Informacje różne z Lublina i regionu


Dołącz do Prezydenta - pompuj i wspieraj osoby z MPD!

Kampania Żyj z pompą! w Zamościu

2 sierpnia 2015, w godzinach 17:30 - 21:00

Rynek Wielki w ZamościuW niedzielę, 2 sierpnia, w godzinach 17:30 - 21:00, na Rynku Wielkim w Zamościu, odbędzie się impreza Balony nad Twierdzą. Wśród licznych atrakcji - wspólne robienie pompek w ramach kampanii Żyj z pompą! Grupowe pompowanie będzie wyrazem solidarności z osobami z mózgowym porażeniem dziecięcym. W kampanię włączył się już Pan Andrzej Wnuk, Prezydent Zamościa. Film z pompkami, w wykonaniu Pana Prezydenta można zobaczyć na profilu Żyj z pompą! na facebook’u.
Wspólne pompowanie, wypuszczenie balonów i koncert Talliba (reggae) to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników imprezy. Będzie radośnie, kolorowo, a atmosfera, jak zwykle, będzie niezwykła.

Zamość jest już piątym z kolei miastem, które gości kampanię Żyj z pompą! Organizatorzy apelują do opiekunów małych pacjentów o śledzenie postępów medycyny i nowych refundacji terapii, które mogą skutecznie pomóc ich podopiecznym, a także podejmuje walkę ze stereotypowym postrzeganiem osób z MPD.

Wspólne pompowanie na Rynku Wielkim
„Szczególnym elementem imprezy będzie wspólne robienie pompek i pompowanie baloników Wspólne pompowanie rozpocznie się o godzinie 17:30 i odbędzie się w ramach kampanii Żyj z pompą!.” – mówi Maria Król, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu, współorganizator kampanii. „W ramach akcji pragniemy zwrócić uwagę na problem postrzegania osób z MPD i barier społecznych wynikających z postaw ludzkich, co utrudnia osobom z MPD pełny udział w życiu społeczeństwa.– dodaje Maria Król

Każdy może przyczynić się do lepszego postrzegania osób z MPD poprzez włączenie się w kampanię Żyj z pompą! także poza wydarzeniem. Wystarczy zrobić pompki lub coś napompować, nagrać to, wrzucić filmik na fanpage Żyj z pompą! na Facebooku i z hasłem: Żyj z pompą! zaprosić do edukacyjnej zabawy przynajmniej 3 osoby, bądź instytucje. Konieczne jest powiadomienie wytypowanych osób o tym fakcie. Zachęcamy urzędy miast, szkoły i całe grupy do poparcia akcji.

O kampanii Żyj z pompą!
Kampania społeczno-edukacyjna „Żyj z pompą!” wystartowała 27 marca br. Kampania, którą zainicjowały organizacje działające na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, jest poświęcona podniesieniu świadomości na temat osiągnięć w jego leczeniu. Zwraca uwagę na problem braku wiedzy - zarówno wśród pacjentów, ich bliskich, ale także w środowisku medycznym – o nowych, lepszych i refundowanych metodach leczenia. Przykładem jest pompa baklofenowa, która nie tylko łagodzi objawy spastyczności (nadmierne, często bardzo bolesne napięcie mięśni), ale także daje pacjentom możliwość poprawy jakości życia.

„Pompa baklofenowa jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia spastyczności, m.in. u dzieci z MPD. Dzięki zastosowaniu tej metody jesteśmy w stanie znacznie obniżyć napięcie mięśni, dolegliwości bólowe, czy występowanie ruchów mimowolnych, ale przede wszystkim poprawić jakość życia chorego umożliwiając mu pełniejsze uczestniczenie w życiu rodzinnym i społecznym - mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Leczenie jest refundowane od 2,5 roku, niestety wciąż niewiele osób o tym wie. W efekcie, pacjenci decydują się na terapie nieodwracalne, okaleczające, które nie zawsze przynoszą spodziewane rezultaty.

Problem dostrzegli Basia Kurdej-Szatan i Piotr Gruszka, Ambasadorzy Kampanii.

„Jako sportowiec wiem, jak ważna jest sprawność fizyczna i treningi. To dzięki nim i silnej woli, można osiągnąć sukces. Ale, aby tak się stało, potrzebne jest wsparcie sztabu specjalistów i dostęp do nowoczesnego sprzętu. Podobnie jest w przypadku osób z MPD - ich ogromny wysiłek i rehabilitacja przyniosą lepsze efekty, jeśli - dzięki nowoczesnym terapiom - zmniejszy się spastyczność mięśni, z którą się borykają. Popieram kampanię „Żyj z pompą!” i włączam się w działania na rzecz promocji postępu medycyny” – mówi Piotr Gruszka.

Kampania „Żyj z pompą!” jest inicjatywą sześciu organizacji: Fundacji „żyć z POMPĄ”, Mazowieckiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym Krok dalej, Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym w Dębicy, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Krok za krokiem w Zamościu, Fundacji Udaru Mózgu oraz Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii i Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.


Więcej informacji o kampanii: www.zyjzpompa.pl