Informacje różne z Lublina i regionu


 Po raz pierwszy w Lublinie!!!

Wykłady znanego dietetyka
prof. Johna Scharffenberga!

10 - 14 sierpnia 2015 r. g 18:00

Budynek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego
ul.  Niecała 4


Wstęp wolny!


powiększPostaw na zdrowie!!!


Czy słyszałeś o Hunzach? Niemalże legendarnie długowiecznych mieszkańców krainy położonej wysoko w górach Pakistanu charakteryzuje jasność umysłu nawet w późnym wieku i znakomita odporność. Jako rozrywkę traktowali rywalizację dziadków z… prawnukami. Stulatkowie okazywali się bardziej wytrzymali i silniejsi niż czterdziestolatkowie!

Możesz zastanawiać się, czy to przypadkiem nie jest możliwe tylko w niedostępnych Himalajach, gdzie nie ma wygodnego fotela przed telewizorem, dań w wersji fast food, zrzędliwego szefa i dymów otaczających człowieka toksycznymi gazami…

Masz jednak okazję poznać sposób na długie i zdrowe życie, które stosuje od dawna John Scharffenberg, prof. żywienia z Loma Linda University. Dziewięćdziesięciojednoletni wykładowca i autor publikacji z zakresu zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia, wciąż aktywny w swojej dziedzinie, któremu uśmiech towarzyszy od samego rana do wieczora. I choć nie staje w szranki z wnukami, uwielbia spacery i pracę w ogrodzie (w sadzie dogląda 71 drzew owocowych wraz z krzewami jagodowymi na dwóch akrach uprawianej ziemi), a jego błyskotliwe wypowiedzi zaskakują rozmówców. Swoje przesłanie uczynił swoim sposobem na życie.

Ukończył Loma Linda University z tytułem lekarza medycyny, odżywianie na Harvard University, zdrowie publiczne na San Bernardino County Health Department. Opracował program oszacowania ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej wraz ze spersonalizowanymi zaleceniami, z którego skorzystało ponad 100 tys. osób i nadal jest wykorzystywany przez Pacific Health Education Center w Bakaersfield w Kalifornii. Jest również praktykiem w dziedzinie przygotowywania zdrowych posiłków — opracował wiele przepisów na dania, które docenili degustatorzy w czasie wielu prezentacji. Prowadził wykłady w Chinach, Korei, Indonezji, Bangladeszu, Libii, Etiopii, na Filipinach, a także w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Łotwie, Czechosłowacji, Austrii, Norwegii, Rumunii, na Węgrzech oraz w Indiach, Australii, Stanach Zjednoczonych, Trynidadzie, Kanadzie, na Barbadosie i Hawajach.Tematyka wykładów:

1. poniedziałek – „Zadbaj o swoje serce - profilaktyka chorób krążenia”.
2. wtorek – „Wygraj z rakiem - żywność zwiększająca i zmniejszającaryzyko choroby nowotworowej”.
3. środa – „Zapomnij o diecie cud, czyli jak odchudzać się rozsądnie”.
4. czwartek – „Od osteoporozy uciekaj na własnych nogach”.
5. piątek – „Dlaczego jestem wegetarianinem?”.


Dlaczego wystawy EXPO Zdrowie są potrzebne
W Polsce co roku ponad 100 tysięcy osób ma zawał serca. Około 25% z nich umiera, zanim nadejdzie jakakolwiek pomoc, a następne 45% – w trakcie drugiego zawału. Przyczyną połowy przedwczesnych zgonów są choroby serca i układu krążenia. Również co roku w naszym kraju stwierdza się około 100 tysięcy kolejnych zachorowań na raka. Polacy chorują na nowotwory coraz częściej i coraz wcześniej. Podobnie nadwaga i otyłość występują u coraz większej liczby dzieci i nastolatków oraz u około 65% dorosłych. Szacuje się, że ponad 2 miliony osób choruje na cukrzycę, a rocznie umiera z tego powodu ponad 7 tysięcy Polaków.
Co ciekawe, schorzenia te są nieznane wśród ubogiej ludności Afryki, Azji czy Ameryki Łacińskiej. Nazywa się je „chorobami cywilizacyjnymi”, gdyż występują w krajach rozwiniętych, a związane są ze stylem życia, przede wszystkim zaś ze sposobem odżywiania („The American Journal of ClinicalNutrition” 2005, nr 81, s. 341–354). Należą do nich np.:
• nadciśnienie tętnicze
• wysoki poziom cholesterolu
• cukrzyca
• hipoglikemia
• nadwaga i otyłość
• DNA moczanowa
• osteoporoza
• choroby nerek
• demencja
• nowotwory.


Znaczenie odpowiedniego odżywiania dla zapobiegania i leczenie tych schorzeń potwierdza również Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne (ADA; „The Journal of the American Dietetic Association” 2009, nr 109, s. 1266-1282).
Celem EXPO Zdrowie jest zmniejszenie zapadalności na choroby cywilizacyjne oraz poprawa jakości życia wśród mieszkańców miast, gdzie wystawy się odbywają. Staramy się go osiągnąć, promując zdrowy styl życia oraz zwracając uwagę na profilaktykę i leczenie chorób cywilizacyjnych:
• układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, ryzyko zawału serca itp.)
• metabolicznych (cukrzyca, hipoglikemia, nadwaga, otyłość itp.)
• układu kostno-stawowego (DNA moczanowa, osteoporoza itp.)
• innych schorzeń cywilizacyjnych (choroby nerek, demencja, nowotwory).


Ocenia się, że gdyby w pewnych środowiskach zostały wprowadzone zasady zdrowia prezentowane podczas organizowanych przez nas wystaw, odsetek przedwczesnych zgonów, zapadalności na choroby serca czy raka mógłby zmaleć o 60–80%, a średnia długość życia (przy równoczesnej poprawie jego jakości) – wzrosnąć o 6–12 lat. W efekcie pozwoliłoby to zredukować wydatki na zdrowie zarówno w budżetach domowych, jak i państwa.


Jak to działa
EXPO Zdrowie odbywa się w miejscach publicznych takich jak szkoła, centrum handlowe czy rynek miasta, dzięki czemu jest łatwo dostępne dla odwiedzających. A jego interakcyjny charakter sprawia, że szybko zyskuje kolejnych zwolenników.
Program realizuje zespół specjalistów: lekarzy, promotorów zdrowia, terapeutów uzależnień, których wspierają lokalni wolontariusze – entuzjaści i praktycy zdrowego stylu życia.
Wystawa składa się z ośmiu stanowisk, a każde z nich promuje jedno hasło zdrowego stylu życia:
• właściwe odżywianie (dieta)
• ćwiczenia fizyczne
• wodę
• światło słoneczne
• wstrzemięźliwość
• powietrze
• odpoczynek
• spokój.


Odwiedzający kolejne ekspozycje mogą wziąć udział w prostych badaniach profilaktycznych i dzięki temu sprawdzić stan zdrowia. A zmierzyć można poziom cukru, cholesterolu i tkanki tłuszczowej, ciśnienie krwi i wydolność oddechową, a także przejść test kondycyjny z pomiarem tętna i obliczyć wskaźnik masy ciała (tzw. BMI). Wszystkie wyniki zapisywane są na Osobistej Karcie Badań. Stwarza to okazję do oceny wieku biologicznego oraz stanowi podstawę indywidualnej konsultacji z lekarzem.
Podczas EXPO Zdrowie uczestnicy mają także możliwość poznać lecznicze właściwości wody – uczą się wykonywać prosty zabieg hydroterapeutyczny, który usuwa ból głowy i zwalcza przeziębienia – a także zażyć masażu relaksacyjnego. A towarzysząca każdej wystawie degustacja nawet smakoszy przekonuje, że zdrowe potrawy mogą być apetyczne, tanie i łatwe do przyrządzenia.

Atrakcyjna forma graficzna banerów i materiałów promocyjnych oraz aktywności proponowane na poszczególnych stanowiskach ułatwiają uczestnikom zapamiętywanie najważniejszych informacji. Dzięki temu, opuszczając wystawę, wiedzą oni, co korzystnie wpływa na zdrowie, i są zachęceni do wprowadzenia koniecznych zmian w stylu życia, aby ustrzec się chorób i zachować witalność na długie lata.