Lubelska Trasa Podziemna

W dniu 1.VI 2006 r. nastąpiło otwarcie Trasy.
Od 3.VI.2006 r.  trasa jest dostępna dla zwiedzających


Trasą podziemną biegnącą pod Starym Miastem zarządza Ośrodek ,,Brama Grodzka - Teatr NN". Trasa liczy prawie 300m  długości i stanowi ciąg XVI i XVII wiecznych piwnic prowadzących od lochów Trybunału Koronnego przez Rynek, ulicami Złotą i Archidiakońską, aż do Placu po Farze. Wiedzie przez 14 sal o powierzchni 12-50 m2.

W salach na całej długości prezentowane są makiety obrazujące fazy rozwoju Lublina - od czasów plemiennych, przez XIV wieczne miasto w murach, do ok. 1670 r. oraz makiety panoram Lublina powstałe w oparciu o zachowane przedstawienia ikonograficzne.

Pierwsze dwa modele wykonali podopieczni warsztatów terapii zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym pod kierunkiem Jerzego Tomaszka. Pozostałe wykonał  zaś pan Jarosław Raczkiewicz. Wsparcia merytorycznego przy tym projekcie udzielili nam natomiast pracownicy Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie oraz lubelscy archeolodzy i historycy.


Na trasie znajdą się także makiety Trybunału Koronnego. Wykonali je w ramach prac dyplomowych uczniowie Studium Zawodowego przy Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Lublinie.


Cała trasa jest swego rodzaju podróżą przez historię miasta. Opowieścią o momentach chwały i splendoru np.  sławnych lubelskich jarmarkach, czy też zawarciu Unii Lubelskiej, jak i tragicznych wydarzeniach :  pożary, epidemie, najazdy.

Przejście przez lochy jest  zanurzeniem się w otchłań prawie 1000-letniej historii Lublina.
Makiety zaś pozwalają  na łatwiejsze zrozumienie logiki powstawania i rozwoju naszego miasta.

Dużą atrakcją jest też ruchomy teatrzyk przedstawiający wielki pożar Lublina z 1719 i cud Drzewa Krzyża Świętego. Dzięki odrobinie techniki   zwiedzający znajdą się przez chwilę w  w samym środku tego pożaru.

Zdjęcia Lubelskiej Trasy Podziemnej


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Lubelska Trasa Podziemna:
Rynek 1 (Trybunał Koronny) 20-111 Lublin

Informacja:  600 502 930
81 534 65 70
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak do nas trafić:
Wejście do Trasy znajduje się w Trybunale Koronnym na Rynku Starego Miasta
(boczne wejście do Trybunału, po schodkach w dół)

* * *
Zasady zwiedzania i szczegółowe informacje
na stronie
www.podziemia.tnn.pl