Informacje o wydarzeniu w Galerii Labirynt


Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.labirynt.com


Wojciech Wilczyk „Święta Wojna”

Otwarcie wystawy: 24 kwietnia 2015 r, godz. 19.00
Wystawa czynna do 24 maja 2015
(wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)


Galeria Labirynt – Plaza, ul. Lipowa 13

wstęp wolny


Wojciech Wilczyk zrealizował projekt „Święta Wojna” w latach 2009-2014 na terenie Krakowa, Łodzi oraz aglomeracji górnośląskiej. Artysta sfotografował graffiti wykonane przez kibiców piłki nożnej. Projektowi towarzyszy publikacja, która obok tekstów zawiera także przygotowany przez artystę słownik haseł, symboli, terminów i akronimów pojawiających się na fotografiach. Album „Święta Wojna” zawiera wszystkie fotografie z najnowszego cyklu artysty.

Wilczyk nie fotografuje mężczyzn fanatycznie oddanych jednej czy drugiej drużynie, nie fotografuje też ustawionych bójek, stadionów, meczów czy odpalanych rac. Koncentruje się za to na obecnych w przestrzeni Krakowa, Łodzi oraz aglomeracji górnośląskiej, pieczołowicie zaprojektowanych i wykonanych muralach, które wyznaczają granice swoistej strefy wpływów danej drużyny. (…) To, co dekadę wcześniej wydawało się budującym szczególny klimat miejsca lokalnym folklorem, siermiężną produkcją nieletnich pozbawionych opieki, staje się kluczem pozwalającym wniknąć w wyobraźnię, zrekonstruować stan świadomości i tożsamość nie tyle miejskich plemion, agresywnych kibiców, ile całych wspólnot, które chcąc nie chcąc w tej wojnie na symbole – a czasem i tępe lub ostre narzędzia – nawet jeśli bezpośrednio nie uczestniczą, to na nią przyzwalają. (fragm. tekstu Adama Mazura z katalogu wystawy).

Zrealizowano we współpracy z Atlasem Sztuki.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.