Informacje o wydarzeniu w Galerii Labirynt


Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.labirynt.com


Wystawa Olafa Brzeskiego" Czułe spojrzenie"


otwarcie: 27 lutego 2015 r, godz. 19.00
wystawa czynna do 12 kwietnia 2015
(wt.-niedz., godz. 12.00-19.00,)


wstęp wolnypowiększZanurzenie się w świat sztuki Olafa Brzeskiego sprawia, że mamy wrażenie balansowania na granicy jawy i snu. Jest to świat, w którym postacie wykreowane przez artystę są bohaterami wyśnionych historii, zaklętymi w rzeźbiarskich formach. Uchwyceni w ostatniej fazie snu, ożyć mogą tylko pod czułym spojrzeniem widza.

Brzeski za pomocą doskonałego warsztatu rzeźbiarskiego łudzi nasz wzrok – zupełnie jak we śnie, w którym coś, czego się spodziewamy, okazuje się być czymś zupełnie innym. Inspiracją dla rzeźb nie są jednak senne przywidzenia, lecz często zwykła rzeczywistość, z której artysta czerpie temat lub konkretny problem formalny (Upadek człowieka, którego nie lubię, Francis i haszysz, Samolub). Brzeski kieruje spojrzenie również na samego siebie i bada naturę swojej wyobraźni (Monumentalność, 999).

Czułe spojrzenie to wystawa, na której prezentowane są prace Olafa Brzeskiego powstałe w ciągu ostatnich sześciu lat (oprócz w/w: prace z cyklu Sierotki, Suche i wilgotne, Autoportret), jak również najnowsze rzeźby. Tytułowe „spojrzenie” to wątek pojawiający się już we wcześniejszych realizacjach artysty. Lubelska wystawa jest jego rozwinięciem. Spojrzenie w jej kontekście ma znaczenie wielowymiarowe – może być rozumiane jako najbardziej podstawowe narzędzie percepcji, warunek poznania i budowy naszego obrazu rzeczywistości, a także najbardziej pierwotny i jednocześnie najbardziej wyrafinowany sposób komunikacji z drugim człowiekiem. Spojrzenie jest wobec tego najczulszym receptorem sztuk wizualnych oraz, pośrednio i wprost, przekaźnikiem emocji na linii artysta – widz.


Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.