Informacje różne z Lublina i regionu

 
Demokratyzacja demokracji miejskiej w Lublinie –
seminarium w ramach przygotowań do Open EyesEconomySummit


3 czerwca 2017 r., g. 14:00


Sali kameralna Centrum Spotkania Kultur 


Wstęp wolny


 powiększ


Open EyesEconomy to ruch intelektualny, który narodził się w 2016 roku w Krakowie. W jego ramach w całym kraju organizowane są liczne seminaria i debaty pogłębiające dyskurs o ekonomii wartości oraz zachodzących zmianach ekonomicznych i społecznych, które w listopadzie zwieńczy kongres podsumowujący w Krakowie. Kolejne, już dziesiąte w tym roku seminarium odbędzie się 3 czerwca w Centrum Spotkania Kultur.

Myślą przewodnią wydarzenia jest „Demokratyzacja demokracji miejskiej”. Dyskusjabędziekoncentrowaćsięnakulturze miejskiej i Mieście-Idei – jednym z fundamentów Open EyesEconomySummit. Prelegenci wraz z uczestnikami wspólnie zastanowią się jak powinno być zarządzane współczesne miasto, by jak najlepiej spełniało potrzeby swoich mieszkańców przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. - Miasto-ideanie jest w założeniu kolejną uniwersalną ideą miasta, która określa model „miasta idealnego”. Każde miasto, aby mogło się rozwijać, musi określić swoją ideę, przez co rozumiem specyficzny dla tego miasta proces wykorzystania jego potencjału rozwojowego i generowania wartości miejskich.

Nie jest to zatem model rozwoju miasta, ale normatywnie ujęte podejście – koncept, a nie formuła. Ważną rolę w tym procesie odgrywa kultura. Inicjując tworzenie spirali rozwojowej od interwencji w polu kultury, uruchamia się społeczną wyobraźnię, czyli wspólnotę myślenia o dobrym mieście, o potrzebnych i możliwych zmianach oraz nowatorskich działaniach do tego prowadzących. Same te działania nie dotyczą oczywiście jedynie pola kultury, ale kontynuowane w tym właśnie obszarze systematycznie dostarczają kreatywnej energii. – mówi prof. dr hab. Jerzy Hausner.

Podczas seminarium głos zabiorą:

  • prof. dr hab. Jerzy Hausner – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Przewodniczący Rady Programowej OEES
  • Edwin Bendyk – Tygodnik Polityka
  • dr Krzysztof Żuk – Prezydent Lublina
  • Anna Dąbrowska – Prezes Zarządu Stowarzyszenie Homo Faber
  • prof. dr hab. Iwona Hofman – Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie

 


Więcej informacji na stronie: www.oees.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/OpenEyesEconomy/?fref=ts