Informacje o wydarzeniu w Galerii Labirynt


Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.labirynt.com

 
   


Wojciech Ireneusz Sobczyk - Atlas chwastów

Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
11 października 2019 (piątek) godz. 19.00, -
wernisaż tłumaczony na polski język migowy oraz język angielski.

Wystawa czynna do
10 listopada 2019 (wt.-niedz., godz. 15.00-19.00)
Wstęp wolny


Kuratorka: Aleksandra Skrabek

Wystawa Wojciecha Ireneusza Sobczyka odbywa się w ramach cyklu o charakterze site-specific prezentowanego w Galerii Labirynt 2 w 2019 roku. Inspiracją dla artysty stała się przed i powojenna historia mieszkańców kamienicy, w której znajduje się obecnie siedziba galerii. Według spisu z początku 1941 roku w kamienicy znajdowały się dwadzieścia cztery mieszkania i dwa sklepy, jej stan nie był najlepszy i przez lata wojny stopniowo się pogarszał. Kamienicę zamieszkiwało 79 osób pochodzenia żydowskiego. Powojenna lista mieszkańców, na której figurują wyłącznie polskie nazwiska, nie pozostawia wątpliwości co do tego, jakie zaszły zmiany i czym były powodowane.

Podjęta przez artystę próba upamiętnienia przeszłości znalazła odzwierciedlenie w instalacji zadedykowanej przestrzeni galerii. Dwie przestrzenie galerii zbudowane zostaną na zasadzie przeciwieństw. Jasna, sterylna sala, która może przywodzić skojarzenia z laboratorium, odwołuje się do naukowo zdehumanizowanych teorii eugenicznych z początku XX wieku. Sala ta stanie się przedsionkiem do pomieszczenia, które wypełni realizacja odwołująca się do problemu postawionego w tytule wystawy. Sobczyk z uwagą śledzi ślady historii, które następnie przekształca w dzieła wieloznaczne, prowokujące do namysłu.

Wojciech Ireneusz Sobczyk (ur. 1985) – m
ieszka i pracuje w Krakowie. Studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, animacją, muzyką, grafiką warsztatową. W swojej praktyce artystycznej czerpie z klasycznych czy nawet archaicznych już technik, tematyki oraz ikonografii. Sobczyk wraca do fundamentalnych pytań o naturę Człowieka, istnienie Dobra i Zła, istotę Piękna i Sztuki. Nie jest to jednak wyłącznie prosty powrót do idei i warsztatu artysty renesansu. Rozmiłowania Sobczyka w humanistycznych wartościach przybierają charakterystyczny materialny wymiar. Wybrane wystawy: 2018: Wielcy Sarmaci Tego Kraju / Wielkie Sarmatki Tego Kraju, Biuro Wystaw Artystycznych, Tarnów; Rozmiłowania II, Henryk Gallery, Kraków (solo); Rozmiłowania I, LETO, Warszawa (solo); 2016: Odbitka próbna, MOCAK, Kraków; 2015: Osiem Bajek, Krużganki oo. Dominikanów, Kraków; 2012: Teatr Pamięci, Galeria Szara Kamienica, Kraków (solo); I Biennale Saint Vincent European Art SVEART, Valle d’Aosta; 2011: III Międzynarodowe Biennale Grafiki, Shenzhen.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.