Informacje o wydarzeniu w Teatrze im. H. Ch. Andersena


Teatr im. H. Ch. Andersena
w Lublinie

tel. (81) 532 16 28
tel. (81) 532 32 25
tel. (81) 534 36 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.teatrandersena.plPOD KOLOR
/ dla widzów od 1 do 4 lat i ich rodziców /

25 października 2015 r, godz. 10.00 i 12.00
(Scena dolna)

Bilety 25złpowiększ


Scenariusz, reżyseria, koncepcja scenograficzna: Wioletta Tomica, Daniel Arbaczewski
Opieka scenograficzna: Iwona Majczak

Występują:
 • Wioletta Tomica
 • Urszula Pietrzak
 • Daniel Arbaczewski

Kwadrat obok kwadratu. Kwadrat przy kwadracie. Każdy pasuje. Czerwony, zielony, niebieski, żółty i znów czerwony… Pod każdym kwadratem kryje się tajemnica, coś puka, coś dźwięczy, czasem zaszczeka, a czasem ucieknie jak zajączek. Niektóre kwadraty rosną, żyją, przesuwają się i świecą. Z niektórych pada deszcz, inne – przynoszą słońce. Wszystkiego można dotknąć, sprawdzić, zbadać… i ułożyć własną historię. Zupełnie od nowa.

Spektakl „Pod kolor" powstał w ramach sceny inicjatyw aktorskich jako kontynuacja cyklu przedstawień dla „naj-najmłodszych” widzów i ich rodziców – ci, którzy widzieli już naszą „Pyzę na polskich dróżkach” i „Bucik Kopciuszka” znają sprawę i nie potrzebuję dodatkowych wstępów. Po raz kolejny nasi najmłodsi widzowie zasiądą w kameralnym gronie na teatralnym dywanie, a teraz tematem jest kolor i nasze z nim skojarzenia. Za pomocą plastycznych obrazów, prostych słów, światła i dźwięków będziemy testować reakcje najmłodszych podczas ich być może pierwszej wizyty w teatrze.

***


"CZARODZIEJSKI FLET MOZARTA"
/ dla widzów od lat 7 /

25 października 2015, godz. 12.00
(Scena dolna)

Bilety 25zł


 powiększTwórcy:
Reżyseria: Agnes Salamon (Austria)
Scenografia:
Andrea Költringer (Austria)

Muzyka: Rafał Rozmus (od pierwszej do ostatniej nutki)
Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta - Jankowska
Asystent reżysera: Gabriela Jaskuła
Scenariusz na motywach libretta Emanuela Schikanedera: Dariusz Czajkowski

Występują:

 • Bożena Dragun – Bäsle / Aktorka / Niewolnik
 • Gabriela Jaskuła – Konstancja / Pamina
 • Mirella Rogoza-Biel – Aloisia / Aktorka / Niewolnik / Papagena
 • Ilona Zgiet – Srebrzysta / Królowa Nocy
 • Konrad Biel – Leopold Mozart / Złocisty / Sarastro
 • Bogusław Byrski – Emanuel Schikaneder / Papageno
 • Jacek Dragun – Don Cacarello / Monostatos
 • Kacper Kubiec – Wolfgang Amadeusz Mozart / Tamino
 • Bartosz Siwek – Johann / Aktor / Kapłan

„Czarodziejski flet Mozarta" to spektakl dla dzieci stworzony na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Wolfganaga Amadeusza Mozarta i jej głównego motywu – konfliktu pomiędzy Królową Nocy a Sarastro. Pretekstem do jej opowiedzenia jest fikcyjne spotkanie piętnastoletniego Mozarta z kilka lat starszym Emanuelem Schikanederem, (który na potrzeby tej opowieści jest aktorem-lalkarzem) dwadzieścia lat przed powstaniem dzieła.

Salzburg odwiedzają objazdowe teatry marionetkowe, aby konkurować o stałą siedzibę w tym mieście. Mozart przypadkowo wplątuje się w konflikt pomiędzy dwiema trupami, biorąc na siebie (podobnie jak postać z opery – książę Tamino) rolę romantycznego bohatera, który ma wyzwolić uprowadzoną córkę dyrektorki (Srebrzystej Królowej Nocy) jednego z rywalizujących teatrów. Jego towarzyszem zostaje Emanuel Schikaneder (tak jak operowy Papageno), marionetkarz.

W lubelskim przedstawieniu biograficzne fakty mieszają się z całkiem prawdopodobnymi fikcyjnymi zdarzeniami, zakulisowe realia z magią i baśniowością, a najbardziej charakterystyczne elementy opery (ocalenie Tamina przez trzy damy, próba wyzwolenia Paminy, spotkanie Papageno z Monostatosem i staruszką Papageną, trzy próby Tamina, magiczna moc fletu i dzwonków) odniesione są do miejsca akcji – zaplecza sceny teatralnej oraz dwóch wiodących bohaterów – kompozytora i aktora.
„Czarodziejski flet Mozarta" w Teatrze Andersena nie jest operą – to muzyczny spektakl marionetkowy przeznaczony dla dzieci i dorosłych, a jednocześnie doskonały początek ich przygody z muzyką klasyczną.


Spektakl powstał we współpracy i przy wsparciu finansowym Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

***

Bilety do kupienia w kasie teatru (wt. – pt.: godz. 8.00 – 16.00, oraz na dwie godziny przed wydarzeniem). Dostępne również poprzez system sprzedaży online: http://bilet.teatrandersena.pl/


Dział Organizacji Widowni:
tel. 81 532 32 25
tel. kom.: +48 502 663 873
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
ul Dominikańska 1 (Stare Miasto)
20-111 Lublin
www.teatrandersena.pl

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.