Informacje o wydarzeniu w Muzeum Lubelskim


 Warsztaty Kultury w Lublinie i Muzeum Lubelskie
zapraszają na wystawę

 pt. "Muzeum społeczne dzielnicy Kalinowszczyzna"

12 listopada 2015 r. o godz. 17.00 -wernisaż

Wystawa czynna do 6 grudnia

Dworek Wincentego Pola
ul. Kalinowszczyzna 13


 powiększ


MUZEUM POWSZECHNE DZIELNICY KALINOWSZCZYZNA to próba opowiedzenia historii dzielnicy oczami jej mieszkanców. Ekspozycja przedstawia historie miejsca poprzez konkretne przedmioty zakupione lub oarowane przez mieszkanców, skonstruowana w oparciu o ich wspomnienia dotyczace „Kaliny”. Eksponaty zostały zgromadzone podczas „Skupu przedmiotów codziennego uzytku”, prowadzonego w ramach projektu przez Szymona Pietrasiewicza i Pawła Laufra w sierpniu 2014, w Domu Kultury „Narnia”.

Skupowano wyłacznie rzeczy nalezace do mieszkanców Kalinowszczyzny lub pochodzace z tej dzielnicy. Najwazniejszym aspektem przedsiewziecia jest wydobywanie nieocjalnej historii, zbieranie opowiesci o miejscu, miejscowych legend, a przede wszystkim indywidualnych wspomnien w oparciu o przedmioty. Wystawa jest zwierciadłem społecznosci, która tu mieszka, jej odbiciem…

„Muzeum Powszechne dzielnicy Kalinowszczyzna” jest projektem realizowanym w ramach programu rezydencji artystycznych Laboratorium Sztuki Społecznej organizowanego przez Warsztaty Kultury
w Lublinie.SZYMON PIETRASIEWICZ
Animator kultury, happener, kulturoznawca, koordynator Przestrzeni Działan Twórczych „Tektura”, komisarz Festiwalu Teatralnego „Kontestacje”, członek rady programowej Festiwalu Młodziezy Akademickiej „FAMA”. Laureat nagrody Zurawie w 2008 r. Pomysłodawca i twórca Pracowni Sztuki Zaangazowanej Społecznie„Rewiry”.


PAWEŁ LAUFER
Filozof, pisarz, dziennikarz. Fundator i prezes Fundacji Open Culture realizujacej projekty kulturalne, badawcze, wydawnicze, społeczne i medialne szczególnie we współpracy z partnerami ze Wschodu. Zastepca redaktora naczelnego i redaktor działu wschodniego magazynu „Kultura Enter”. Pomysłodawca i koordynator miedzynarodowych projektów artystycznych i badawczych (m. in. wielojezyczny cykl 7 raportów „Raport o stanie kultury i NGO w krajach Partnerstwa Wschodniego i w Rosji). Uczestnik, autor i współautor licznych przedsiewziec artystycznych. Laureat nagrody kulturalnej Radia Lublin „Zurawie” 2009 w kategorii „słowo”. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Lublin za osiagniecia w dziedzinie twórczosci artystycznej 2009. Autor ksiazek: „Miasto na prowincji” (2004), „Buty Mesjasza. Traktat o podniesieniu rzeczy zdegradowanej” (2010).

 

 

Muzeum Lubelskie w Lublinie
Oddział Dworek Wincentego Pola
ul. Kalinowszczyzna 13, 20-129 Lublin
tel. 81 747 24 13
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.