zbyněk Janáček (Czechy), Lech Mazurek (Polska), Sławomir Plewko (Polska), Marek Sibinský (Czechy)


Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego
Lublin, ul. Narutowicza 4

Finisaż wystawy 16 stycznia 2015 roku, godz. 18.00Na wystawie SYSTEM – Zbyněk Janáček, Lech Mazurek, Sławomir Plewko, Marek Sibinský pokazane zostały cztery postawy twórcze, dla których to jednym z najistotniejszych i zarazem wspólnym mianownikiem warsztatowego misterium jest grafika artystyczna. I jak to bywa w wypadku tej dyscypliny, najważniejsza jest matryca – rozumiana jako finalne założenie, koncepcja idei twórczej. Proces jej powstawiania odbywa się przy udziale komputera – dwójkowego systemu liczbowego, tzw. systemu binarnego, który jako matematyczna transkrypcja obrazu staje się punktem wyjścia dla odbitki – druku cyfrowego.

Zresztą sam proces: dobór środków formalnych, podłoża drukarskiego, zamiana barwy na kolor, rodzaju użytego do druku pigmentu, formatu, sposobu ekspozycji, etc. stanowi pewien zbiór przepisów i reguł obowiązujących w grafice niezależnie od reprezentowanej ją techniki. Grafika narodziła się jako technika powielania obrazu i to jest jej kolejny wyróżnik. Wszystkie te cechy tworzą pewną spójną całość, swoisty SYSTEM rozumiany w tym wypadku jako percepcyjno-poznawcze formy obrazowania, w których to możemy wyodrębnić zespół lub zespoły elementów wzajemnie powiązanych.

W przestrzeni galeryjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w której prezentowana jest wystawa SYSTEM następuje swoiste „zderzenie”, czy raczej „skontrastowanie” dwóch form obrazowania – figuracji narracyjnej oraz abstrakcji geometrycznej. Każdy artysta poszukuje jakiejś osobistej zasady komplementarnej dla jego bytu w stosunku do otaczającego go świata. Poszukuje również konkretnych rozstrzygnięć artystycznych przynależnych do rzeczywistości w jakiej przyszło mu tworzyć. Tak jest i w tym konkretnym przypadku.

 

 
powiększ
Zbyněk Janáček – New canvas 12-1, druk cyfrowy na płótnie, 140x140 cm, 2014

powiększ
Lech Mazurek – Bez tytułu III, druk cyfrowy,
70x100 cm, 2014
 
powiększ
Sławomir Plewko – Inercja Przestrzeni (Komentarz Ontologiczny), druk cyfrowy, MDF, lakier UV, 100x100 cm, 2014
 
powiększ
Marek Sibinský – Map, druk cyfrowy, 110x100 cm, 2005

 

Organizator:
Stowarzyszenie OTWARTA PRACOWNIA w Lublinie
Współorganizator:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie


Wstęp wolny.
Zapraszamy!


Dział Informacji i Promocji WBP

im. H. Łopacińskiego w Lublinie
81-53-207-38
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.