Informacje o wydarzeniu w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20-122 Lublin, ul. Grodzka 21
tel./fax: 81 532 58 67
www.teatrnn.pl

Nabór do Akademii Opowiadaczy

do 31 października 2015

 OPOWIADANIE = PAMIĘĆ = ISTNIENIE
W Postanowiliśmy nie tylko patrzeć na świat, ale też chcemy umieć go opisać, wyrażać, komentować. Dlatego tworzymy w Domu Słów współczesną Akademię Opowiadaczy jako społeczność ludzi mówiących własnym głosem, którzy, przy pomocy opowieści, potrafią przekazywać ludziom otaczającą ich rzeczywistość.

Akademia Opowiadaczy jest cyklem warsztatów skierowanym do osób powyżej 16 roku życia, które chcą spróbować sił w parateatralnej sztuce opowiadania historii. Do prowadzenia działań w ramach kursu planujemy zaangażować osoby związane ze sztuką sceniczną i pisarską, artystów i teoretyków z Polski i Europy (m.in. Witold Dąbrowski, Arkadiusz Ziętek, Przemysław Buksiński, członkowie Stowarzyszenia Grupa Studnia O.). Planowane są także spotkania z opowiadaczkami i opowiadaczami oraz reportażystami czy udział w story slamie.

Działania te dążą do powstania stałej Sceny Opowiadaczy przy Domu Słów, której członkowie występować będą między innymi podczas Międzynarodowego Festiwalu „Spotkania z Opowiadaczami Świata”, organizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”.

Zgłoszenia można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Przewidziana jest drobna, comiesięczna składka na materiały plastyczne i biurowe w wysokości 11 lub 22 złote.

Strona projektu: http://teatrnn.pl/domslow/akademia-opowiadaczy/
Strona Festiwalu: http://teatrnn.pl/zaczarowany_lublin

O KURSIE:
• kurs trwa od 02.11.2015 do 30.06.2016
• nabór do końca października
• ofertę kierujemy do każdego, kto chce opowiadać i ma ukończone 16 lat, m.in. do młodzieży i dorosłych, aktorów, kabareciarzy, recytatorów, pisarzy, hiphopowców
• gwarantujemy indeks opowiadacza
• zajęcia odbywają się 4 x w miesiącu (warsztaty kreatywnego pisania, warsztaty opowiadania, działania twórcze, warsztat emisji głosu, warsztaty improwizacji, warsztaty wystąpień publicznych)
• do prowadzenia działań w ramach kursu planujemy zaangażować osoby związane ze sztuką sceniczną i pisarską, artystów i teoretyków z Polski i Europy (m.in. Witold Dąbrowski, Arkadiusz Ziętek, Przemysław Buksiński, członkowie Stowarzyszenia Grupa Studnia O.)
• spotkania z opowiadaczami, opowiadaczkami i reportażystami
• udział w story slamie
• udział w spektaklach opowieści w Lublinie i w Polsce
• planujemy wydanie dźwiękowe opowiadania na płycie i tworzenie kolekcji płytowej (w studiu Polskiego Radia Lublin)
• zaliczeniem kursu jest publiczne odtworzenie stworzonej przez siebie opowieści podczas Międzynarodowego Festiwalu „Spotkania z Opowiadaczami Świata”
• oficjalna gala ukończenia kursu z wręczeniem nagród i podziękowań
• opłata: co miesiąc składka w wys. 11 lub 22 zł na materiały plastyczne, administracyjne
• szczegółowy plan zajęć pojawi się po czasie rekrutacji
• osoba do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

CZYM JEST OPOWIADANIE?

Najbardziej pierwotną formą narracji jest opowiadanie historii będące częścią tradycyjnej kultury oralnej. Tradycja opowiadania historii przeżywa od wielu lat na całym świecie swój wielki renesans. W czasach, gdy podstawowym środkiem przekazywania wiedzy o minionych i aktualnych wydarzeniach była opowieść, szczególną rolę pełnili bajarze snujący swoje opowieści wśród słuchaczy zgromadzonych wokół ogniska, w czyimś domu czy też gospodzie. Tak też było w miejscu, w którym żyjemy na Lubelszczyźnie. Niestety wraz z postępem cywilizacji, to niezwykłe zjawisko kultury oralnej jakim było opowiadanie historii zupełnie zanikło.

Z historią Lublina i Regionu Lubelskiego związana jest historia chasydów, wśród których opowiadanie zdarzeń z życia świątobliwych cadyków było czymś codziennym. Cały ten świat zniszczyła wojna – na szczęście opowieści te zostały zapisane i są wciąż opowiadane na całym świecie. Od ponad 10-ciu lat Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” próbuje poprzez wiele działań tę umarłą tradycję opowiadania wskrzesić i spopularyzować. Jest to też jedna z form aktywizowania mieszkańców w małych, często zaniedbanych i biednych miasteczkach czy wsiach Regionu.

Można opowiadać legendy, baśnie, historie zmyślone, ale też te autentyczne, o ważnych wydarzeniach. Bardzo zbliżone do tradycyjnego opowiadania jest opowiedzenie swojej własnej historii. Najprostszym sposobem utrzymywania przy życiu tych zdarzeń jest opowiadanie o nich na różne sposoby. Oczywiście punktem wyjścia do podjęcia wybranego działania jest konkretna historia. Każdy kto zdecyduje się opowiedzieć jakąś historię używając do tego wybranej przez siebie formy sprawia, że ta historia będzie żyć, a on staje się jej opiekunem. W jakimś sensie dokonuje się wtedy symboliczny akt adopcji Pamięci. Dzięki temu ta adoptowana historia nie ulega zapomnieniu.
Szczególną formą tworzenia opowieści jest pisanie opowiadań opartych w swojej fabule o konkretne zdarzenia w historii. Żeby coś napisać wystarczy czysta kartka papieru i długopis. Pisanie ma olbrzymią emocjonalną siłę, którą warto wykorzystać w naszych działaniach na rzecz ocalania Pamięci.

Dzięki pisaniu potrafimy lepiej zrozumieć siebie i swoje miejsce w świecie. Pisanie jest formą medytacji: kiedy długopis dotyka kartki papieru umysł staje się bardziej skoncentrowany, uwalniają się myśli i powoli nasza uwaga kieruje się do naszego wnętrza. Pisanie zmusza do dyscypliny, jest aktem naszego spojrzenia na siebie i na świat. Pisanie jest formą duchowego poszukiwania prawdy.

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.