Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl


"Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"

Mickiewicz - muzyka i masoneria. Muzycznej opowieści o poecie - część druga

27 października 2015, godz. 13.00
Filia nr 2, ul. Peowiaków 12

Wstęp wolny. Wydarzenie dostępne dla osób niepełnosprawnych

Program koncertu obejmuje materiały nieznane i nie wykonywane. Są to dwie wersje melodii do wiersza poety Franciszka Karpińskiego Laura i Filon: wersja Karola Augusta Freyera (1801-1883) i Śpiew Filona z zapisków Tomasza Zana przepisany przez jego żonę Brygidę oraz Walc Maryli Wereszczakówny, potem Puttkamerowej (1799- 1863), podarowany Tomaszowi Zanowi. Ten podarował go Adamowi Mickiewiczowi, który z dopiskiem „ Walc najdroższej dla mnie osoby” ofiarował go „siostrze najdroższego mojego przyjaciela Zofii Malewskiej”.

Rękopisy, w marnej jakości reprodukcjach fotograficznych znajdowały się w cyklu artykułów „Mickiewicz i muzyka” Franciszka Germana, drukowanych w miesięczniku „Odra” w roku 1949 . Zostały one przepisane z tych zdjęć przez Iwonę A. Siedlaczek.

Także Pieśni masońskie Józefa Elsnera (1769-1854) to muzyczny rarytas. Mikrofilmy
z działu cymeliów Biblioteki Warszawskiej pisząca te słowa otrzymała po złożeniu podania jako materiały do pisanej w r. 1987 pracy magisterskiej Wolnomularstwo w muzyce na przełomie XVIII i XIX w. W.A. Mozart, Józef Elsner. Zostaną w Lublinie wykonane po raz pierwszy w sposób otwarty dla publiczności (profanów), z także po raz pierwszy po 200 latach od ich wykonywania w Loży Wolność Odzyskana na Wschodzie Lublina, która działała w latach 1811-1815.

Kontekst powyższych utworów sprawi, że Wieszcz Narodowy zostanie pokazany w jeszcze innym świetle. A to, jak sądzę, powinno zainteresować wszystkich miłośników Jego poezji, jak i zainteresowanych tym, z jakich jeszcze źródeł czerpał do niej natchnienia. Wątpliwości, że tak wielka poezja musi być polikreniczna (wieloźródłowa), chyba nikt dziś już nie ma.

Dziesiątki postaci i artefaktów, prawd i anegdot z obecnością muzyki i masonerii w życiu Mickiewicza związanych będą Państwo mogli obejrzeć w prezentacji i wysłuchać w komentarzach do koncertu. Dlatego gorąco zachęcam do obecności

 


Iwona A. Siedlaczek


 

Grupy zorganizowane proszone o wcześniejszy kontakt pod nr tel. 81 466 n62 02

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.