Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl


Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie

Koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"

"Sergiej Siergiejewicz Prokofiew - mistrz neoklasycznych konstrukcji"

27 kwietnia 2015 r, godz. 13.00

Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. T. Szeligowskiego
ul. Narutowicza 32a


Urodzony w niedzielę, ukochane dziecko, geniusz komponujący od 6 roku życia (tylko ciut później niż Mozart), żyjący w dostatku i uwielbieniu.

Słuchaczy wprawiał w osłupienie, w szał uniesienia albo… agresję. Uznany za barbarzyńcę fortepianu. Wykonywał tylko to, co sam dla siebie skomponował. Jeden z ostatnich kompozytorów – wirtuozów – kontynuator tej wspaniałej XIX-wiecznej tradycji.

Okrzyknięty neoklasykiem, czerpiącym z tradycji epok wcześniejszych, zwłaszcza baroku i klasycyzmu - nigdy nie pisał tak jak kompozytorzy tamtych czasów.
W neoklasyczne konstrukcje tchnął niesłychaną energię i radość dziecka, którym pozostał niemal do końca. Obdarzył je też przekornym, wręcz groteskowym poczuciem muzycznego humoru, który radził określać - „scherzowością”.

Mowa o Sergieju Sergiejewiczu Prokofiewie (1891-1953), którego zadziwiające kompozycje zaprezentujemy w kolejnej odsłonie Wtorków Bibliotecznych. Warto przyjść, tym razem do budynku Szkoły Muzycznej I i II st. Im. Tadeusza Szeligowskiego, aby posłuchać ich na fortepianie i z jego towarzyszeniem. Muzyczna uczta zapewniona.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.