Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl


Miasto movie | Miasto z historią w tle

cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury

5, 12,19,26 października 2016 r, godz. 19:00

Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a

Wstęp wolny


Cykl #15 | Miasto z historią w tle

Po letnich wycieczkach w rejony różnych gatunków filmowych przyszedł czas na powrót do sali Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej, a wraz z nim kolejny, jesienny cykl Miasto movie. Wrzesień i październik upłyną nam pod znakiem szeroko rozumianego kina historycznego, tudzież kostiumowego. Odwiedzimy najpiękniejsze miasta świata, w czasach ich największej świetności, ale też nierzadko w chwili upadku, zmierzchu czy też krytycznego momentu dziejowego. Paryż w godzinie rewolucji francuskiej, legendarne antyczne metropolie jak choćby Aleksandria, Troja i Rzym, wiktoriański Londyn czy też Sankt Petersburg i Moskwa pod rządami carów. Wiele z tych miast do dziś kryje w sobie liczne tajemnice, a oddech wielkiej historii czuć tam na każdym kroku. Zbrojne konflikty, międzynarodowe spiski, władcy i królowie obdarzeni wielką charyzmą i mądrością, ale też ci dotknięci szaleństwem, wreszcie mieszkańcy i ich codzienne obyczaje. Wszystko to znajdzie się w jesiennym Miasto movie. Wiatr historii wiejący niezmiennie od tysiącleci zawsze dawał natchnienie i inspirację twórcom filmowym. Wielkie widowiska historyczne kręcili m.in. Stanley Kubrick, Akira Kurosawa, Andrzej Wajda czy Ridley Scott. Postaramy się choć częściowo oddać klimat tych filmów i zanurzyć w atmosferę miast z minionych epok.


Program na październik:

  * 5 października 2016, godz. 19.00 – POKAZ SPECJALNY: „Znak Zorro” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni, reż. Fred Niblo, czas 107’, 1920 r.

Znak Zorro – pierwszy w historii kina film o przygodach Zorro i zarazem niedościgniony wzór oraz inspiracja dla kolejnych produkcji o zamaskowanym mścicielu. Mamy tu wszystko co klasyczne w tym gatunku: wartką intrygę, pojedynki i pościgi, nagłe zwroty akcji, humor i komizm sytuacyjny oraz wyrazistego, heroicznego bohatera. Sukces „Znaku Zorro” to także ogromna zasługa głównego aktora – legendarnego Douglasa Fairbanksa. Wielki gwiazdor lat 20. XX wieku zasłynął jako etatowy wręcz odtwórca literackich herosów, jednak właśnie rolą Don Diego de la Vegi w „Znaku Zorro” zapisał się na stałe w historii kina.

Do filmu na żywo zagra warszawska grupa Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni. Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni to jeden z najbardziej elektryzujących zespołów ostatnich lat, gdzie funk miesza się z reggae a garażowy rock z szaloną psychodelią. Szczypta ironii i niebanalne, nieco groteskowe teksty z charakterystycznym wokalem Sebastiana Maliszewskiego są znakiem rozpoznawczym twórców hitów: „Trabant Drajwer” i „Połamany”. Niepowtarzalny styl nadają im przyjaźń, pasja i muzyczna bezkompromisowość.  * 12 października 2016, godz. 19.00 – „Ostatni król Szkocji”, reż. Kevin Macdonald, czas 123’, 2006 r.

Ostatni król Szkocji – fabuła filmu osnuta jest wokół historii szkockiego lekarza Nicholasa Garrigana i jego pobytu w Ugandzie pod rządami Idiego Amina. Reżyser zebrał mnóstwo faktów i w bardzo rzetelny oraz wiarygodny sposób nakreślił afrykański kraj pod rządami szalonego dyktatora. Postać, jak i same działania Idiego Amina budzą autentyczne przerażenie i choć młody lekarz z początku ulega fascynacji samozwańczym władcą, szybko uzmysławia sobie, iż ma do czynienia z bezwzględnym tyranem. Dzieło MacDonalda wpisuje się w grono ważnych obrazów, takich jak „Hotel Ruanda” czy „Tsotsi”, w odważny sposób podejmujących aktualne problemy Afryki, od których my Europejczycy jesteśmy niestety wciąż bardzo daleko.  * 19 października 2016, godz. 19.00 – „Ip Man”, reż. Wilson Yip, czas 106’, 2008 r.

Ip Man – kultowy już dziś, nie tylko w Chinach, obraz Wilsona Yipa, z brawurową kreacją Donniego Yena. Tytułowy Ip Man to postać autentyczna, wielki mistrz i nauczyciel kung fu, który trenował m.in. samego Bruce’a Lee. Film cofa nas w czasie do burzliwych lat 40. XX wieku, kiedy to Chiny znajdowały się pod okupacją japońską. Główny bohater żyje i trenuje w niewielkim mieście Fuoshan. Bezwzględna machina wielkiej historii dociera jednak i tam, stawiając Ip Mana przed trudnym wyborem, angażowania się lub nie, w działania przeciw napływającej z zewnątrz agresji. Poza ciekawą warstwą historyczną, film zachwyca też stroną wizualną. Piękne kostiumy i scenografia cieszą oko, a specjalne miejsce mają tu genialna choreografia i znakomicie zainscenizowane sceny walk.


  * 26 października 2016, godz.19.00 – „Kupiec wenecki”, reż. Michael Radford, czas 138’, 2004 r.

Kupiec wenecki – Szekspir od zawsze stanowił pożywkę i inspirację dla hollywoodzkich scenarzystów. Michel Radford podszedł do tematu dość klasycznie, w duchu mocno teatralnym, co w ostatecznym rozrachunku wychodzi „Kupcowi weneckiemu” na dobre. Decyduje o tym zarówno sam tekst sztuki, jak i wybitna obsada na czele z Jeremym Ironsem, Josephem Fiennesem i przed wszystkim genialnym Alem Pacino w roli Shylocka. Akcja filmu dzieje się w XVI wiecznej Wenecji, a punktem wyjścia całej intrygi jest pożyczka, jaką pewien mieszczanin chce zaciągnąć u żydowskiego lichwiarza. Ten drugi zgadza się pożyczyć potrzebną sumę pieniędzy, stawia jednak dość nietypowy i, jak się ma niebawem okazać, przerażający warunek.


O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.


Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.