Informacje różne z Lublina i regionu

Koncert Piotra Selima i Dariusza Drzazgi
na fortepian i skrzypce

" Nuta w makijażu"

17 kwietnia 2016, godz 19.15

Amfiteatr kościoła na Poczekajce
al.Kraśnicka 76

 Wstęp wolny


 powiększ

Piotr Selim - skrzypek w stopniu doktora sztuk muzycznych, znakomity interpretator muzyki napisanej z przeznaczeniem na ten instrument. Absolwent - Akademii Muzycznej w Warszawie, Royal Conservatory of Music w Toronto oraz Peabody Conservatory of Music w Baltimore, gdzie pod kierunkiem prof. V. Danchenko (pupila słynnego D.Ojstracha) otrzymał tytuł Master of Music in Violin. Solista Orkiestry Filharmonii Lubelskiej, muzyk sesyjny - brał udział w realizacji projektów muzycznych Krystyny Jandy („Marlena”) czy Michała Bajora („Uczucia 98”). Uczestniczył w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Pragnienie miłości”. Współpracował między innymi z Filharmonią Narodową, Sinfonia Varsovia, zespołem Spoleto Festival Orchestra czy Camerata Academia. Jest współzałożycielem kwintetu Tanguillo specjalizującego się w wykonywaniu muzyki Astora Piazzolli.

Piotr Selim jest tym niezwykłym artystą, który w swoim dorobku posiada koncerty z orkiestrą symfoniczną i kameralną Filharmonii Lubelskiej, między innymi lubelskie prawykonanie koncertu fortepianowego Des-dur Arama Chaczaturiana i koncertu na dwa fortepiany Fr. Poulenca, ale jest również laureatem wielu prestiżowych ogólnopolskich festiwali piosenki literackiej takich jak Studencki Festiwal Piosenki czy Ogólnopolski Festiwal Bardów. Od 14 lat współtworzy Lubelską Federację Bardów, zespół z którym nagrał 11 płyt CD i DVD. W 2012 roku ukazał się studyjnysolowy album artysty zatytułowany „W rytmie bolera”. PiotrSelim jest adiunktem na Wydziale Artystycznym UMCS, uczy gry na fortepianie.


Dariusz Drzazga - kompozytor, pianista ze stopniem doktora sztuki, wokalista, akompaniator dla niezliczonej ilości piosenkarzy i kilkunastu chórów,wykonawca muzyki klasycznej w repertuarze składającym się utworów Fryderyka Chopina, Johannesa, Brahmsa czy Sergiusza Prokofiewa,członek wielu zespołów kameralnych i zespołu Tanguillo wykonującego tanga Astora Piazzolli, autor kantaty "Z ziemi wiernej" skomponowanej i wykonanej z okazji 25 rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Lublinie.


„Nuta w makijażu” to recital zawierający utwory,które w pełni ukazują połączenie dwóch ścieżek w działalności artystycznej Piotra Selima i Dariusza Drzazgi. Pierwsza z dróg wiedzie przez bardzo bliski obu artystom obszar muzyki klasycznej, druga kieruje się w stronę piosenki literackiej, do której Piotr Selim od wielu lat – w magiczny sposób w p r o w a d z a s w o j ą w i e r n ą publiczność, zaś Dariusz Drzazga wielokrotnie spotykał się z tym gatunkiem muzycznym podczas realizacji nagrań sesyjnych przy różnorakich projektach artystycznych. W programie „Nuta w makijażu” mają swe miejsce kompozycje własne Piotra Selima z tekstami jego ulubionej autorki – Hanny Lewandowskiej, w tym także piosenki napisane specjalnie do tego recitalu. Prawdziwą ozdobą koncertu są jednak mistrzowskie interpretacje przepięknych, wirtuozowskich dzieł na skrzypce i fortepian. Usłyszymy tu dźwięki ognistego czardasza, tańców węgierskich, poloneza i muzyki filmowej w utworach Wieniawskiego, Brahmsa, Montiego,Vivaldiego, Wiliamsa...


.