Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl

Koncert z cyklu
"Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"


"Skarga i lament duszy, czyli pieśń
jako uczuć ucieleśnienie"


24 listopada 2015, godz. 13.00

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

Wstęp wolny


 powiększ

Śpiew to najbliższy człowiekowi sposób muzycznego wyrazu, bo wtedy on sam stanowi dla siebie - instrument. Tak przynajmniej było przez tysiące lat. XXI wiek jest pierwszym,w którym zdecydowana większość ludzi nie śpiewa, przynajmniej w Polsce.

Przez stulecia kompozytorzy tworzyli całe tomy pieśni, które rozchodziły się błyskawicznie wśród publiczności. Kupowane, aby w domu, w którym najczęściej stał fortepian (wcześniej klawesyn czy klawikord) – śpiewać je dla siebie, dla rodziny i przyjaciół. Wokół tego instrumentu toczyło się w XIX w. życie towarzyskie, a salon bez fortepianu i pieśni obyć się nie mógł zupełnie.

W naszej najbliższej odsłonie Wtorków Bibliotecznych zabierzemy Państwa do takiego salonu, w którym zabrzmią najpiękniejsze pieśni polskich i niemieckich romantyków. Romantyzm to okres, który najbardziej upodobał sobie ten gatunek, bo w nim mógł najpełniej się wypowiedzieć. Uczuciowość tego okresu wręcz domagała się – pieśni. I znalazło się kilku geniuszy takich jak Franz Schubert, Robert Schumann, czy nasz Stanisław Moniuszko, którzy w tej formie znaleźli ucieleśnienie własnej muzycznej wrażliwości. Dlatego właśnie ich pieśni Państwu przypomnimy.

Zorganizowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt pod nr tel 81 466 62 02.
Wydarzenie dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.