Informacje o wydarzeniu w Centrum Kultury


Centrum Kultury w Lublinie
ul. Narutowicza 32, 20-016 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . www.ck.lublin.pl

 

 

dokument.ck: … bo jestem stąd
21 marca, godz. 19.00 / Sala Kinowa / bezpłatne wejściówki (do odbioru w kasie CK)
22-23 marca, godz. 18.00 / Sala Kinowa / bezpłatne wejściówki

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Linkowski; zdjęcia: Wojciech Węgrzyn; muzyka: Bartek Wejman; montaż: Ryszard Wiencek
dokument / Polska / 2014


Film jest poruszającym obrazem poszukiwania tożsamości Warmiaków. Konstrukcję dokumentu śledczego scala postać narratora – przewodnika: Krzysztofa Ziemca, znanego dziennikarza Telewizji Polskiej, który prowadzi niemal detektywistyczną wędrówkę przez świat bohaterów, odkrywając ich niesamowite historie, miejsca i dokumenty. Wędrówkę rozpoczyna od odkrycia tragicznych mordów w okolicach Olsztyna dokonanych przez wkraczającą Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. Odnajduje świadków tych wydarzeń, którzy, mimo że ocaleli, stali się ofiarami gwałtów, przesiedleń i wywózek do Związku Radzieckiego. W poszukiwaniu przyczyn tragicznych losów tej ludności odkrywa ich wielokulturową i niejednoznaczną tożsamość, która stała się przyczyną ich nieszczęść. Dokument odkrywa również wstrząsającą prawdę o żyjących jeszcze osobach urodzonych z gwałtów dokonanych przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy nigdy nie poznają swojej tożsamości.
Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu: Grzegorzem Linkowskim i Krzysztofem Ziemcem.


***


Kino Smakuje:

"Ostatnia wieczerza"
22 marca, godz. 19.00 / Sala Kinowa / 2 zł

reżyseria: Mats Bigert, Lars Bergström
dokument / Szwecja / 2005

Tradycja ostatniego posiłku skazańców istnieje tak długo jak sama kara śmierci. Wiąże się ona z wiarą w nieśmiertelną duszę człowieka. Im dusza silniejsza za życia, tym silniejsza w życiu pozagrobowym. W obrzędach pogrzebowych zmarli dostawali żywność na podróż do krainy zmarłych. Autorzy filmu zastanawiają się, jak wygląda współczesny rytuał ostatniej wieczerzy.

 

***


Dekalog 89+
24 marca, godz. 18.00 / Sala Kinowa / bilet: 4 zł

Pod wiatr nie popłynie słodki zapach kwiatów
scenariusz i reżyseria: Leszek Korusiewicz
Nowa
scenariusz i reżyseria: Tomasz Olejarczyk
Za burtą
scenariusz i reżyseria: Bartosz Paduch

Współczesne odczytanie przykazań Dekalogu przez młodych ludzi. Na podstawie opowiadań nagrodzonych w konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powstały adaptacje filmowe autorstwa absolwentów i studentów szkół filmowych.

 

***

"Żona policjanta"
23 marca, godz. 19.00 / Sala Kinowa / bilet: 5/8 zł
30 marca, godz. 18.00 / Sala Kinowa / bilet: 5/8 zł


reżyseria: Philip Gröning
Młode małżeństwo na pierwszy rzut oka jest bardzo szczęśliwe. Ona realizuje się jako matka, ucząc malutką Klarę, jak funkcjonuje świat. Uśmiechnięty mąż pracuje w policji. Jednak za drzwiami ich domu rzeczywistość nie jest już taka kolorowa. Gnębiony przez niespełnione aspiracje mężczyzna zaczyna znęcać się nad żoną. Nie rozstaną się – wprawdzie dzieli ich agresja, ale trzyma razem kompulsywna miłość: do siebie i do dziecka.

 

***


"Mistrz"
26 marca, godz. 18.00 / Sala Kinowa / wstęp wolny
reżyseria: P.T. Anderson
Fascynująca historia spotkania wizjonera (Philip Seymour Hoffman), który głosi, że odkrył zagadkę istnienia i człowieka, który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia (Joaquin Phoenix). To opowieść o pragnieniu władzy i miłości, o mrokach ludzkiej duszy i odwiecznej tęsknocie za swoim miejscem na ziemi.

 

***


"Porwanie"
31 marca, godz. 18.00 / Sala Kinowa / bilet: 4 zł

scenariusz i reżyseria: Tobias Lindholm
Współczesne piractwo to temat w niewielkim stopniu obecny w zbiorowej świadomości. Duński film wypełnia tę lukę w ciekawy sposób. Paradokumentalny styl i obserwacja wydarzeń z perspektywy negocjatorów i zakładników sprawiają, że z bolesną dosłownością rozumiemy uczucia ludzi, których los zależy od kaprysu porywacza, chłodnej kalkulacji negocjatora, który walczy o ich życie z perspektywy eleganckich biur kopenhaskiego armatora, albo od zwykłego szczęścia. kasa czynna: pon.-pt. w godz. 10.00-19.00 oraz na godz. przed seansem

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.