Informacje o wydarzeniu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej
Wystawa Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939)

130. Rocznica Urodzin

24 marca 2015 r. o godz. 13.00

AutorskaGaleriaHol
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego
ul. Narutowicza 4

Wstęp wolnypowiększStanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) – jeden z najwybitniejszych twórców polskiej sztuki XX wieku. Autor powieści i dramatów, filozof, teoretyk sztuki, malarz, fotograf, portrecista. Pozostawił „... w dziedzinie piśmiennictwa – cztery opasłe tomy pism filozoficznych i zawarty w nich własny, oryginalny, pełny system ontologiczny określany mianem monadyzmu biologicznego, trzy książki z dziedziny estetyki i teorii sztuki (...), cztery powieści (...), ponad czterdzieści utworów dramatycznych, dwie książki eseistyczno-publicystyczne (...), kilkaset artykułów polemiczno-krytycznych. Podjęta przez Państwowy Instytut Wydawniczy krytyczna edycja jego Dzieł zebranych liczyć będzie 23 tomy. (...) Jako malarz pozostawił po sobie (a raczej zachowało się do dziś, bo wiele spłonęło w czasie wojny) kilkadziesiąt olejnych obrazów, ponad trzy tysiące pastelowych portretów, nieprzeliczoną ilość rysunków i szkiców. A jeszcze fotografie, których prekursorstwo i artyzm najpóźniej (...) zostały dostrzeżone (...). A jeszcze kilka tysięcy listów czekających na opracowanie i wydanie...(...).”

Na wystawie przygotowanej z okazji 130. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza przeglądowo zaprezentowano każdą z wyżej wymienionych dziedzin aktywności twórczej Witkacego, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii, jako tej docenionej najpóźniej, oraz malarstwa. Można będzie zobaczyć m.in. album Przeciw nicości. Fotografie Stanisława Ignacego Witkiewicza Ewy Franczak i Stefana Okołowicza oraz Katalog wydany w związku z wystawą fotografii „Witkacy i inni. Z kolekcji Stefana Okołowicza i Ewy Franczak”, która była prezentowana w Wilanowie w 2011 r. Natomiast - ze uwagi na ogłoszenie przez Senat RP roku 2015 Rokiem Witkiewiczów - część wystawy poświęcono Stanisławowi Witkiewiczowi (1851-1915) – ojcu.

Ekspozycja została przygotowana na podstawie zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przez pracowników Biblioteki: Martę Tomasik (Dział Informacji i Promocji) i Jacka J. Wałdowskiego (Pracownia Plastyczna).
Zapraszamy!


Dział Informacji i Promocji WBP

im. H. Łopacińskiego w Lublinie
81-53-207-38
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.