Informacje różne z Lublina i regionu


KULturalia 2015 - "KULturalne wycieczki po Lublinie"
22-23 maja 2015


W ramach tegorocznych KULturaliów Fundacja "Via Jagiellonica", wraz z Uczelnianym Samorządem Studentów KUL, serdecznie zaprasza w dniach 22-23.05.2015 r. na „KULturalne wycieczki po Lublinie”. Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny.

1. "Krajobraz kulturowy Szlaku Jagiellońskiego"
W dniu 22.05.2015 r. zapraszamy wszystkich, którzy choć trochę interesują się turystyką, historią i oczywiście szeroko rozumianą kulturą. Przyda się też na pewno "bystre" oko. Zwiedzający najpierw z bliska zobaczą zabytki pamiętające "złoty wiek" w dziejach Lublina, czyli czasy panowania dynastii jagiellońskiej. Następnie odnajdywać je będą z daleka, "korzystając" z jednego z najpiękniejszych ujęć panoramicznych Koziego Grodu, czyli wzgórza Czwartek.
Zbiórka na pl. Litewskim o godzinie 15.00, zakończenie planowane jest przy kościele św. Mikołaja, czas zwiedzania: ok. 2 godz.

2. "Zanim Lublin stał się miastem uniwersyteckim..."
W dniu 23.05.2015 r. zapraszamy wszystkich, którzy interesują się szczególnie historią i kulturą studencką. Lublin nie od razu był uznanym ośrodkiem akademickim. A kiedy miał miejsce początek tego procesu? Gdzie pobierano nauki w jeszcze "jagiellońskim" Lublinie? Czy już wtedy były odpowiedniki dzisiejszych wyższych uczelni? Jeżeli tak, to gdzie się znajdowały i jaki wpływ na nie miał wielokulturowy charakter Koziego Grodu?
Będziemy szukać takich miejsc, przede wszystkim w obrębie szeroko rozumianego Starego Miasta. Nie zawsze zachowały się obiekty do naszych czasów, ale nam to nie przeszkodzi, bo będziemy podążać "śladami" zostawionymi przez historię...
Zbiórka przy Bramie Krakowskiej o godzinie 15.00, zakończenie planowane jest na pl. Zamkowym, czas zwiedzania: ok. 2 godz.


Wstęp wolny


ZAPRASZAMY!