Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl


Spotkanie autorskie z Maciejem Robertem


autorem książki
"Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala."

27 lutego 2015, godz. 17.00
Filia nr 2, ul. Peowiaków 12powiększRozmowę z autorem poprowadzi Jakub Łysakowski - absolwent kulturoznawstwa ze specjalnością filmoznawczą i medialną (Uniwersytet Łódzki ). Pracował jako recenzent i dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Pierwsze spotkanie realizowane w ramach cyklu „Inspiracje plus”

Maciej Robert – poeta, krytyk literacki i filmowy. Doktor nauk humanistycznych. Współpracownik „Polityki” , „Chimery”, „Nowych Książek”, portalu „Xięgarnia”. Opublikował cztery książki poetyckie: Pora deszczu 2003, Puste pola 2008, Collegium Anatomicum 2011 – Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Księga meldunkowa 2014.
Jego wiersze tłumaczone są na język angielski, arabski, chorwacki, hiszpański, niemiecki, serbski, ukraiński i węgierski. W roku 2014 ukazał się tom esejów krytycznych Perełki i Skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala.

Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala - to bez wątpienia jedna z najważniejszych książek poświęconych "twórczości filmowej" autora Pociągów pod specjalnym nadzorem. Popularne skądinąd filmy, kręcone na podstawie prozy i często również według scenariusza Bohumila Hrabala, nie miały dotąd szczęścia do krytyków. Podobnie zresztą, jak twórczość literacka. Zarówno w Czechach, jak i w Polsce, brakowało rzetelnych analiz i syntetycznego ujęcia. Publikacja Macieja Roberta wypełnia tę lukę, a autor z godnym podziwu pietyzmem rozkłada na czynniki pierwsze poszczególne filmy. Te zaś wydobywają pewną cechę czeskiego charakteru, która Polakowi z daleka imponuje: lekceważącą postawę wobec historii, wzięcie w obronę małego człowieka, który biegnie za swoim marzeniem, nie rozumiejąc dziejowych zakrętów. Maciej Robert zabiera czytelnika w wyjątkową podróż w czasie i przestrzeni, którą po wielokroć można przeżywać nie tylko spoglądając na ekran, ale również wracając do najważniejszych dzieł czeskiego mistrza.


Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.